Strona główna Piłka nożna AC Milan: historia i teraźniejszość klubu Krzysztofa Piątka

AC Milan: historia i teraźniejszość klubu Krzysztofa Piątka

0
Foto: gazzettafannews.it

Klub z Mediolanu rozgrywki sezonu 2018/2019 Serie A zakończył na 5 miejscu nie dającym kwalifikacji do Ligi Mistrzów, co dla tego klubu z ogromnymi aspiracjami oznaczało klęskę. Zarówno pod względem sportowym (w ostatnich kolejkach zostali wyprzedzeni przez największą konkurencje Inter Mediolan) jak i finansowym (miliony euro za udział w LM).

Na wyniki meczów AC Milan głosować można wykorzystując PZBuk kod bonusowy.

Spowodowało to trzęsienie ziemi na San Siro, posadę stracił trener  (legenda klubu) Gennaro Gattuso a kilku czołowych zawodników będzie musiało opuścić klub.

Nie dotyczy to jednak Krzysztofa Piątka który w przerwie zimowej zasilił drużynę Rossonerich ( nazwa pochodzi od barw klubu, czerwono czarnych) przechodząc z F.C. Genoi za ponad 30 milionów euro. Ten zakup okazał się strzałem w dziesiątkę dla właścicieli klubu, bowiem reprezentant Polski okazał się najlepszym zawodnikiem Milanu drugiej części sezonu Serie A.

Od pierwszych meczów zadziwiał skutecznością stając się z miejsca ulubieńcem tak kibiców (już po kilku meczach śpiewali o nim piosenki ) jak i dziennikarzy sportowych (legendarny okrzyk Pio Pio Pio, Tiziano Crudeli). Nowy trener Marco Gampaolo  wiąże z naszym napastnikiem wielkie plany w nowym sezonie, uznając go za podstawowego zawodnika, który pomoże mu po latach niepowodzeń uzyskać awans do Ligi Mistrzów.

Foto: mediagol.it

Powrót do grona najlepszych drużyn Europy jest bowiem priorytetem dla władz klubu, na czele z prezesem Paolo Scaronim. Powstały w 1899 roku AC Milan (pełna nazwa Associazione Calcio Milan S.p.A ) ma na swoim koncie wiele sukcesów tak we Włoszech  jak i na stadionach Europy. Ten założony przez sześciu brytyjskich emigrantów na czele z Herbertem Kilpinem (uznawanym powszechnie za twórcę Rossonerich) zespół zdobywał 18 krotnie mistrzostwo Italii (więcej zwycięstw ma tylko Juventus Turyn) a 5 razy triumfował w Pucharze Włoch.

Klub z Mediolanu od 1979 roku ma prawo do noszenia na koszulkach symbolu gwiazdy oznaczającego, że klub zdobył przynajmniej 10 razy Mistrza kraju (we Włoszech mają do tego prawo jeszcze tylko  Inter Mediolan i Juventus Turyn).

Na arenie międzynarodowej AC Milan nie ma sobie równych w Europie ( na świecie może mierzyć się z nim tylko Boca Juniors) w ilości trofeów międzynarodowych, Rossoneri triumfowali bowiem aż 18 razy (co daje im prawo do noszenia na koszulkach  w rozgrywkach LM specjalnego logo). Ostatnie zwycięstwo w Lidze Mistrzów klub odniósł ponad 10 lat temu (w 2007 roku) dlatego w tym klubie z tak ogromnymi tradycjami tak wielkie znaczenie ma awans do rozgrywek LM.

W drużynie z Mediolanu występowało wielu świetnych zawodników w tym laureaci Złotej Piłki Gianni Rivera, Ruud Gullit, Marco van Basten (3 razy) , George Weah,  Andriej Szewczenko i jako ostatni w 2007 roku Kaka. Wielokrotnie też zawodnicy klubu zdobywali koronę Króla strzelców Serie A, ostatnim który tego dokonał był w sezonie 2011/2012 był Zlatan Ibrahimović.  Kibice z Polski mają oczywiście nadzieje, że w nadchodzących rozgrywkach do tego zacnego grona dołączy Krzysztof Piątek (w zakończonych zajął 3 miejsce zdobywając 22 bramki i wyprzedził Cristiano Ronaldo – 21 bramek, 4 miejsce).

Mając za sobą tak bogatą historię i czując duży niedosyt po ostatnim sezonie, zawodnicy Rossonerich w nadchodzących rozgrywkach 2019/2020 liczą na nawiązanie do chlubnych tradycji klubu tak we Włoszech jak i na arenie międzynarodowej. Czego uwzględniając grę w zespole AC Milan naszego Krzysztofa Piątka życzą także sobie kibice z Polski.

Komentarze