BCL: Drużyna Mateusza Ponitki roztrwoniła przewagę i nie zagra w Final Four

29 mar 2017, 23:53

Pinar Karsiyaka, drużyna której barw broni Mateusz Ponitka, nie zagra niestety w Final Four pierwszej edycji Basketball Champions League. Turecki zespół nie sprostał w wyjazdowym meczu Umana Reyer Venezia, przegrywając 66:74 i to właśnie włoska ekipa zagra w gronie czterech najlepszych klubów Koszykarskiej Ligi Mistrzów.

Pierwsze starcie rozegrane przed tygodniem w Izmirze wygrali gracze Pinar Karsiyaka, ale zaledwie różnicą 3 punktów (74:71), mimo iż jeszcze w trzeciej kwarcie przewaga gospodarzy wynosiła 13 oczek (50:37). Koszykarze z Wenecji potrafili jednak zniwelować straty i mogli przystąpić do rewanżu z dużym optymizmem.

Pierwsza odsłona dzisiejszego spotkania była wyrównana i żadnej z ekip nie udało się odskoczyć przeciwnikowi. Minimalnie lepsi w pierwszej połowie okazali się gracze Pinar Karsiyaka, którzy wygrywali po pierwszej połowie 39:36 dzięki celnej trójce J’Covana Marquisa Browna.

W trzeciej ćwiartce goście z Turcji wyszli nawet na prowadzenie 48:42, ale od tego momentu ekipa Nenada Markovicia stanęła, tymczasem skutecznie punktować zaczęli zawodnicy z Wenecji , którzy odrobili dystans do rywali a nawet wyszli na prowadzenie. Przed decydującą częścią gry gracze Umana Reyer prowadzili 53:51, ale w tym momencie wciąż to ekipa z Izmiru była w dalszej fazie BCL.

Niestety koszykarze Pinar Karsiyaka rozpoczęli tragicznie ostatnie 10 minut tego pojedynku. Gospodarze zaliczyli serię 10:0, wychodząc na rezultat 63:51 a zawodnicy gości zdobyli pierwszy punkt dopiero po 5 minutach czwartej kwarty, dzięki celnemu rzutowi wolnemu Ponitki. Zawodnicy weneckiego klubu zagrali bardzo dobrze w tej fazie meczu, prowadząc nawet 65:52 i zdołali dowieźć korzystny dla siebie rezultat do końcowej syreny. Drużyna Umana Reyer była lepsza tego wieczoru zarówno pod względów rzutów zza łuku (36.4 %, 8/22 celnych prób, przy 21.1 %, 4/19 trafień Pinar), jak i celności z linii rzutów wolnych (Venezia: 70 %, 14/20 ; Pinar: 62.1 %, 18/29).

Mateusz Ponitka, który zdobył rekordowe 25 punktów w pierwszej ćwierćfinałowej batalii, tym razem został dobrze przypilnowany przez obrońców rywali. Polski skrzydłowy podczas prawie 20 minut gry zaliczył mizerne 5 oczek (2/3 za 2 pkty, 0/1 za 3 pkty i 1/4 rzuty wolne). 23-letni reprezentant Polski dołożył do swego dorobku 4 zbiórki (2 w obronie i 2 w ataku) oraz przechwyt, zaliczył też 4 straty i popełnił 4 faule.

Znakomity mecz rozegrał w barwach Venezii rozegrał kanadyjski skrzydłowy Melvin Ejim, notując double-double w postaci 16 punktów i 11 zbiórek. Wśród graczy gości najlepszy był Amerykanin J’Covan Marquis Brown, zdobywca 22 oczek.

Umana Reyer Venezia – Pinar Karsiyaka 74:66 (20:19, 16:20, 17:12, 21:15)