Dziewiętnastu piłkarzy z naszej Ekstraklasy wystąpiło podczas przerwy na reprezentację. Kto z nich zaprezentował się najlepiej?
Największym wygranym wrześniowych spotkań eliminacji do Mistrzostw Europy jest bezapelacyjnie Paulus Arajuuri, obrońca Lecha Poznań. Fińska defensywa kierowana przez stopera Lecha w meczach z Grekami i Wyspami Owczymi zagrała na zero z tyłu. Arajuuri został też uznany przez wielu za jednego z najlepszych zawodników po meczu z Grecją, helsińska prasa widziała w nim nawet jednego z bohaterów tego meczu. Swoją cegiełkę do zwycięstwa Finów dołożył Kasper Hamalainen, pomocnik Lecha. Zagrał on 45 minut w meczu z Grekami i kilka minut z Wyspami Owczymi.
Reprezentacja Węgier zajmuje miejsce dające grę w barażach. W węgierskiej drużynie znalazło się czterech zawodników, którzy na co dzień grają w Ekstraklasie: Tomas Kadar, Richard Guzmics, Nemanja Nikolic i Gergo Lovrencsics. Z tej czwórki tylko ten ostatni nie dostał ani minuty w bardzo ważnych spotkaniach z liderem tabeli Rumunią i Irlandią Północną. Zabrakło dosłownie minuty, aby gol Richarda Guzmicsa dał Węgrom komplet punktów w meczu z wyspiarzami.
Na listę strzelców wpisało się jeszcze kilku naszych ligowców. Konstantin Vassiljew nawet w reprezentacji Estonii udowadnia, że normalne bramki nie są dla niego. Jego kolejny piękny strzał dał Estończykom trzy punkty. Fedor Cernych otworzył wynik spotkania w meczu z San Marino, Wilde-Donald Guerrier także rozpoczął strzelanie, tyle że na Wyspach Karaibskich podczas rywalizacji Haiti z Grenadą, a debiutujący w seniorskiej reprezentacji Polski wykorzystał świetne dośrodkowanie Grosickiego w meczu Polska – Gibraltar.
Po kilku ratach rozłąki z reprezentacją do swoich kadr wróciła dwójka zawodników z Ekstraklasy: Kebba Cessay po trzech latach przerwy, za sprawą nowego selekcjonera ponownie znalazł się w drużynie narodowej Gambii, która uległa Kamerunowi 0:1. Zmiana trenera na ławce Bośni i Harcegowiny zakończyła ponad 7-letnią emigrację od zgrupowań reprezentacyjnych Jasmina Buricia. Do pełni szczęścia golkiperowi Lecha zabrakło występu w swojej reprezentacji. Na jego nieszczęście w obu spotkaniach dobrze spisywał się nowy bramkarz Chelsea – Asmir Begovic.
Pełna lista zawodników z polskiej ekstraklasy, którzy wystąpili we wrześniowych spotkaniach spotkaniach swoich reprezentacji:
- K. Mączyński (Wisła Kraków), 63 minuty w spotkaniu z Niemcami, 90 minut z Gibraltarem
- T. Jodłowiec (Legia Warszawa), 90 minut z Niemcami
- S. Peszko (Lechia Gdańsk), wszedł w 83 minucie spotkania z Niemcami
- B. Kapustka (Cracovia Kraków), wszedł w 62 minucie spotkania z Gibraltarem (gol)
- S. Mila (Lechia Gdańsk), wszedł w 87 minucie z Gibraltarem
- K. Vassiljew (Estonia, Jagiellonia Białystok), 71 minut przeciw Litwie (gol), 90 minut ze Słowenią.
- F. Cernych (Litwa, Jagiellonia Białystok), 90 minut z Litwą, 90 minut z San Marino (gol)
- O. Duda (Słowacja, Legia Warszawa), wszedł w 61 minucie spotkania z Hiszpanią
- A. Fertovs (Łotwa, Korona Kielce), 90 minut z Czechami
- V. Gabovs (Łotwa, Korona Kielce), 90 minut z Turcją, wszedł w 33 minucie spotkania z Czechami
- D. Rakels (Łotwa, Cracovia Kraków), 90 minut z Turcją, 90 minut z Czechami
- I. Tarasovs (Łotwa, Jagiellonia Białystok), 90 minut z Turcją (żółtka kartka), 90 minut z Czechami
- P. Arajuuri (Finlandia, Lech Poznań), 90 minut z Grecją (żółtka kartka), 90 minut z Wyspami Owczymi
- K. Hamalainen (Finlandia, Lech Poznań), 45 minut z Grecją, wszedł w 93 minucie spotkania z Wyspami Owczymi
- R. Guzmics (Węgry, Wisła Kraków), wszedł w 24 minucie spotkania z Rumunią, 90 minut z Irlandią Północną (żółta kartka i gol)
- T. Kadar (Węgry, Lech Poznań), 90 minut z Rumunią, 90 minut z Irlandią Północną
- N. Nikolic (Węgry, Legia Warszawa), 70 minut z Rumunią
- K. Ceesay (Gambia, Lech Poznań), 90 minut z Kamerunem
- W. Guerrier (Haiti, Wisła Kraków), 90 minut z Grenadą (gol).
Obserwuj autora tekstu na Twitterze: @bartek99253