Polacy w pucharach: Ponitka błyszczy w Pinar, wygrana Wacy, porażka Logana i Łapety [WIDEO]

5 sty 2017, 10:15

Za nami kolejna seria meczów polskich koszykarzy na parkietach Basketball Champions League oraz EuroCup. Znów ze świetnej strony pokazał się Mateusz Ponitka, który zanotował wygraną wraz z  Pinar Karsiyaka Izmir. Udany mecz zaliczył również Adam Waczyński, triumfując razem z kolegami z Unicaja Malaga. Z kolei David Logan i Adam Łapeta w barwach Lietuvos Rytas Wilno, pomimo własnych dobrych statystyk zanotowali porażkę.

Basketball Champions League

23-letni Mateusz Ponitka zanotował siódmą wygraną wraz z Pinar Karsiyaka Izmir, pokonując 78:65 rosyjski Avtodor Saratov. Tureccy gospodarze zaczęli mecz od mocnego uderzenia 27:11 po pierwszej kwarcie i pomimo tego, że drugą ćwiartkę przegrali 15:23 to nie oddali już prowadzenia aż do końcowej syreny, zwyciężając ekipę z Saratova. Przypomnijmy, że pierwsze wzajemne starcie w hali Avtodor również wygrała drużyna Pinar 76:74.

Reprezentant Polski był kolejny raz wyróżniającym się zawodnikiem swojej drużyny. Podczas prawie 32 minut gry na jego koncie znalazło się 10 punktów (4/5 za 2 pkty, 0/1 za 3 pkty, 2/4 rzuty wolne), 6 zbiórek, po 2 asysty, przechwyty i bloki.

Najskuteczniejszy w zespole z Izmiru był DeJuan Summers (23 punkty i 11 zbiórek). Natomiast wśród graczy Avtodor wyróżnił się Vince Hunter (22 oczka i 6 zbiórek).

Pinar z bilansem 7-4 jest wiceliderem grupy B Koszykarskiej Ligi Mistrzów.

Pinar Karsiyaka Izmir – Avtodor Saratov 78:65 (27:11, 15:23, 24:21, 12:10)

EuroCup

Unicaja Malaga pokonała na parkiecie rywala Albę Berlin 77:69. Hiszpanie zdominowali gospodarzy już od pierwszych minut i po pierwszej połowie wygrywali pewnie 41:26. Po przerwie co prawda koszykarze Alby przebudzili się i podjęli walkę, ale na odwrócenie losów tej rywalizacji było już za późno.

Adam Waczyński zagrał bardzo efektywne 14 minut, zdobywając 12 punktów (4/7 za 2 pkty, 1/3 zza łuku, 1/2 rzuty wolne) a do tego dorzucił 5 zbiórek i 3 przechwyty.

Najskuteczniejszy w ekipie z Malagi był Jeff Brooks (15 pktów i 6 zbiórek) a spośród berlińskich graczy najlepiej punktował Dragan Milosavljevic (22 oczka i 5 zbiórek).

Unicaja po pierwszej kolejce TOP 16 EuroCup prowadzi w tabeli grupy H wspólnie z Valencią, która również wygrała swój mecz.

Alba Berlin – Unicaja Malaga 69:77 (12:17, 14:24, 23:18, 20:18)

EuroCup

David Logan oraz Adam Łapeta, grający w Lietuvos Rytas Wilno przegrali 76:80 z Hapoelem Jerozolima. Litewska drużyna po pierwszych dwóch ćwiartkach prowadziła wyraźnie 43:31, ale druga połowa przebiegła już pod dyktando zawodników z Izraela, którzy na początku czwartej kwarty pierwszy raz doprowadzili do remisu 63:63 a wychodząc na wynik 74:73 nie oddali prowadzenia aż do końca tego pojedynku.

34-letni polski koszykarz amerykańskiego pochodzenia grając ponad 30 minut rzucił 19 oczek (4/7 za 2 pkty, 3/7 za 3 pkty, 2/2 rzuty wolne), zostając najlepszym strzelcem wileńskiej drużyny. Jego dorobek to ponadto po 3 zbiórki, asysty i przechwyty. Inny z Polaków – A. Łapeta, występujący na pozycji środkowego, zanotował 9 punktów (4/4 za 2 pkty, 1/2 rzuty wolne), miał 8 zbiórek, asystę i 2 przechwyty.

W zespole Hapoelu najlepszy na parkiecie był Curtis Jerrells, autor 26 punktów.

Lietuvos, dowodzony przez dobrze znanego w Polsce Tomasa Pacesasa po pierwszej kolejce TOP 16 EuroCup zajmuje ostatnie miejsce w tabeli grupy G razem z Zenitem St Petersburg, który również zaliczył przegraną.

Lietuvos Rytas Wilno – Hapoel Jerozolima 76:80 (23:12, 20:19, 20:26, 13:23)