Historyczny sukces paraolimpijczyków w Rio! Polacy przywieźli do kraju 39 medali! [Podsumowanie]

Aktualizacja: 6 lis 2016, 14:24
20 wrz 2016, 12:28

Odbywające się w Rio de Janeiro XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie pokazały potęgę Polaków. To najlepsze Igrzyska w wykonaniu biało-czerwonych od 12 lat, kiedy to w Atenach wywalczyliśmy aż 54 medale. W tym roku zgromadziliśmy 39 medali i aż dziewięciokrotnie stanęliśmy na najwyższym stopniu podium, słuchając Mazurka Dąbrowskiego.

Początek Letnich Igrzysk Paraolimpijskich miał miejsce w 1960 roku, a pierwsze, w których udział wzięli Polacy odbyły się w Heidelbergu w roku 1972. Do dziś, raz na 4 lata zawodnicy z niepełnosprawnością spotykają się rywalizując w wielu dyscyplinach. Drugie pod względem wielkości zawody sportowe posiadają klasyfikację kategorii niepełnosprawności. Każdy zawodnik przydzielony zostaje do jednej z sześciu kategorii – po amputacji,  niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, porażenie mózgowe, niewidomi oraz sportowcy z innymi dysfunkcjami i chorobami. Tu mowa jest o karłowatości czy m.in. stwardnieniu rozsianym.

Zmagania paraolimpijczyków udowodniły po raz kolejny  wszystkim, że ograniczenia nie istnieją. Jakiekolwiek dysfunkcje nie są przeszkodą w kierunku realizacji marzeń. Niejednokrotnie sportowcy w Rio pokonywali swoje słabości ustanawiając m.in.  nowy rekord świata. Pomimo ogromnego sukcesu polskich sportowców paraolimpiada cieszyła się o wiele mniejszym zainteresowaniem niż Igrzyska Olimpijskie, w których zdobyliśmy aż, a zarazem tylko 11 krążków. Polscy paraolimpijczycy zajęli 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wrócili do ojczyzny z 39 medalami, a do tego aż 19-krotnie Polacy plasowali się tuż za podium

Ogromny sukces na XV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich odniosła Natalia Partyka. Z Rio przywiozła aż dwa złote medale w tenisie stołowym. O ile indywidualnego złotego medalu naszej tenisistki stołowej mogliśmy się spodziewać, o tyle znakomitym osiągnięciem jest wygranie konkursu drużynowego wraz z Karoliną Pęk i Katarzyną Marszał. Polki zdobywając złoto przerwały wieloletnią dominację Chin w tej dyscyplinie. W sumie Partyka ma na swoim koncie aż 5 medali z paraigrzysk.

Najlepiej poradzili sobie nasi lekkoatleci, zdobywając 17 medali. Dwa srebrne krążki zapisała na swoim koncie Alicja Fiodorow. Pierwszy zdobyła w biegu na 100 metrów, a drugi na dystansie 200 metrów. W sumie nasza reprezentantka posiada 4 srebrne i 3 brązowe medale Igrzysk Paraolimpijskich. Co ciekawe, to już jej czwarte z rzędu, w których odnosi sukces. Debiutancki krążek zdobyła bowiem w 2004 roku w Atenach.

Oprócz złotego medalu w skoku wzwyż Maciej Lepiato do Polski z Rio przywiózł także ustanowiony przez niego nowy rekord świata. Polak pokonał bez problemu nieosiągalną dotąd wysokość 2,19 m. Złoty krążek zapewnił sobie już w czwartej próbie, a celem kolejnych skoków było niewątpliwie ustanowienie nowego rekordu świata. Jak widać, cel został osiągnięty. Warto pamiętać, że w podobnym stylu Maciej Lepiato wywalczył złoto w Pekinie. Wówczas ustanowiony przez niego rekord świata wynosił 2,12 m.

Oto wszyscy polscy medaliści XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro:

Adrian Castro – brązowy medal (szermierka na wózkach)
Alicja Fiodorow – dwa srebrne medale (bieg na 100 metrów i bieg na 200 metrów)
Anna Harkowska – srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas (kolarstwo)

Rafał Wilk – złoty medal w jeździe indywidualnej na czas (kolarstwo)
Anna Trener-Wierciak – brązowy medal (lekkoatletyka, skok w dal)
Barbara Niewiedział – złoty medal w biegu na 1500 m
Bartosz Tyszkowski – srebrny medal (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)
Daniel Pek – srebrny medal w biegu na 1500 m
Piotr Grudzień – brązowy medal w tenisie stołowym
Maciej Sochal – złoty medal w rzucie maczugą
Katarzyna Piekart – brązowy medal w rzucie oszczepem
Rafał Czuper – srebrny medal w tenisie stołowym
Ewa Durska – złoty medal (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)
Jakub Tokarz – złoty medal w kajakarskim sprincie
Kamila Kubas – brązowy medal w kajakarskim sprincie
Karolina Kucharczyk – srebrny medal w skoku w dal
Karolina Pęk – brązowy medal w tenisie stołowym
Barbara Niewiedział – brązowy medal w biegu na 400 m
Natalia Partyka – złoty medal w tenisie stołowym
Krystyna Siemieniecka – srebrny medal (tenis stołowy, singiel kobiet)
Lech Stoltman – brązowy medal w pchnięciu kulą
Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski – srebro w szermierce na wózkach
Anna Harkowska – srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego
Janusz Rokicki – srebrny medal w pchnięciu kulą
Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał – złoty medal w tenisie stołowym
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – kolarski wyścig ze startu wspólnego
Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – brązowy medal w tenisie stołowym
Maciej Lepiato – złoty medal w skoku wzwyż
Marzena Zięba – srebrny medal w podnoszeniu ciężarów
Lucyna Kornobys – srebrny medal w pchnięciu kulą
Michał Derus – srebrny medal (lekkoatletyka, bieg na 100 metrów)
Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa – brązowy medal w drużynowym turnieju szpadzistów