EuroCup: Waca w ćwierćfinale, porażka ekipy Logana i Łapety

2 lut 2017, 12:01

Kolejne mecze w ramach TOP 16 EuroCup rozegrały drużyny z Polakami w składach. Zadowolony zszedł z parkietu tylko Adam Waczyński, który triumfował wraz z Unicaja Malaga. Niestety, Lietuvos Rytas Wilno, pracodawca Davida Logana i Adama Łapety, przegrał swe wyjazdowe starcie.

Unicaja Malaga pokonała na własnym parkiecie Albę Berlin 83:77. Mecz od początku zdominowali gracze z Hiszpanii, który schodzili na przerwę przy prowadzeniu 47:39. Trzecia kwarta miała wyrównany przebieg a niemiecka drużyna już na początku doskoczyła do wyniku 65:67 dla rywali. Za chwilę mieliśmy remis 71:71, po celnej trójce najlepszego w szeregach gości Peytona Sivy. Celny rzut zza łuku Waczyńskiego dał kolejna przewagę ekipie Unicaja, która nie dała już sobie wydrzeć zwycięstwa. Był to trzeci triumf Unicaja przy dwóch porażkach w grupie H, co sprawiło, że ekipa Wacy wywalczyła już awans do 1/4 finału rozgrywek.

Adam Waczyński przebywał na parkiecie przez ponad 26 minut. W tym czasie zdobył 14 punktów (1/2 za 2 pkty, 4/8 za 3 pkty), co dało mu miano trzeciego strzelca Malagi. Ponadto polski skrzydłowy miał zbiórkę, popełnił 3 faule i zaliczył stratę.

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy okazał się Kyle Fogg, autor 20 oczek. W zespole Alby najskuteczniejszy był wspomniany już Peyton Siva (15 pktów, 9 asyst i 3 zbiórki).

Unicaja Malaga – Alba Berlin 83:77 (23:20, 24:19, 18:19, 18:19)

Lietuvos Rytas Wilno przegrał 77:84 w wyjazdowym starciu z Hapoelem Jerozolima. Do połowy nieznacznie lepsi byli gospodarze, którzy wygrywali 44:39. Trzecia kwarta przebiegła już pod dyktando litewskiej drużyny, która wygrała tę część meczu 23:14 i wyszła na wynik 62:61. Jednak decydująca odsłona tego spotkania miała zgoła inny przebieg i to gracze Hapoelu zwyciężyli 23:15, co dało im ostateczny triumf. Porażka z drużyną, w której występuje doskonale znany z parkietów NBA Amare Stoudemire (double-double w postaci 12 oczek i 11 zbiórek), nie przekreśliła jeszcze szans awansu Lietuvos Rytas z grupy G. Obecny bilans gości wynosi 2-3, tak więc podopieczni Tomasa Pacėsasa o awans zagrają za tydzień w meczu z Zenitem St. Petersburg.

David Logan rozegrał ponad 34 minuty, zdobywając 10 oczek (1/7 za 2 pkty, 2/7 za 3 pkty, 2/2 rzuty wolne), miał 5 asyst oraz zbiórkę. Amerykanin z polskim paszportem zaliczył także 5 strat i 2 faule. Drugi z Polaków, Adam Łapeta, grający na pozycji środkowego, grał przez 29 minut, uzyskując 6 punktów (3/4 za 2 pkty, 0/2 za 3 pkty). Jego zdobycze powiększyło 7 zbiórek, asysta oraz 2 przechwyty. Center wileńskiego klubu miał również 2 straty i 5 fauli.

Wśród graczy z Jerozolimy wyróżnił się Tarence Kinsey (23 pkty). W ekipie ze stolicy Litwy najlepszym graczem okazał się Clevin Hannah, zdobywca 14 punktów, 5 asyst i 4 zbiórek.

Hapoel Jerozolima – Lietuvos Rytas Wilno 84:77 (22:19, 25:20, 14:23, 23:15)