ME 2016: Wygrana i awans Chorwatów do kolejnej fazy turnieju

Aktualizacja: 22 sty 2016, 19:59
19 sty 2016, 22:39

Spotkanie Chorwacji z Islandią zakończyło rywalizację w grupie B. Faworytami byli bałkańscy zawodnicy, a stawką meczu był awans do kolejnej fazy mistrzostw. Oba zespoły chciały “zmazać plamę” po nieudanej poprzedniej kolejce – Islandia niespodziewanie musiała uznać wyższość Białorusi, natomiast Chorwaci ulegli Norwegii. W dzisiejszym spotkaniu drużyna trenera Babića zdeklasowała rywala, miała kontrolę przez cały czas gry i ostatecznie pokonała Islandię 37:28.

Od pierwszych minut spotkania było widać, która drużyna miała lepszą dyspozycję. W 7. minucie Chorwaci prowadzili już czterema bramkami, więc o czas poprosił trener przeciwników (5:1). Tuż po niej drugą bramkę dla Islandii trafił Atlason, ale na tym skończyła się dobra passa tej drużyny. Podopieczni Kristjanssona nie zdobyli żadnego trafienia do piętnastej minuty. Natomiast ich rywale spokojnie budowali kolejne akcje – Cupić był liderem w ataku (13:3). Pod koniec pierwszej połowy dwie ładne akcje wykonał Sigurdsson, ale to nie pozwoliło Islandczykom na zniwelowanie różnicy. Tuż przed końcową syreną bramkę zdobył Karacić i to Chorwacja schodziła na przerwę z ogromnym prowadzeniem (19:10).

Na początku drugiej połowy agresywnie w obronie zaczęli grać Islandczycy, ale od 33. minuty musieli sobie radzić w osłabieniu – Petersson został ukarany karą dwóch minut za dyskusję z arbitrem. Pomimo tego, gra zaczęła być bardziej wyrównana, ale różnica była zbyt duża, aby zespół trenera Kristjanssona mógł ją zniwelować. Brozović i Sigurdsson rzucali z czystych pozycji kolejne bramki (27:16), lecz Chorwaci także popisali się ładną akcją – w 46. minucie Petersson trafił z dystansu (30:19). Bardzo skutecznym zawodnikiem po stronie bałkańskiego zespołu był Marić, który na osiem minut do końcowego gwizdka zdobył bramkę (33:24), ale finalnie to podopieczni Babića mogli cieszyć się z awansu do kolejnej fazy turnieju (37:28).

Chorwacja – Islandia 37:28 (19:10)

Chorwacja: Stevanović, Alilović – Marić, Duvnjak, Kopljar, Gojun, Horvat, Karacić, Strlek, Cupić, Kovacević, Mamić, Sebetić, Slisković, Cindrić, Brozović, Kozina

Islandia: Edvardsson, Gustavsson – Gudmundsson, Helgason, B. M. Gunnarsson, Sigurmannsson, R. Gunnarsson, Petersson, A. T. Gunnarsson, Gudjonsson, Sigurdsson, Atlason, Hallgrimsson, Karason, Palmarsson, Kristajansson, Svavarsson

Sędziowie: B. Stark, R. Stefan (ROU)