Europejski Festiwal Lekkoatletyczny: Wiele wypełnionych minimów na Mistrzostwa Europy w Berlinie!

29 maj 2018, 21:17

We wtorkowy wieczór odbyła się już 18. edycja rozgrywanego w Bydgoszczy- Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego. W tym roku organizatorzy zaprosili wiele światowych gwiazd, co skłaniało do przyjścia na stadion Zawiszy, aby móc podziwiać najlepszych zawodników w swoim fachu. Najlepszymi rezultatami popisali się dziś młoda płotkarka Klaudia Siciarz na dystansie 100 metrów przez płotki, oraz Karol Zalewski w biegu na 400 metrów. Oboje wypełnili minima na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Berlinie.

W biegu na 400 metrów mężczyzn najlepiej z naszych kadrowiczów spisał się Karol Zalewski, który w pierwszym starcie w sezonie poprawił swój rekord życiowy i wygrał dzisiejsze zmagania. Od dzisiaj rekord Karola wynosi on 45.71 sekund. Jak Karol sam przyznał po biegu jest zadowolony z rezultatu, zwłaszcza, że na początku biegu wiatr nie ułatwiał zawodnikom zadania, wiejąc prosto w twarz. Na 5. miejscu zawody ukończył Jakub Krzewina z rezultatem 46.78 sekund.

W biegu na 100 metrów przez płotki kobiet wszystkie oczy były zwrócone na Karolinę Kołeczek, która na początku sezonu pokazała, że jest w świetnej formie i można było się spodziewać, że dzisiaj też uzyska wartościowy rezultat. Wszystkich widzów zaskoczyła jednak Klaudia Siciarz, wygrywając bieg z czasem 13.15 sekund, poprawiając rekord życiowy, oraz wypełniając minimum na Mistrzostwa Europy. Możemy się spodziewać, że to nie ostatnie słowo młodej i utalentowanej płotkarki.

W biegu na 400 metrów kobiet obyło się bez niespodzianek. Zwyciężczynią została Justyna Święty-Ersetic z czasem 51.56 sekund. Na drugim miejscu linię mety przekroczyła Małgorzata Hołub-Kowalik, która wynikiem 52.02 sekund poprawiła swój dotychczasowy najlepszy wynik sezonu. Na trzecim miejscu na metę wbiegła Patrycja Wyciszkiewicz, z równie dobrym rezultatem 52.15 sekund. Na 4 miejscu uplasowała się Iga Baumgart z najlepszym wynikiem sezonu wynoszącym 52.18 sekund. Warto odnotować, że wszystkie te rezultaty są wypełnieniem minimum na Mistrzostwa Europy, co utwierdza nas w fakcie, że kolejny rok z rzędu sztafeta 4×400 metrów kobiet będzie piekielnie mocna.

W mocno obsadzonym konkursie pchnięcia kulą kobiet zwyciężyła Białorusinka- Aliona Dubitskaya z wynikiem 19.02 metrów. Tuż za nią uplasowała się Paulina Guba, która zaliczyła świetną serię 5 pchnięć powyżej 18.20 metrów, z najlepszym wynikiem 18.64 metrów. Cieszy fakt stabilizacji Pauliny na takim poziomie i napawa optymizmem przed kolejnymi startami. Dopiero na 3. miejscu sklasyfikowano halową Mistrzyni Świata z Birmingham Anitę Marton. Węgierka uzyskała zaledwie 18.36 metrów. Na 4. miejscu rywalizację ukończyła Klaudia Kardasz z kolejnym świetnym rekordem życiowym- 18.29 metrów. Obie nasze zawodniczki mogą się spokojnie przygotowywać do Mistrzostw Europy.

W konkursach skoku o tyczce Polacy uzyskali trzy minima na Mistrzostwa Europy. O ile kolejne potwierdzenie minimum przez Piotrka Liska było formalnością, o tyle wynik Pawła Wojciechowskiego jest już radością i uspokojeniem kibiców, jakoby Paweł miał być bez formy. Minimum na Mistrzostwa wypełniła także Justyna Śmietanka, która zwyciężyła w konkursie kobiet wyrównując rekord życiowy- 4.45 metry. Konkurs mężczyzna wygrał Piotr z wynikiem 5.85 metrów, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie, natomiast Paweł zajął drugie miejsce z rezultatem 5.75 metrów, co również jest rekordem sezonu zawodnika bydgoskiej Zawiszy.

W rywalizacji kobiet na 800 metrów mogliśmy oglądać Sofię Ennaoui, która zwyciężyła z wynikiem 2:02.44. Jedynym minusem tego biegu jest fakt, że do wypełnienia minimum na Mistrzostwa Europy zabrakło Sofii zaledwie 0.44 sekundy.

Z wypełnienia minimum na 800 metrów w biegu mężczyzn mógł cieszyć się na mecie Michał Rozmys, który czasem 1:46.93 zajął ostatecznie 4. miejsce w dzisiejszym biegu. Warto odnotować także wynik 6. na mecie Mateusza Borkowskiego, który z nowym rekordem życiowym 1:47.20 zbliżył się do wypełnienia wskaźnika PZLA na Mistrzostwa Europy o zaledwie 0.20 sekundy.

W biegu na 110 metrów przez płotki mężczyzn mogliśmy zobaczyć najlepszego Polaka w ostatnich latach, czyli Damiana Czykiera, który zajął drugie miejsce z nowym rekordem sezonu wynoszącym 13.60 sekund. Uległ on jedynie Węgrowi Balazsowi Baji, który wygrał z czasem 13.51 sekund.

W rywalizacji kobiet w rzucie oszczepem z dobrym rezultatem zwyciężyła Czeszka- Nikola Ogrodnikova, która posłała oszczep na odległość 61.73 metrów. Na 3. miejscu rywalizację ukończyła Mistrzyni Świata Juniorów z 2016 roku- Klaudia Maruszewska, która poprawiła rekord sezonu o ponad 3 metry, uzyskując wynik 56.31 metrów.