Raw Air w Vikersund: Kamil Stoch wygrywa konkurs! Stefan Kraft wygrywa turniej

19 mar 2017, 16:32

Ostatni konkurs turnieju Raw Air 2017 padł łupem Kamila Stocha! Polak w fantastycznym stylu wygrał w Vikersund, a w samej klasyfikacji norweskiego cyklu przegrał zaledwie ze Stefanem Kraftem.

Konkurs rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem z oczywistego podczas norweskiego turnieju powodu – silnego wiatru.

W pierwszej serii finałowego konkursu turnieju Raw Air obejrzeliśmy trzy rekordy w długości skoku. Najpierw Daiki Ito lecąc na 243. metr pobił Japonii i Azji, chwilę potem Simon Amman wylądował na 239,5 metrze bijąc rekord Szwajcarii, a kilka minut później najdłuższy skok pierwszej serii oddał Kevin Bickner, który poszybował na 244,5 metr, pobijając tym samym Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej,

Wśród czterdziestu skoczków, których oglądaliśmy w pierwszej serii konkursu w Vikersund znalazło się czterech Polaków. Co zaskakujące najgorszy skok z podopiecznych Stefana Horngachera oddał Piotr Żyła, który startując z 10. belki startowej doleciał do zaledwie 195 metra (28. lokata).

W drugiej dziesiątce po skokach 40. skoczków plasowali się Dawid Kubacki i Maciej Kot. Pierwszy z 11. belki doleciał do 214 metra, drugi z dziesiątej platformy osiągnął odległość 221,5 metra. Odpowiedno zajęli oni dwudzieste i czternaste miejsce.

Wiceliderem po pierwszej serii był Kamil Stoch, który wylądował na 238,5 metrze. Styl lądowania doceniło jury, które, po zsumowaniu trzech not, oceniło ten skok na 58,5 punkta. Do prowadzącego Niemca Andreasa Wellingera skoczek z Zębu tracił 0,6 pkt.

Finałowa rozgrywka w Vikersund rozpoczęła się o 15:39. Polskim kibicom od razu rzuciła się muzyka, jaką organizatorzy puścili po skoku Piotra Żyły, który lądując na 207 metrze zawody skończył na 23. pozycji.

W drugim skoku swój życiowy rekord ustanowił Dawid Kubacki, który poszybował na 232 metr. Ta odległość pozwoliła mu przesunąć się na 17. lokatę w dzisiejszym konkursie lotów w Vikersund.

Maciej Kot nie poprawił swojej pozycji z pierwszej serii. Po skoku na 221 metr został sklasyfikowany na 14. pozycji.

W serii finałowej groźny upadek zaliczył Kevin Bickner, który skocznię opuścił na noszach.

W drugiej serii Kamil Stoch odpalił prawdziwą petardę, lądując na 237 metrze. Po raz kolejny otrzymał od sędziów notę 58,5 pkt. Łącznie w całym konkursie zdobył 466.6 pkt, wyprzedzając drugiego Noriakiego Kasai o niecałe 18 punktów. Podium uzupełnił Michael Hayboeck. Prowadzący po pierwszej serii Andreas Wellinger zepsuł drugi skok. Próba zakończona na 166 metrze, sklasyfikowała go na 18. pozycji.

Zwycięzcą Raw Air 2017 został Stefan Kraft, który wyprzedził Kamila Stocha i Andreasa Wellingera.