Jak Szymon Żurkowski zdobył hat-tricka przeciwko Monzie? Analiza bramek

24 sty 2024, 12:16

Szymon Żurkowski wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech i od razu zaczął trafiać do siatki. Po rozegraniu dwóch meczów w Serie A ma już na swoim koncie 4 bramki. W ostatniej kolejce zdobył hat-tricka i poprowadził swój zespół do imponującego zwycięstwa z Monzą. Postanowiłem sprawdzić, w jaki sposób Empoli trafiało do siatki i czy ta historia była tylko szczęśliwym przypadkiem.Żurkowski nominalnie jest zawodnikiem Spezii, która spadła w zeszłym sezonie do Serie B. 26-latek rozegrał tam 16 meczów, ale nie był w stanie ani razu pokonać bramkarza rywali. Jego występy należy zaliczyć do przeciętnych. Często znajdował się na ławce rezerwowych lub schodził z boiska krótko po przerwie. Wszystko odmieniło się po powrocie do Empoli. Żurkowski spędził na boisku w sumie 125 minut, podczas których strzelił 4 bramki.

Żurkowski miał dużo szczęścia przy zdobyciu hat-tricka z Monzą?

Oglądając skróty bramek z pojedynku Empoli – Monza można odnieść wrażenie, że za każdym razem piłka szczęśliwie wylądowała pod nogami Żurkowskiego. 26-latek musiał tylko wpakować ją do bramki i chwilę później dopisać kolejne trafienie do swojego konta. Wycięte fragmenty meczów mogą być mylące, więc warto poznać szczegóły.

Reprezentant Polski pomógł swojemu szczęściu i z zabójczą precyzją wykorzystał niefrasobliwość obrońców rywala. Bramki zdobyte przez Empoli nie były dziełem przypadku, a Żurkowski doskonale wywiązał się ze swoich obowiązków.

1. bramka – błyskawiczna kontra zakończona pięknym wolejem

Żurkowski w tej sytuacji nie pozostawił bramkarzowi żadnych szans, ale gdyby nie instynktownie odbita piłka przez obrońcę tej bramki nigdy by nie było. Z tego powodu warto zastanowić się, co doprowadziło do dośrodkowania i dlaczego obrońcy Monzy nie kontrolowali ustawienia polskiego gracza.

przewaga liczebna Empoli przy wrzucie z autu
przewaga liczebna Empoli przy wrzucie z autu

Akcja rozpoczyna się jeszcze na połowie Empoli. Jeden z zawodników Monzy wrzuca piłkę z autu do partnera, który w pobliżu ma dwóch rywali. Cerri ustawiony za plecami i Żurkowski przed nim, znacznie przyczynili się do utraty posiadania. Warto zwrócić uwagę, że w zaznaczonym prostokącie Empoli ma przewagę liczebną 5vs3 dzięki, czemu mogło przeprowadzić szybki kontratak.

przejscie z obrony do ataku Empoli
przejście z obrony do ataku Empoli

Dobra reakcja napastnika sprawia, że gracze w niebieskich strojach odzyskują posiadanie. Marin zgrywa piłkę do Żurkowskiego, który przyjmuje ją kierunkowo i wygrywa pozycje z rywalem nadbiegającym od pleców. Podświetleni zawodnicy w białych strojach nie są w stanie nadążyć za akcją, gdyż znajdowali się za daleko od piłki.

rozegranie pilki w boczny sektor
rozegranie piłki w boczny sektor

Żurkowski oddał piłkę Marinowi, który podążał za akcją i rozrzucił ciężar gry do ustawionego na skrzydle partnera. Atakujący mają przed sobą trójkę obrońców, starających się opóźniać kontrę Empoli. Polski pomocnik podąża za akcją i wybiera idealny moment do ustawienia się przed polem karnym.

skupienie obroncow na pilce
skupienie obrońców na piłce

Cambiaghi wygrywa pozycje z dwoma rywalami i dostarcza piłkę na piąty metr. Wówczasj jeden z graczy Monzy przerywa dogranie do Cerriego, odbijając piłkę w okolice szesnastego metra. Spójrzmy na ustawienie zawodników w białych strojach. Wszyscy wypełniają pole karne i są zwróceni twarzą w stronę Cambiaghiego. To niedopatrzenie wykorzystał Szymon Żurkowski, strzelając piękną bramkę z powietrza.

strzał Zurkowskiego
strzał Żurkowskiego

W polu karnym znajduje się 7 graczy Monzy, ale żaden z nich nie jest w stanie doskoczyć do Szymona Żurkowskiego. Polak podejmuje błyskawiczną decyzję i doskonałym strzałem wyprowadza Empoli na prowadzenie.2. bramka – na takie podania czekają skrzydłowi

rozegranie pilki do bocznego obroncy
rozegranie piłki do Luperto

Empoli spokojnie buduje swoją akcję i wybiera najlepszy moment do przyspieszenia gry. Zawodnicy Monzy zamykają środek boiska, odcinając podania do środkowych pomocników. Walukiewicz postanawia rozszerzyć pole gry i podaje do Luperto, który przyjęciem wprowadza się na połowę przeciwnika.

przeszywajace podanie Luperto
przeszywające podanie Luperto

Luperto przyjmuje piłkę w taki sposób, że w drugim kontakcie posyła przeszywające podanie między obrońcami Monzy. Na skrzydle ponownie znajduje się Cambiaghi, który wyprzedza najbliższego przeciwnika. Szymon Żurkowski ustawia się za plecami rywali i spokojnie zmierza pod bramkę.

niewykorzystana sytuacja Cerriego
niewykorzystana sytuacja Cerriego

Bardzo podobna sytuacja, co przy 1. bramce. Cambiaghi ma przy sobie dwóch spóźnionych obrońców i dzięki dobremu przyjęciu piłki może podać do Cerriego. Napastnik Empoli powinien zamienić tę sytuację na bramkę, ale bramkarz ostatecznie radzi sobie z jego strzałem. Powracający zawodnicy Monzy nie są w stanie zareagować na atak rywali. Za ich plecami czai się Żurkowski, który kolejny raz jest gotowy na powracającą piłkę.

2. gol Szymona Zurkowskiego
2. gol Szymona Żurkowskiego

Polak wybiera idealny moment do wbiegnięcia w pole karne i wygrywa pojedynek główkowy. Piłka odbija się jeszcze od poprzeczki i ląduje w siatce. Dwie akcje bramkowe rozpoczęły się od podania na lewą stronę boiska, a następnie dogrania piłki po ziemi w okolice 5. metra. W obu sytuacjach Żurkowski znajduje się w idealnym miejscu i czasie.

3. bramka – Żurkowski przejmuję piłkę i rozpoczyna akcje

przejecie podania przez Zurkowskiego
przejęcie podania przez Żurkowskiego

26-latek wcześniej zauważa, że gracz Monzy zagra piłkę w środek boiska i w pełnym biegu rusza do futbolówki. Obrońcy nie są w stanie w żaden sposób zareagować, więc decydują się na opóźnianie gry i cofają się w stronę swojej bramki.

sytuacja 3vs2
sytuacja 3vs2

Przejęcie piłki przez Żurkowskiego doprowadza do sytuacji 3vs2 na korzyść Empoli. Polak odgrywa do partnera po lewej stronie i wbiega w pole karne, aby zapisać na swoim koncie 3. trafienie w tym meczu.

podanie w pole karne
podanie w pole karne

Luperto w pierwszym kontakcie podaje do Shpendiego, który pojawił się na boisku w 69. minucie. Strzał albańskiego napastnika zostaje zablokowany przez obrońcę. Jak można się domyślić – do bezpańskiej piłki dopada Żurkowski i strzela 3. bramkę.

3. bramka Szymona Zurkowskiego
3. bramka Szymona Żurkowskiego

Wszystkie 3 sytuacje, które pozwoliły zdobyć bramkę Empoli zostały przeprowadzone lewą stroną boiska. Za każdym razem dogranie w pole karne było posyłane po ziemi w okolice 5. metra. Szymon Żurkowski doskonale wybierał moment, w którym chce wbiec w pole karne, co następnie kończyło się bramką. Wcześniej wykonał sporo pracy, aby jego partnerzy mieli możliwość znalezienia się w przedstawionych sytuacjach.

Empoli po wygranej z Monzą ma na swoim koncie 16 punktów i zajmuje przedostatnie miejsce w Serie A. Żurkowski strzelił również bramkę w poprzedniej kolejce i z 4. trafieniami jest najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu. Polski zawodnik świetnie czuje się w zespole niebieskich, ponieważ już w sezonie 2021/2022 rozegrał tam 35 meczów na poziomie Serie A i strzelił 6 goli oraz zaliczył 2 asysty. Kibice z pewnością liczą, że powrót 26-latka pomoże im w utrzymaniu.Źródło:Polski-Sport.pl

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA