ZIO Pjongczang: złoto z Soczi obronione przez Vaultier w snowcrossie, Ligocki 20.

15 lut 2018, 11:31

Francuz Pierre Vaultier zwyciężył w rywalizacji snowboardzistów w konkurencji snowcross w igrzyskach w Pjongczangu. Powtórzył sukces z 2014 roku z Soczi. Mateusz Ligocki odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 20. miejscu.

Wicemistrzem olimpijskim został Australijczyk Jarryd Hughes, a brązowy medal zdobył Hiszpan Regino Hernandez.

Vaultierowi niewiele brakowało, żeby nie awansował do finału. W swoim biegu półfinałowym miał upadek, ale szybko poderwał się i dojechał do mety na trzeciej pozycji, dającej awans do finału.
W finale A, dość szybko wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca. W decydującym wyścigu nie brakowało dramatycznych obrazków, biegu nie ukończył Australijczyk Alex Pullin.

Jedyny Polak startujący w rywalizacji snowcrossu, Mateusz Ligocki zakończył swój udział na ćwierćfinale. Dojechał na piątym miejscu w swoim wyścigu (z udziałem sześciu zawodników), ale początkowo figurował w oficjalnych wynikach jako zawodnik, który nie ukończył tego biegu. Później jednak to skorygowano. Polak został sklasyfikowany na piątej pozycji w swojej serii, a łącznie na 20. miejscu w igrzyskach.

We wspomnianym ćwierćfinale doświadczony polski snowboardzista, podobnie jak w 1/8 finału, został po starcie. Nie liczył się w walce o trzy miejsca premiowane awansem.

Występ w 1/8 finału (po pięciu snowboardzistów w każdej serii) też rozpoczął ostrożnie. Zajmował ostatnią pozycję, ale taka sytuacja trwała krótko – dwóch zawodników jadących tuż przed nim upadło (Włoch Omar Visintin oraz Hiszpan Lucas Eguibar), co wykorzystał Polak i spokojnie dojechał do mety na trzeciej pozycji, dającej awans do ćwierćfinału.

Dla 35-letniego Ligockiego start w Pjongczangu jest czwartym występem w zimowych igrzyskach.