PŚ w Engelbergu: Prevc znowu wygrywa! Polacy tylko tłem

20 gru 2015, 16:11

Słoweniec Peter Prevc zdominował weekend Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu. Dziś ponownie był najlepszy! Polacy kolejny raz w tym sezonie spisali się poniżej oczekiwań.

Do drugiej serii awansowała trójka Polaków. Byli to Klemens Murańka, Maciej Kot i Kamil Stoch. Wszyscy zajęli jednak miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki. W szczególności dla dwukrotnego Mistrza Olimpijskiego z Sochi nie jest to powód do dumy. Dość powiedzieć, że był on ostatnim zawodnikiem, który wywalczył sobie prawo startu w drugiej rundzie. Swój udział na pierwszej serii zakończyli Stefan Hula (32. miejsce), Dawid Kubacki (34. miejsce, Andrzej Stękała (38 miejsce) oraz Piotr Żyła, który zajął 42. lokatę.

Jeśli chodzi o czołówkę to półmetku zawodów liderem był Prevc, który skoczył 138,5 m co wraz z rekompensatą za wiatr dało mu notę 148,6 pkt. Za nim plasowali się dwaj Norwegowie Gangnes i Forfang. Tuż za podium z kolei znajdowali się Niemiec Freitag i najmłodszy brat Petera Domen.

Wielu z nas pewnie liczyło, że w drugiej serii przynajmniej Kamil Stoch znacznie poprawi swoją pozycję. Nic z tych rzeczy. Skok na 125,5 m pozwolił przesunąć się cztery miejsca wyżej m.in. kosztem dwóch Polaków. Maciej Kot skoczył również 125,5 m, ale uzyskał gorszą notę przez co spadł na ostatnie 30. miejsce. Murańka skoczył pół metra dalej od swoich kolegów z kadry i konkurs ukończył na 28. miejscu.

Jeśli chodzi o czołówkę to na Prevca podobnie jak wczoraj nie było mocnych. Słoweniec skoczył 142 m co dało mu kapitalną notę 155,6 pkt. Od dziś jest to nowy rekord skoczni. Żaden z zawodników nawet nie zbliżył się do tej odległości. Na drugim stopniu podium zawody ukończył Michael Hayboeck, który przeprowadził skuteczny atak z 6 miejsca. Pozwolił mu nato skok na odległość 135,5 m. Zanim znaleźli sie dwaj Norwegowie w tej samej kolejności jak po pierwszej serii czyli Gangnes i Forfang dalej byli Domen Prevc dla, którego to kolejny fantastyczny występ w ten weekend i Severin Freund.

Forma polskich skoczków nie nastraja optymistycznie przed zbliżającym się Turniejem Czterech Skoczni. Pamiętajmy jednak, że niejednokrotnie zdarzało się, że zawodnicy osiągali swoją szczytową formę właśnie na tą imprezę i to oni “rozdawali karty” a nie Ci, którzy byli w najlepszej dyspozycji od początku sezonu.