ME: Świetny występ Bródki, pechowy start Szymańskiego

9 sty 2016, 13:54

W Mińsku rozpoczęły się dziś wielobojowe Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów kobiet i mężczyzn na najkrótszym dystansie – 500 metrów.

Jako pierwsze na starcie pojawiły się panczenistki. W Mińsku startują dwie nasze zawodniczki – Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska. Czerwonka, mimo że przegrała w swoim biegu z Holenderką Joling, to zajęła wyższe miejsce niż Złotkowska. Ostatecznie Czerwonka zajęła 7., a Złotkowska 9. miejsce. Najlepsza była Norweżka Ida Njatun.

500 metrów kobiet:

1. Ida Njatun (Norwegia)               39.74 s
  2. Antoinette de Jong (Holandia)    39.76 s
  3. Ireen Wust (Holandia)               39.90 s

7. Natalia Czerwonka    40.36 s

9. Luiza Złotkowska      40.47 s

Wśród mężczyzn rywalizuje trójka reprezentantów Polski – Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Piotr Puszkarski. Najlepiej zaprezentował się mistrz olimpijski z Soczi, który zajął świetne 2. miejsce. Lepszy od niego okazał się tylko Rosjanin Denis Juskow. Na 10. miejscu uplasował się Piotr Puszkarski, a na 16. Jan Szymański, który popełnił poważny błąd tuż po starcie.

500 metrów mężczyzn:

1. Denis Juskow (Rosja)      36,23 s
  2. Zbigniew Bródka            36,46 s
  3. Konrad Nagy (Węgry)     36,48 s

10. Piotr Puszkarski                36,76 s

16. Jan Szymański                 37,21 s

Dziś w Mińsku zaplanowane są jeszcze wyścigi na 3000 metrów kobiet i 5000 metrów mężczyzn. Do klasyfikacji wieloboju bierze się pod uwagę trzy wyścigi: dla kobiet są to dystanse 500, 1500 i 3000 metrów, natomiast dla mężczyzn 500, 1500 i 5000 metrów. Po tych trzech konkurencjach, najlepsza ósemka bierze udział w decydującym biegu: kobiety na 5000 metrów, a mężczyźni na 10000 metrów.