Rio 2016: Iwona Lewandowska najlepszą z Polek w maratonie

14 sie 2016, 18:10

Trzy reprezentantki Polski wystartowały wczesnym popołudniem polskiego czasu w maratonie olimpijskim w Rio de Janeiro. Najlepszą z nich okazała się Iwona Lewandowska.

Na starcie pojawiło się 157 lekkoatletek, które rywalizowały na trasie liczącej nieco ponad 42 km. Dobrze spisały się reprezentantki Polski. Najlepsza z nich – 31-letnia Iwona Lewandowska uplasowała się na początku trzeciej dziesiątki, meldując się na mecie na 21. pozycji. Dobiegnięcie do mety doświadczonej lekkoatletce zajęło 2 godziny 31 minut i 41 sekund, a strata do zwyciężczyni całego maratonu wyniosła ponad 6,5 minuty.

Niedaleko, bo dwa miejsca dalej mogliśmy ujrzeć kolejną zawodniczkę z naszego kraju. 23. była Monika Stefanowicz z czasem gorszym od Lewandowskiej o nieco ponad minutę. Katarzyna Kowalska natomiast ok. 2 kilometry przed metą zrezygnowała z kontynuacji biegu, który okazał się zbyt ciężki i wyczerpujący.

Mistrzynią olimpijską w maratonie została reprezentantka Kenii – Jemima Jelagat Sumgong, ze srebra cieszyła się lekkoatletka z Bahrajnu – Eunice Jepkirui Kirwa, a podium uzupełniła Etiopka – Mare Dibaba.