ATP Auckland: Pierwszy w sezonie ćwierćfinał Matkowskiego

10 sty 2017, 09:50

Marcin Matkowski został autorem pierwszego w 2017 roku zwycięstwa polskiego deblisty w rozgrywkach ATP World Tour. Polak i partnerujący mu Pakistańczyk Aisam-Ul-Haq Qureshi awansowali do ćwierćfinału zmagań w Auckland, triumfując w 1. rundzie bez straty seta.

Premierowymi rywalami rozstawionych z “czwórką” Matkowskiego i Qureshiego byli Amerykanie Ryan Harrison i John Isner. Z pierwszym z nich biało-czerwony bez powodzenia rywalizował w kwalifikacjach singla. Zmagania w eliminacjach szybko zakończył też z resztą Pakistańczyk. W grze podwójnej “nasz” duet powetował sobie te porażki, osiągając awans do ćwierćfinału w 67 minut.

W premierowej odsłonie nie padło żadne przełamanie, choć bliżsi jego uzyskania byli Matkowski i Qureshi – wypracowali 3 break pointy, a sami ani razu nie musieli bronić się przed utratą podania. W początkowej fazie tie-breaka żadna z par również nie był w stanie wypracować sobie wyraźnej przewagi, lecz w decydujących wymianach deblowe doświadczenie wzięło górę. Polak i Pakistańczyk wygrali 7-4, wychodząc na prowadzenie w całym meczu.

Przejętej w końcówce inicjatywy “nasz” duet nie oddał w kolejnej partii, od początku stawiając rywalom trudne warunki gry. Podobnie jak w poprzednim secie Matkowski i Qureshi byli bezbłędni w polu serwisowym, ale tym razem dołożyli do tego 100-procentową skuteczność przy break pointach. Dwa przełamania zagwarantowały im triumf 6:1. W całym spotkaniu Polak i Pakistańczyk znakomicie się uzupełniali, prezentując solidny tenis. W meczu posłali 8 asów, pierwszym podaniem serwowali ze skutecznością 72%, przegrywając w swoich gemach ledwie 8 punktów.

Po pierwszym w sezonie zwycięstwie i o pierwszy meldunek w półfinale rozstawieni z “czwórką” Matkowski i Qureshi zagrają z Hiszpanem Davidem Marrero i Meksykaninem Santiago Gonzalezem, którzy w 1. rundzie pokonali 7:6(7), 6:4 duet tunezyjsko-francuski Malek Jaziri/Stephane Robert.

Auckland Open, Nowa Zelandia, ATP World Tour 250 (pula nagród: 495,630$), 1. runda debla panów:

[4] Marcin Matkowski, Polska / Aisam-Ul-Haq Qureshi, Pakistan – Ryan Harrison, USA / John Isner, USA 7:6(7-4), 6:1