ME 2016: Chorwaci zdobyli brązowy medal! Nie obyło się bez kontrowersji

31 sty 2016, 16:31

W meczu o trzecie miejsce EHF Euro 2016 w Polsce, reprezentacja Chorwacji pokonała Norwegię. Do Polski brązowy medal przywiozą skrzydłowi Vive Kielce, Manuel Strlek i Ivan Cupić.

Na początku spotkania utrzymywał się remis (6:6). Na szybkie akcje Norwegów, odpowiadał dobrze dysponowany Domagoj Duvnjak. Kolejne minuty należały jednak do Chorwacji. Skandynawowie mieli duże kłopoty ze sforsowaniem bałkańskiej obrony 3-2-1. W osiemnastej minucie Kresimir Kozina znanotował ładną dobitkę, dzięki której Chorwaci objęli wyraźne prowadzenie (10:6). Trener Christian Berge poprosił o czas, jednak po powrocie do gry, “Manu” Strlek wykorzystał kontrę swojego zespołu (11:6).

Później przy lepszej defensywie Norwegów, Kent Tonnesen i Magnus Jondal zmniejszyli straty (11:8). Drużyna nie poszła za ciosem, bowiem Bjarte Myrhol nie zamienił kolejnej sytuacji w bramkę. Tym razem podopieczni Żeljko Babicia wykorzystali możliwość rozmowy z trenerem. Bramkę z koła zdobył Marino Marić (12:8). Ten sam zawodnik zapewnił wysokie prowadzenie Chorwacji do przerwy (15:11).

Po przerwie Norwegowie wrócili do gry. Po upływie dziesięciu minut zdołali wyrównać wynik meczu (17:17). W ciężkiej sytuacji na ratunek Chorwatom przybył Duvnjak. Ole Erevik nie był w stanie zatrzymać atomowego rzutu chorwackiego rozgrywającego (18:20). Norwegom zdarzało się rzucać kontaktowe bramki np. Hyykerud (20:21). W 48 minucie Erevik zatrzymał rzut Strleka z linii siódmego metra, by po chwili obronić dobitkę tego rzutu. Norwegowie nie skorzystali jednak z okazji do wyrównania, a kontratak rywali wykończył Kozina (20:22).

Na dziesięć minut przed końcem rozgrywki Jakov Gojun otrzymał czerwoną kartkę z gradacji. W tym etapie spotkania dało o sobie znać doświadczenie taktyczne Chorwatów. Zlatko Horvat “naciągnął” sędziów na już drugą karę dwóch minut dla Norwegów. Chorwaci wykorzystali swoje cwaniactwo i ogranie na arenach międzynarodowych, zwiększając prowadzenie (26:21). Osłabieni Norwegowie nie byli w stanie podjąć równej rywalizacji. Sytuacja nie uległa zmianie do końca meczu i Chorwaci, wygrywając 31:24, zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy. Domagoj Duvnjak zakończył spotkanie z nagrodą dla najlepszego zawodnika.

Norwegia – Chorwacja 24:31 (11:15)

Norwegia: Erevik, Christensen, Bergerud – Sagosen, Kristensen, Hykkerud, Myrhol, Overby, Mamelund, Tonnesen, Jondal, Bjornsen, Lindboe, Gullerud, O`Sullivan, Reinkind, Lie Hansen

Chorwacja: Stevanović, Alilović – Marić, Duvnjak, Kopljar, Gojun, Horvat, Karacić, Strlek, Cupić, Kovacević, Mamić, Sebetić, Slisković, Cindrić, Kozina.

Sędziowie: Nachevski, Nikolov (Macedonia).