Australian Open: Zabrakło jednego seta! Janowicz blisko wyeliminowania faworyta!

Aktualizacja: 16 sty 2017, 10:18
16 sty 2017, 09:03

Jerzy Janowicz po ponad trzech godzinach walki uległ rozstawionemu z numerem siódmym Chorwatowi Marinovi Ciliciovi 6:4, 6:4, 2:6, 2:6, 3:6 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Polakowi w Melbourne Park pozostała już tylko rywalizacja w deblu.

Sklasyfikowany pod koniec trzeciej setki Jerzy Janowicz dostał się do głównej drabinki turnieju dzięki zamrożonemu rankingowi. Różnica miejsc w klasyfikacji, jaka dzieli obecnie łodzianina i 7. na świecie Chorwata, w poniedziałkowym spotkaniu nie była jednak aż tak widoczna.

Pierwsza partia rozstrzygnęła się w piątym gemie, kiedy Cilić stracił swe podanie, mimo że w gemie poprzednim sam mógł przełamać Polaka. Przewagi ‘breaka’ łodzianin nie oddał już do końca odsłony i wykorzystując drugą piłkę setową, zakończył seta na swoją korzyść. Kolejna partia miała podobny przebieg. Janowicz świetnie serwował i wykorzystał jedną z czterech piłek na przełamanie Chorwata, przez co szybko zmierzał po zwycięstwo w kolejnym secie. Po 80 minutach walki na Korcie nr 2 w Melbourne Park Polak prowadził już 2-0!

Wraz z rozpoczęciem trzeciej partii kończyła się dobra gra Janowicza. Polak popełniał proste niewymuszone błędy, co przy skutecznym serwisie Chorwata doprowadziło do częściowego odrobienia strat przez rywala. W kolejnym secie Cilić prezentował się coraz lepiej, a Polak powoli opadał z sił. Podwójne przełamanie po stronie przeciwnika doprowadziło do wyrównania rywalizacji w meczu, a o jego losach musiał zdecydować set piąty.

W rozstrzygającej partii do przełamania Janowicza doszło już w drugim gemie i mimo starań Polaka na odrobienie strat, Biało-Czerwony nie wypracował sobie żadnej okazji na przełamanie, przez co w dalszej konsekwencji przegrał i cały mecz.

Jerzego Janowicza nie zobaczymy już w tegorocznej rywalizacji singlistów w Melbourne Park, ale łodzianin w parze z Marcinem Matkowskim wystąpi jeszcze w rywalizacji deblistów. Polacy w pierwszej rundzie debla zmierzą się z hiszpańsko-włoską parą Fernando Verdasco/Fabio Fognini.

Australian Open, Melbourne, wielki szlem (Pula nagród: 50 mln $), mecz 1. rundy gry pojedynczej mężczyzn:

Jerzy Janowicz, Polska – Marcin Cilić, Chorwacja [7] 6:4, 6:4 2:6, 2:6, 3:6