Poznajmy trenerów klubów PlusLigi

0
639

Sezon ligowy 2016/2017 zapowiada się bardzo ciekawie, nie tylko ze względu na klubowe hity transferowe, ale także biorąc pod uwagę osoby, które będą kierowały zespołami. Przyjrzyjmy się lepiej sylwetkom trenerów, dla których najważniejsze będzie to, aby ich drużyny zaszły jak najdalej w tegorocznych zmaganiach PlusLigi.

Asseco Resovia Rzeszów – Andrzej Kowal

Andrzej Kowal został wybrany na trenera podkarpackiej drużyny w 2011 roku, zastępując tym samym Ljubomira Travicę. Wraz z objęciem przez Polaka stanowiska, rozpoczęła się era świetności Asseco Resovii – trzykrotne zdobycie tytułu Mistrza Polski (sezony 2011/2012, 2012/2013 oraz 2014/2015), zdobycie srebra Pucharu CEV (2011/2012), srebra Ligi Mistrzów (sezon 2014/2015) oraz wicemistrzostwa kraju w sezonach 2013/2014 i 2015/2016. W tym sezonie trener Kowal ma do swojej dyspozycji wiele młodych, bardzo zdolnych zawodników. Czy to wystarczy, aby sięgnąć po kolejne Mistrzostwo Polski?

AZS Częstochowa – Michał Bąkiewicz

Michała Bąkiewicza wybrano w 2014 roku na trenera klubu z Częstochowy, którego to jeszcze przed kilkunastoma miesiącami był kapitanem. Na stanowisku selekcjonera zastąpił Słowaka Marka Kardoša. Popularny “Bąku” ma na swoim koncie wiele sukcesów reprezentacyjnych i klubowych, jednak brakuje mu sukcesów trenerskich, gdyż Częstochowianie zajmują dość niskie lokaty w tabeli (w sezonie 2015/2016 – 12. miejsce na 14).

BBTS Bielsko-Biała – Miroslav Palgut

Miroslav Palgut to znana twarz w polskiej lidze. Na stanowisku szkoleniowca BBTS-u zastąpił Krzysztofa Stelmacha, który nie doszedł do porozumienia z władzami klubu i odszedł w połowie czerwca. Słowak ma bardzo bogate doświadczenie trenerskie – podczas pracy w Jastrzębskim Węglu był asystentem Igora Prielożnego, a po jego odejściu objął zespół samodzielnie w trakcie sezonu. W marcu tego roku Palgut został wybrany selekcjonerem słowackiej kadry narodowej.

Cerrad Czarni Radom – Robert Prygiel

Robert Prygiel związany jest z klubem z Radomia od najmłodszych lat. Jako siatkarz Wojskowych, odnosił sukcesy w I lidze, a po awansie Cerradu do PlusLigi postanowił zakończyć karierę zawodniczą. Po raz pierwszy funkcję trenera zespołu pełnił w latach 2013-2015. W sezonie 2015/2016 stanowisko przejął po nim Raúl Lozano, jednak po objęciu przez Argentyńczyka w kwietniu tego roku posady szkoleniowca reprezentacji Iranu, Polak wrócił na stanowisko I trenera.

Cuprum Lubin – Gheorghe Cretu

Rumuński selekcjoner prowadzi zespół z Lubina od 2014 roku. Wcześniej był także trenerem AZS-u Częstochowa (sezon 2010/2011). Pomimo tego, że w naszym kraju drużyny pod jego wodzą nie odnoszą sukcesów, Rumun ma na swoim koncie sukcesy w prowadzeniu reprezentacji, m.in. 1. miejsce Estonii w Lidze Europejskiej.

Effector Kielce – Dariusz Daszkiewicz

Polak związany jest z kieleckim zespołem od 2007 roku, kiedy to objął stanowisko trenera nowo powstałej wówczas drużyny siatkarskiej Fart KielceWcześniej prowadził reprezentacje kadetów i juniorów, z którymi odnosił niemałe sukcesy. W 2009 roku pod jego wodzą kielczanie awansowali do I ligi, a rok później do PlusLigi. Daszkiewicz został zwolniony z pełnienia funkcji w kwietniu 2011 roku. Po krótkiej przerwie powrócił na stanowisko szkoleniowca w 2012 roku.

Espadon Szczecin – Milan Simojlović

Serb przejął obowiązki I trenera po niespodziewanej śmierci dotychczasowego szkoleniowca Espadonu, Dejana Brdjovicia. Jeden z beniaminków ligi ma w swoim składzie znanych oraz cenionych siatkarzy, takich jak Michał Ruciak, Łukasz Perłowski, czy Georgi Bratoev. Czy dzięki nim drużyna z Pomorza znajdzie się w pierwszej dziesiątce tabeli PlusLigi?

GKS Katowice – Piotr Gruszka

Piotr Gruszka jest bardzo zasłużonym i utytułowanym polskim siatkarzem. Pod zakończeniu kariery zawodniczej w 2014 roku, został wybrany selekcjonerem BBTS-u Bielska-Białej, z którym był związany do 2015 roku. Od sezonu 2016/2017 “Grucha” będzie trenerem kolejnego beniaminka, tym razem z Katowic.

