Strona główna Piłka nożna Kto zastąpi Paulo Sousę? Faworyci bukmacherów. Typy, kursy.

Kto zastąpi Paulo Sousę? Faworyci bukmacherów. Typy, kursy.

0
fot. Pawel Andrachiewicz

Tego nikt się nie spodziewał. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, prezes Polskiego
Związku Piłki Nożnej ogłosił, że Paulo Sousa zgłosił chęć odejścia ze stanowiska selekcjonera reprezentacji “Biało-czerwonych”. U bukmacherów natychmiast pojawiły się kursy na nowego trenera reprezentacji Polski. Kto jest faworytem? Nie tylko bukmacherzy mają swoich głównych kandydatów – swoje typy mają również eksperci i kibice. Przyjrzyjmy się im.

Paulo Sousa zostawia reprezentacje dla Flamengo

Po tym jak Cezary Kulesza podał do wiadomości publicznej informację o chęci odejścia Portugalczyka ze swojego stanowiska, wiele osób zaczęło zastanawiać się jaki jest tego powód.

Nie można było jednak powiedzieć, że było to całkowicie nieoczekiwane. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w mediach pojawiła się informacja, że osobą Paulo Sousy są zainteresowane dwa brazylijskie kluby: Internacional Porto Alegre oraz Flamengo. Mimo to, menadżer szkoleniowca uciął spekulacje, przekazując, że wszystkie informacje są wyssane “z palca”. Jak widać, tak nie było. Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, Paulo Sousa rozmawiał telefonicznie z Cezarym Kuleszą i przekazał mu chęć odejścia z obecnie zajmowanego stanowiska.

29 grudnia 2021 roku Sousa dopiął swego. Cezary Kulesza poinformował o rozwiązaniu kontraktu z Portugalczykiem. Natomiast Paulo Sousa podpisał kontrakt z Flamengo. Żeby jednak nie było tak kolorowo – musi on wypłacić odszkodowanie Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Ustalona kwota znacznie przewyższa klauzulę za zerwanie umowy, co można uznać za mały “sukces” władz związku.

To nie pierwszy taki ruch Sousy

Ci, którzy uważnie śledzą (bądź śledzili) karierę portugalskiego trenera, z pewnością nie są zaskoczeni takim obrotem spraw. Sousa już u poprzednich swoich pracodawców stosował podobny „zabieg”. W ten sposób „uciekał” z pracy w Basel, Videotonie czy Girondins Bordeaux – zostawiając po sobie zawsze ten sam obraz – człowieka, który pięknie mówi, lecz którego słowa nie pokrywają się z rzeczywistością.

Kto nowym trenerem Polaków? Są faworyci! Zakłady bukmacherskie i typy

W legalnych polskich portalach z zakładami błyskawicznie pojawiły się kursy bukmacherskie na nazwisko szkoleniowca, który poprowadzi “Biało-czerwonych” w marcowych meczach barażowych o awans na mistrzostwa świata.

Wśród tych, którzy zdaniem bukmacherów mają największą szansę na objęcie posady selekcjonera (chociażby tymczasowego) są głównie krajowe nazwiska. Próżno w nich szukać zagranicznych twarzy. Nie można się jednak temu dziwić – do marca pozostało bardzo mało czasu i najlepszym, chwilowym rozwiązaniem byłoby postawienie na szkoleniowca, który dobrze zna krajowe podwórko.

Wśród kursów bukmacherskich na następcę Paulo Sousy najniższe przeliczniki można było znaleźć na Czesława Michniewicza oraz Adama Nawałkę.

Pierwszy z nich jeszcze niedawno prowadził Legię Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski oraz awansował do fazy grupowej Ligi Europy. Z kolei w latach 2017-2020 był selekcjonerem młodzieżowej kadry “Biało-czerwonych”.

Drugiego nazwiska również nie trzeba nikomu przedstawiać. Adam Nawałka to szkoleniowiec, który święcił największe – od kilkudziesięciu lat – sukcesy z reprezentacją Polski. To on prowadził zespół w mistrzostwach Europy w 2016 roku, kiedy to Polacy awansowali do ćwierćfinału imprezy. W tym momencie ma on największe szanse na zostanie szkoleniowcem “Biało-czerwonych”. Sam Nawałka przyznał, że gdyby pojawiła się oferta ze strony PZPN to przyjąłby ja bez wahania.

Dla wielu osób, mało oczywistym kandydatem jest Maciej Stolarczyk. Jest on aktualnie związany z młodzieżową reprezentacją Polski, lecz przez część ekspertów jest uważany jako naturalny selekcjoner pierwszej drużyny narodowej w przyszłości. Kto wie, może stanie się to już teraz?

Zagranicznych opcji nie ma zbyt wiele. Tak, jak wspomnieliśmy, bukmacherzy głównie koncentrują się na polskich nazwiskach. Mimo to, w ostatnich dniach w mediach pojawiły sięnazwiska Dicka Advocaata czy Jurgena Klinsmanna.

Patrząc jednak na dostępne opcje, wielu kibiców optuje za Adamem Nawałką – ze względu na to, że bardzo dobrze zna obecną grupę piłkarzy, a to bardzo ważne biorąc pod uwagę czas, jaki pozostał do marcowych baraży.

Kto ostatecznie zostanie wybrany nowym trenerem reprezentacji Polski? Tego dowiemy się najpewniej po Nowym Roku.

Komentarze