Pekin 2015: Joanna Jóźwik w finale z rekordem życiowym!

27 sie 2015, 15:07

Joanna Jóźwik z fantastycznym czasem 1:58.35 zakwalifikowała się do sobotniego finału na 800 metrów lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Do tej fazy mistrzostw nie zakwalifikowała się z kolei Sofia Ennaoui, która przygodę z mistrzostwami po raz drugi zakończyła na półfinale.

Jóźwik wystąpiła w bardzo trudnym trzecim półfinale, a za rywalki miała posiadaczkę najlepszego tegorocznego wyniku na świecie Kenijkę Eunice Jepkoech Sum, mistrzynię Europy Marynę Arzamasovą z Białorusi i bardzo silne Lynsey Sharp z Wielkiej Brytanii, Holenderkę Sifan Hassan oraz Kanadyjkę Melissę Bishop.

Polka bardzo szybki bieg rozpoczęła z tyłu, a kolejne wydarzenia kontrolowała zza pleców rywalek. Już na samym początku do przodu bardzo szybko ruszyła Kenijka Sum, która wraz z jedną zawodniczek uzyskała kilkumetrową przewagą nad resztą grupy. W miarę upływu czasu pozostałe biegaczki dogoniły uciekającą dwójkę. Kilkaset kolejnych metrów przebiegły zwartą grupą, a o awansie do finału musiał zdecydować długi finisz.

Praktycznie w jednym momencie na metę wbiegły trzy zawodniczki, a najlepszą z nich okazała się Kanadyjka Melissa Bishop (1:57.52). Tylko dwie setne gorzej finiszowała Białorusinka Maryna Arzamasova, a dwie kolejne setne później Kenijka Eunice Jepkoech Sum. Jóźwik finiszowała 4. i z takim samym rezultatem zakwalifikowała się do finału swojej konkurencji. Czas Polki 1:58.35 to także jej nowy rekord życiowy.

Do finału na 800 metrów nie dostała się z kolei druga z naszych reprezentantek w półfinałach – Sofia Ennaoui. Córka Polki i Marokańczyka bieg przeprowadziła podobnie do Jóźwik, jednak na ostatnich metrach znalazła się zbyt daleko czołówki, a jej mocny finisz wystarczył na zajęcie tylko 6. miejsca. Czas 2:00.11 jest jednak jej nowym rekordem życiowym na tym dystansie.

Awansu do finału na dystansie 110 metrów przez płotki nie wywalczył także Artur Noga. Polak z najlepszym czasem w sezonie 13,37 finiszował 4. w swoim biegu i w ogólnym rozrachunku był 12.

Przypomnijmy, że także dzisiejszego popołudnia mistrzynią świata z rewelacyjnym wynikiem została Anita Włodarczyk. Więcej o tym wspaniałym wyniku przeczytacie TUTAJ.