Mistrzostwa Polski w pływaniu: kolejni zawodnicy z minimami na Rio

27 maj 2016, 20:31

Pierwszy dzień mistrzostw w Szczecinie dostarczył nam wielu emocji i bardzo dobrych rezultatów. Pięcioro pływaków wypełniło minimum kwalifikacyjne do igrzysk w Rio de Janeiro.

Anna Dowgiert zajęła drugie miejsce w finale 50 metrów w stylu dowolny, ale czas 25.23 s. jest lepszy od minimum olimpijskiego. Złoty medal zdobyła Aleksandra Urbańczyk. Zawodniczka z Łodzi wcześniej zapewniła kwalifikację olimpijską. W dzisiejszym finale uzyskała 25.03 s.

Chwilę później na tym samym dystansie rywalizowali mężczyźni i oni również zgłosili swoje aspiracje do startu w sierpniowych igrzyskach. Minimum na tym dystansie wynosiło 22.27 s. Zwyciężył Konrad Czerniak z czasem 21.96 s. Drugie miejsce ex aequo zajęli Paweł Juraszek oraz Filip Wypych – 22.13 s. A więc aż troje zawodników uzyskało czas lepszy od wymaganego minimum. Jednak w Rio może wystartować tylko dwóch biało-czerwonych. Prawdopodobnie będą to Wypych i Juraszek, ponieważ w chwili obecnej Czerniak nie planuje startu na tym dystansie.

Kolejny finał i ponownie mogliśmy cieszyć się z kwalifikacji olimpijskiej. Alicja Tchórz z czasem 2:10.40 zwyciężyła na dystansie 200 metrów w stylu grzbietowym. Minimum na tym dystansie wynosiło 2:10.60

Mateusz Sawrymowicz zdobył złoty medal na dystansie 1500 metrów w stylu dowolnym. Rezultat 15:08.54 daje prawo startu w Rio de Janeiro.

Na dystansie 200 metrów stylem motylkowym kobiet zwyciężyła Klaudia Naziębło. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Jan Świtkowski. Zawodnik Skarpa Lublin ponownie uzyskując czas lepszy od wymaganego minimum.

Radosław Kawęcki zdobył złoty medal na dystansie 200 metrów w stylu grzbietowym. Po raz kolejny uzyskał wynik lepszy od minimum do Rio. W rywalizacji na 800 metrów w stylu dowolnym zwyciężyła Joanna Zachoszcz.

Ostatnim akcentem pierwszego dnia mistrzostw były sztafety 4 x 200 w stylu dowolnym. W wyścigu kobiet zwyciężyła sztafeta AZS AGH Kraków w składzie: Kamila Kunka, Luigia Sirignano, Anna Kozłowska i Marcelina Radlińska. Natomiast w rywalizacji mężczyzn zwyciężył Śląsk Wrocław w składzie: Michał Szuba, Kacper Klich, Maciej Jura oraz Jan Hołub.