Indykpol AZS Olsztyn – Andrea Gardini

Gardini to kolejny człowiek-legenda w Polsce. Przed przybyciem do naszego kraju, pełnił funkcję dyrektora sportowego w Modenie (2004-2006). Od momentu objęcia posady trenera reprezentacji Polski przez Andreę Anastasiego był jego asystentem (2011-2013). Od roku 2014 piastuje funkcję trenera olsztynian, kiedy to rozwiązano umowę z Krzysztofem Stelmachem.

Jastrzębski Węgiel – Mark Lebedew

Lebedew przez ostatnie pięć lat pracował z Berlin Recycling Volleys, z którym trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Niemiec (2012, 2013, 2014) oraz doprowadził do brązowego medalu Ligi Mistrzów 2014/2015, pokonując w decydującym meczu bełchatowską Skrę. Australijczyk na stanowisku trenera Jastrzębian zastąpił Roberto Piazzę, który postanowił pożegnać się z zespołem.

LOTOS Trefl Gdańsk – Andrea Anastasi

Włoch jest bardzo znaną personą wśród polskich kibiców siatkówki. Trener Anastasi po zakończeniu kariery zawodniczej w 1993 roku, podjął się prowadzenia (z sukcesami) kilku klubów włoskich oraz samej reprezentacji Włoch (1999-2003). Ma na swoim koncie także epizod z reprezentacją Hiszpanii (tytuł mistrzów Europy w 2007 roku). W 2011 roku zarząd PZPS ogłosił Włocha nowym szkoleniowcem Biało-Czerwonych. W 2013 został zwolniony z funkcji. Rok później został trenerem LOTOS-u Trefla Gdańsk, z którym zdobył Puchar Polski w 2015 roku i wicemistrzostwo kraju (2015).

Łuczniczka Bydgoszcz – Piotr Makowski

Piotr Makowski rozpoczął swoją karierę trenerską w roku 2004, kiedy to został pierwszym trenerem drużyny seniorek klubu Pałac Bydgoszcz. Po zakończeniu sezonu 2006/2007 został przez zarząd klubu zwolniony z tej funkcji i od początku sezonu 2007/2008 objął w klubie funkcję trenera-koordynatora grup młodzieżowych. W lutym 2008 roku został ponownie zatrudniony jako drugi trener, a po kilku miesiącach wrócił na stanowisko I szkoleniowca Centrostalu Bydgoszcz. Później został drugim trenerem reprezentacji Polski kobiet, jako asystent Jerzego Matlaka. W latach 2013-2015 był pierwszym trenerem reprezentacji kobiet. Od 2011 roku był trenerem męskiego zespołu Delecta Bydgoszcz, do którego powrócił w 2015 roku (wtedy klub funkcjonował pod nazwą Transfer Bydgoszcz), zastępując w roli szkoleniowca Vitala Heynena.

MKS Będzin – Stelio DeRocco

Stelio DeRocco to nowa twarz w polskiej lidze. Jednak już może się pochwalić kilkoma sukcesami jako trener. Z powodzeniem prowadził reprezentacje m.in. Australii i Kanady, oraz kluby takie jak Tomis Konstanca czy Volley Montichiari. W styczniu 2016 roku został wybrany trenerem MSK-u Będzin.

ONICO AZS Politechnika Warszawska – Jakub Bednaruk

Jakub Bendaruk to barwna postać polskiej siatkówki. Swoją przygodę jako trener stołecznego AZS-u rozpoczął w 2010 roku, kiedy to został drugim trenerem zespołu. Po 2 latach objął stanowisko I szkoleniowca. Za jego kadencji warszawska Politechnika zajmowała kolejno: 6., 6., 8. miejsca w PlusLidze. W kwietniu 2015 roku Bednaruk został także trenerem reprezentacji Polski juniorów.

PGE Skra Bełchatów – Philippe Blain

Francuz jest kolejną bardzo cenioną postacią światowej siatkówki. Na początku swojej kariery jako trener, przez dwa lata (1991-1993) prowadził włoski klub Bre Banca Lannutti Cuneo, a następnie przeniósł się do Francji, aby tam podjąć się prowadzenie tamtejszej kadry narodowej. Pod jego wodzą reprezentacja Francji odnosiła sukcesy (m.in. 3. miejsce na Mistrzostwach Świata czy 2. miejsce w Lidze Światowej). W 2013 po objęciu przez swojego byłego podopiecznego z reprezentacji Stéphane’a Antigę funkcji trenera reprezentacji Polski Blain został jego asystentem. We wrześniu 2014 roku jako drugi trener Biało-Czerwonych zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata. Pod koniec marca 2016 roku został trenerem PGE Skry Bełchatówzastępując na tym stanowisku Miguela Falascę.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Ferdinando De Giorgi

Włoski selekcjoner dołączył do sztabu ZAKSY w 2015 roku, z którą to wywalczył w sezonie 2015/2016 Mistrzostwo Polski. Tym samym zastąpił Sebastiana Świderskiego, ktory pozostał w zarządzie na stanowisku dyrektora sportowego. Giorgi jako szkoleniowiec wielokrotnie zdobywał Puchar i Super Puchar Włoch, dwukrotnie sięgnął też po Puchar CEV. W sezonie 2005-2006 zdobył wraz Lube Banca Macerata mistrzostwo Włoch.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię