Dlaczego Robert Lewandowski nie strzela już tylu bramek? Analiza gry napastnika FC Barcelony

Aktualizacja: 7 lut 2024, 21:00
7 lut 2024, 16:55

Robert Lewandowski w poprzednich latach był maszyną do zdobywania bramek. Partnerzy z drużyny robili wszystko, aby wypracować mu, jak najlepsze okazje, a on był bezwzględnym egzekutorem, dzięki czemu zapisał się w historii Bayernu Monachium. Obecnie, już w barwach FC Barcelony, nie trafia tak często do siatki rywali. Czy przyczyną tego stanu rzeczy jest słabsza dyspozycja 35-latka? Z przeprowadzonej analizy sposobu gry Lewandowskiego wysuwa się inny wniosek — Polak ciężko pracuje na gole kolegów z zespołu.Licznik Roberta Lewandowskiego nie rośnie już tak szybko, jak dawniej

Kapitan reprezentacji Polski w minionym dziesięcioleciu zdominował z Bayernem Monachium rozgrywki Bundesligi. W stolicy Bawarii spędził 8 sezonów i za każdym razem sięgał z drużyną po krajowe mistrzostwo. Pięć razy z rzędu zdobył tytuł najlepszego strzelca ligi. W sumie strzelił 238 bramek w 253 występach Bundesligi, a do tego dochodzi jeszcze 106 trafień w pucharach krajowych i międzynarodowych. Lewandowski ma na swoim koncie również pobicie legendarnego rekordu Gerda Muellera (41 goli w jednym sezonie).

Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że 35-latek zalicza się do grona najlepszych napastników wszech czasów. Więcej goli od niego mają tylko Lionel Messi oraz Cristiano Ronaldo. Naturalne więc, że żaden inny piłkarz z naszego kraju nie może pochwalić się podobnymi osiągnięciami indywidualnymi, czy drużynowymi.

Lewandowski w pierwszym sezonie dla FC Barcelony zdobył kolejny tytuł króla strzelców w nowej lidze, mimo że rzadziej trafiał do siatki. Obecnie w rozgrywkach 2023/2024 po 21 występach ma 9 bramek na swoim koncie i prawdopodobnie pierwszy raz od sześciu lat nie będzie najlepszym strzelcem ligi. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Czy Lewandowski “zapomniał”, jak seryjnie zdobywać bramki? Chcąc poznać odpowiedzi na te pytania, należy szerzej spojrzeć na sposób gry Dumy Katalonii.

Statystyki Roberta Lewandowskiego w całej karierze, aktualne na dzień 7 lutego 2024 roku
Statystyki Roberta Lewandowskiego w całej karierze, aktualne na dzień 7 lutego 2024 roku via Transfermarkt

Lewandowski w Bayernie Monachium (system 4-2-3-1)

Bayern Monachium od lat z sukcesami funkcjonuje w systemie 4-2-3-1, w którym Robert Lewandowski był najbardziej wysuniętym zawodnikiem. W sezonie 2020/2021, gdy zdobył 41 bramek i 7 asyst w rozgrywkach ligowych, Bawarczycy rozegrali w ten sposób 31 meczów na 34 kolejki Bundesligi. Czwórka obrońców wspierana przez dwójkę defensywnych pomocników odpowiada za budowanie gry i oczywiście obronę własnej bramki.

Dzięki takiemu ustawieniu zawodnicy znajdujący się wyżej mają więcej swobody w ataku. Jednak dla Lewandowskiego najważniejsze było to, że zawsze mógł liczyć na wsparcie Thomasa Muellera. Doświadczony pomocnik odpowiadał za dostarczanie podań do wysuniętego napastnika lub rozrzucanie ciężaru gry do skrzydłowych. Lewandowski wypełniał pole karne w celu zakończenia akcji i to było jego najważniejszym zadaniem.

W Bayernie Lewy grał jako klasyczna 9, która ma z zimną krwią zamieniać podania partnerów na kolejne bramki. Poprzednie lata pokazały, że 35-latek świetnie czuł się w tej roli, ponieważ seryjnie pokonywał bramkarzy rywali. Mając do wsparcia Muellera ze świetnym przeglądem pola i bardzo szybkich skrzydłowych Bawarczycy potrzebowali rasowego snajpera, w którego wcielił się Polak. Były piłkarz Lecha w niedawnej rozmowie z “Foot Truckiem” zwrócił uwagę, że Niemiec nigdy nie był efektowny, ale jego efektywność wynikająca z celnych podań jest nie do przecenienia.Lewandowski w FC Barcelonie (system 4-3-3)

Po zmianie barw klubowych rola Lewandowskiego istotnie się zmieniła. Xavi od początku swojej przygody w Katalonii najczęściej korzysta z systemu 4-3-3. W tym ustawieniu Robert Lewandowski ma za sobą trzech środkowych pomocników, a po bokach dwóch wysoko ustawionych skrzydłowych.

Tym samym kapitan reprezentacji Polski z egzekutora zamienił się w schodzącą 9, która jest odpowiedzialna za branie ciężaru gry na siebie i jednocześnie kreowanie wolnej przestrzeni kolegom na skrzydłach.

Lewandowski częściej schodzi po piłkę oraz wypełnia boczne sektory. Wówczas jego miejsce w ataku zajmuje jeden ze środkowych pomocników. Dzięki takim wariantom odpowiedzialność za strzelanie bramek rozchodzi się nie tylko na Polaka, ale również jego kolegów z zespołu. Lewandowski może się już pochwalić sześcioma asystami (5 w lidze, 1 w Lidze Mistrzów) w tym sezonie.

Lista najlepszych strzelców Barcelony w obecnym sezonie:

  • Robert Lewandowski – 14 goli, 6 asyst
  • Ferran Torres – 11 goli, 3 asysty
  • Joao Felix – 7 goli, 5 asyst
  • Ilkay Gündoğan – 5 goli, 9 asyst

Dane aktualne na dzień 7 lutego 2024.

heatmapa Lewandowskiego w sezonie 2021,2022
heatmapa Lewandowskiego w sezonie 2021/2022 (Bayern) fot. Sofascore
heatmapa Lewandowskiego w sezonie 2022/2023
heatmapa Lewandowskiego w sezonie 2022/2023 (Barcelona) fot. Sofascore

Na przedstawionych heatmapach łatwo zauważyć, że Lewandowski obecnie częściej ustawiony jest niżej niż za czasów gry w stolicy Bawarii. Operuje również częściej po bokach boiska i oprócz wypełniania pola karnego znajduje się również w bocznych sektorach.

Robert Lewandowski stawia na rozwój młodzieży i trenerów. Szykuje nowy projekt

Analiza gry Roberta Lewandowskiego

Poniżej przedstawiam poszczególne akcje z dwóch ostatnich meczów Barcelony z Osasuną i Deportivo Alaves, w których można zauważyć powtarzające się schematy poruszania się Lewandowskiego. Należy zaznaczyć, że większość rywali Katalończyków gra przeciwko nim, broniąc się nisko. Polski napastnik swoim ruchem bez piłki stara się stworzyć luki w obronie, aby jego partnerzy mogli swobodniej zaatakować pole karne.

FC Barcelona przeciwko Osasunie

zejscie po piłke Lewandowskiego
zejście Lewandowskiego po piłkę

Lewandowski regularnie “łapie plecy obrońcy”, to znaczy ustawia się w taki sposób, że kryjący go zawodnik nie jest w stanie kontrolować pozycji napastnika. Często wiążę się to z balansowaniem na granicy spalonego. Na grafice Polak znajduje się za plecami przeciwników, aby w odpowiednim momencie wycofać się w okolice 16. metra, gdzie będzie czekał na podanie od wcinającego się w pole karne partnera (w tym przypadku Gündoğana).

