ZIO Pjongczang: Laura Dahlmeier ze złotem w sprincie biathlonistek. Słaby występ Polek

10 lut 2018, 13:41

Laura Dahlmeier zdobyła złoty medal w 7,5-kilometrowym sprincie kobiet w pierwszym starcie biathlonistek na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Najlepsza z Polek, Krystyna Guzik była dwudziesta ósma.

Na starcie zabrakło aktualnej mistrzyni świata w sprincie, Gabrieli Koukalovej. Czeszka ma kontuzję łydki, której doznała przed rozpoczęciem sezonu. Pod nieobecność mistrzyni główną kandydatką była Anastazja Kuzmina, mistrzyni olimpijska z Vancouver i Soczi. Reprezentantka Słowacji zawiodła jednak swoich kibiców złą postawą na strzelnicy i zajęła odległe 13. miejsce.

Laura Dahlmeier na mecie zameldowała się z prawie 25-sekundową przewagą nad dotychczasową liderką, Norweżką Olsbu, która ostatecznie zdobyła srebro. Czas 19 minut i 36 sekund dał Niemce złoty medal. Na samej strzelnicy mimo dobrego strzelania Dahlmeier straciła pół minuty więcej od najszybszych. W postawie stojącej potrzebowała zdecydowanie najwięcej czasu na koncentrację i opanowanie rąk. Brąz przypadł dla Czeszki, Veroniki Vitkowej.

Najlepszy wynik w sprincie na Igrzyskach Olimpijskich wśród Polek zaliczyły do tej pory Anna Stera-Kustusz i Weronika Nowakowska-Ziemniak. Obie biathlonistki z Dusznik-Zdroju na najważniejszej imprezie czterolecia zajmowały szóstą lokatę. Nowakowska ma już na koncie tytuł wicemistrzyni świata i Europy w tej konkurencji. Dodatkowo w tym sezonie Pucharu Świata, w Oberhfie zajęła szóste miejsce.

Tak dobrych wyników nie było jednak na trasie w Pjongczangu. Weronika Nowakowska wybiegła na trasę z 10 numerem startowym. Niestety już na pierwszym strzelaniu popełniła błąd i po karnej rundzie traciła do Anais Bescond ponad 35 sekund. Polka po drugim strzelaniu zajmowała siódme miejsce z ponad minutową stratą do liderki, ostatecznie zajęła 34. miejsce.

Krystyna Guzik zaczęła przeciętnie. Już po dwóch kilometrach miała ponad 30 sekund straty do najlepszych. W strzelaniu poszło dość dobrze, tylko jedno pudło, co dało ostatecznie 28. lokatę, najlepszą wśród Polek. Monika Hojnisz po trzech pudłach była 45, a Magdalena Gwizdoń 56. Cała czwórka Polek wystąpi w biegu pościgowym.