ME 2016: “Szwedzka młodzież” wyraźnie zwycięża!

Aktualizacja: 27 sty 2016, 18:31
27 sty 2016, 17:21

Pierwsze spotkanie ostatniej kolejki rundy zasadniczej, w ramach Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, nie było tym o pietruszkę. Takich podczas tych Mistrzostw nie zobaczymy, ze względu na sportową złość i ambicję zawodników. Ostatecznie reprezentacja Szwecji wysoko pokonała Węgry 22:14. O porażce Madziarów, zadecydował szczególnie słaby początek drugiej połowy meczu.

Starcie Węgrów ze Szwedami, pomimo utraty szansy awansu tych drużyn do półfinału ME, zwiastowało dużo emocji. Jedni i drudzy nie zamierzali odpuszczać, czego przejawem była twarda defensywa w dzisiejszym pojedynku.

Pierwszą bramkę dla Węgier rzucił Timuzsin Schuch po dobiciu piłki z rzutu karnego. Szwedów na prowadzenie wyprowadził Konradsson, które później zostało podwyższone do stanu 5:2. Podczas kontrataku, Jonas Kalman rzucił bramkę rzutem bieżnym i Talant Dujszebajew poprosił o czas. Skuteczny rzut ze skrzydła Petera Hornyaka pozwolił Węgrom zbliżyć się do wyniku 6:4.

Szwedzi prowadzili już do końca pierwszej połowy, bowiem na prowadzenie trzema bramkami drużynę wyprowadził młodziutki, Lukas Nilsson. Węgrów ratował Roland Mikler w bramce, a rzutem z drugiej linii popisywał się Richard Bodo. Obydwie drużyny spisywały się skutecznie w defensywie (szczególnie Szwedzi), czego dowodem był wynik do przerwy: 10:7.

Początek drugiej połowy był fatalny dla Węgrów. W dziesięć minut stracili siedem bramek, zdobywając jedynie jedną. Dopiero około 40 minuty przebudził się Laszlo Nagy, który rzucił dwie bramki (17:10). Osiemnastą bramkę dla Szwedów zdobył Ostlund, któremu pozycje “wyczyścił” Lukas Nilsson. Ten ostatni, świetnie dysponowany, był nie do zatrzymania przez Węgrów. Szwedzi spisywali się świetnie w defensywie i nie pozwolili dogonić się rywalom. Podopieczni Dujszebajewa, przegrywając 22:14, musieli uznać wyższość reprezentacji “Trzech Koron”. Zawodnikiem spotkania został szwedzki rozgrywający, Lukas Nilsson.

Szwedzi oczekują teraz spotkania Hiszpania – Rosja, gdyż porażka Rosji pozwoli im zająć 4. miejsce w grupie, oraz zagrać o 7 miejsce w EHF Euro 2016. Reprezentacja Węgier zakończyła udział w Mistrzostwach Europy na 12. miejscu.

Szwecja – Węgry 22:14 (10:7).

Składy:

Szwecja: Andersson, Appelgren – Olsson, Kallman, Ekberg, L. Nilsson, Konradsson, Karlsson, Jakobsson, Petersen, Cederholm, Stenmalm, Ostlund, Zachrisson, A. Nilsson, Nielsen.

Węgry: Mikler, Bartucz, Ancsin, L.Nagy, Faluvegi, Jamali, K.Nagy, Bodo, Borsos, Hornyak, Gazdag, Pasztor, Ivancsik, Schuch, Zubai, Banhidi.

Sędziowie: Bogdan N. Stark i Romeo M. Stefan.