podanie do Gundogana
podanie do Gundogana

Lewandowski zaabsorbował uwagę dwóch obrońców, więc Gündoğan decyduje się na wbiegnięcie w pole karne. W najlepszym wypadku niemiecki pomocnik będzie mógł samodzielnie wykończyć akcję lub wykonać podanie wsteczne do Lewandowskiego. Ostatecznie dogranie Pedriego zostaje zablokowane przez jednego z obrońców.

zablokowany strzal Lewandowskiego
zablokowany strzał Lewandowskiego

Mimo to dzięki dobremu ustawieniu Lewandowskiego, piłka spada pod jego nogi, więc może uderzyć na bramkę. Jego próba zostaje zablokowana przez obrońców. Jest to jeden z wielu przykładów, w których Polak szuka miejsca do zaatakowania bramki z okolic szesnastki. Zagęszczenie rywali w polu karnym, a szczególnie w jego środkowej części jest na tyle duże, że znacznie trudniej znaleźć tam dogodną pozycję do oddania strzału.

wciecie Lewandowskiego w boczny sektor boiska
wcięcie Lewandowskiego w boczny sektor boiska

Kiedy Barcelona buduje atak od własnej bramki, często korzysta z dłuższych podań za plecy obrońców, w celu szybszego przeniesienia ciężaru gry pod pole karne rywali. Lewandowski wybiera wtedy idealny moment, aby ustawić się za plecami obrońcy i wcina się w boczny sektor boiska. W tej sytuacji Pedri omija swoim podaniem czwórkę rywali, a Lewandowski wygrywa pojedynek szybkościowy.

Lewandowski w bocznym sektorze boiska
Lewandowski w bocznym sektorze boiska

Po wygraniu pozycji i opanowaniu podania Lewandowski znajduje się w bocznym sektorze boiska. Z tego powodu pole karne wypełniają skrzydłowi (Yamal i Lopez), a w rolę napastnika wciela się Gündoğan. Polak oddaje piłkę do Yamala, który wchodzi w pojedynek 1 na 1 z obrońcą. Jest to kolejny przykład na to, że Lewandowski odpowiada za kreowanie akcji i zrobienie miejsca w polu karnym partnerom z ataku.

zgranie sciany do gundogana
zgranie ściany do Gundogana

Barcelona po tej akcji zdobyła zwycięską bramkę Vitora Roque. Lewandowski zszedł niżej po piłkę i będąc odwrócony plecami do bramki zgrał ją do Gündoğana jednym dotknięciem. Ruch Polaka umożliwił Roque i Niemcowi wbiec w pole karne. Ponownie dwójka obrońców skupia swoją uwagę na Lewym.

wypracowanie pozycji przez Lewandowskiego
wypracowanie pozycji przez Lewandowskiego

Lewandowski po swoim zagraniu podąża za akcją, ale nie jest bezpośrednio zaangażowany w zdobycie bramki. 35-latek wykonał swoje najważniejsze zadanie znacznie wcześniej i umożliwił dwójce partnerów znalezienie się w przedstawionej sytuacji. Podanie Gündoğana zostaje zablokowane, ale piłkę do Roque był w stanie dostarczyć Cancelo. W ten sposób nowy nabytek Dumy Katalonii strzelił swoją pierwszą bramkę w La Liga.FC Barcelona przeciwko Alaves

zejscie w wolna przestrzen
zejście w wolną przestrzeń

Lewandowski doskonale wie, w jakich miejscach powinien znaleźć się podczas budowania akcji przez swój zespół i wykonuje ruch w wolną przestrzeń pomiędzy czwórką rywali. Podanie zostaje skierowane do De Jonga, ale Polak jest już gotowy na zagranie od Holendra.

podanie do Gündoğana
podanie do Gündoğana

De Jong wybiera jednak opcje zagrania do wyżej ustawionego Gündoğana. Zejście Lewandowskiego po piłkę stworzyło opcje podania, ale również uwolniło go spod opieki obrońcy. Polak skorzystał na wyborze De Jonga i ruszył w pole karne.

wciecie w pole karne Lewandowskiego
wcięcie w pole karne Lewandowskiego

Lewandowski w pełnym biegu wcina się w pole karne za plecami obrońcy, a Gündoğan tuż po przyjęciu zagrywa prostopadłe podanie do Polaka. Gdyby Lewandowski wcześniej otrzymał piłkę od De Jonga, prawdopodobnie to Niemiec wcieliłby się w rolę napastnika. Jednak wybór Holendra umożliwił Lewandowskiemu dojście do 100% sytuacji bramkowej.

gol Lewandowskiego
gol Lewandowskiego

Snajper Barcelony z dużym spokojem wykończył akcję, podcinając piłkę nad bramkarzem Alaves. Samo zdobycie bramki było formalnością. Na uznanie zasługuje pozycjonowanie się Lewandowskiego we wcześniejszych fazach akcji i uwolnienie się od opieki obrońców. W tej akcji to Polak znalazł się sam na sam z bramkarzem, lecz jego gra bez piłki stwarza również sytuacje podbramkowe kolegom z ataku.

niskie ustawienie Lewandowskiego
niskie ustawienie Lewandowskiego

Barcelona otworzyła grę krótko od bramki i zaprosiła piłkarzy Alaves na swoją połowę. Robert Lewandowski bardzo nisko zszedł po piłkę i ściągnął za sobą zawodnika rywali. To ustawienie wykorzystał Araujo i zagrał długie podanie do Yamala.

Wysoko ustawiony skrzydłowy wykorzystał swoją szybkość, co umożliwiło mu wygrać pozycję z obrońcą. Katalończycy jednym podaniem przenieśli się pod bramkę Alaves i zamienili tę sytuację na gola. Gdyby Lewandowski nie wykonał ruchu po piłkę, partnerzy w ataku mieliby znacznie trudniejsze zadanie.Dlaczego Lewandowski nie strzela już tylu bramek?

Robert Lewandowski w FC Barcelonie odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu bramek. Jednak jego zadania różnią się od tych w Bayernie Monachium. Z tego powodu trudno oczekiwać od niego kolejnego sezonu z co najmniej 30 bramkami na koncie. Z jego ciężkiej pracy korzystają partnerzy w ataku, a przedstawione przykłady są tylko skrawkiem wszystkich zagrań.

Javi Martinez, były partner z drużyny polskiego napastnika za czasów gry w Bayernie, podczas rozmowy z Gerardem Romero poruszył jego temat – Lewandowski jest sfrustrowany, że nie dostaje piłki. W Bayernie Monachium miał na ten temat kilka sporów z kolegami. Prosi o piłki blisko pola karnego, gdzie jest najsilniejszy, a jeśli one do niego nie docierają, nie może wejść na swój poziom.

Jednak z powyższej analizy jasno wynika, że w Katalonii jego zadania są inne niż w Monachium. Gdy Lewandowski rozmawiał z Xavim przed podjęciem ostatecznej decyzji o przenosinach ten temat z pewnością był poruszony.

W poprzednim sezonie Lewy zaliczył 23 bramki i 7 asyst. Grając w Monachium tylko w dwóch sezonach udało mu się zanotować taką liczbę ostatnich podań. W kampanii 2023/2024 ma już 5 asyst na swoim koncie i wiele wskazuje na to, że będzie w stanie poprawić ten rezultat. Oczywiście 35-latek dalej będzie rozliczany ze zdobytych goli, ale przy jego ocenie warto również wziąć pod uwagę współpracę z całą linią ataku mistrzów Hiszpanii.

Być może szansą na zmianę liczb Lewandowskiego w kolejnym sezonie dla FC Barcelony będzie wizja nowego trenera. Odejście Xaviego jest już przesądzone, teraz pozostaje wybór jego następcy. Jednym z kandydatów jest Hansi Flick, który wyraża duże zainteresowanie posadą w Barcelonie. To właśnie za kadencji Flicka w Bayernie Monachium Lewandowski pobił rekord Gerda Muellera oraz sięgnął po wygraną w Lidze Mistrzów.

Piątek dogonił Lewandowskiego. Klasyfikacja Złotego Buta 2023/2024Źródło:Polski-Sport.pl

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA