Chorwacja w finale Ligi Narodów! Ekipa Zlatko Dalicia wygrała 2:4 z Holandią po dogrywce

14 cze 2023, 23:20

Holandia w niesamowitych okolicznościach doprowadziła do remisu w ostatniej minucie doliczonego czasu gry na stadionie w Rotterdamie i przedłużyła swoje szanse na awans do finału Ligi Narodów, doprowadzając do dogrywki. W czasie dodatkowych 30 minut piłkarze dowodzeni przez Zlatko Dalicia pokazali, że są niezmiennie królami dogrywek dokładając jeszcze dwa trafienia.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Holandia zremisowała z Chorwacją po 90 minutach gry

Początek pierwszego półfinałowego starcia Ligi Narodów pomiędzy nie zachwycał, ale nie można powiedzieć, że piłkarze wyglądali na ekstremalnie zmęczonych długim sezonem, który dociera do końca. W pierwszej połowie oba zespoły po równo podzieliły się czasem przy piłce, ale zdecydowanie lepiej wykorzystywali go Holendrzy. Podopieczni Ronalda Koemana stworzyli więcej sytuacji bramkowych i oddali więcej strzałów, a jeden z nich udało się zamienić na gola. Wynik spotkania w 34. minucie po ładnej akcji kilku piłkarzy otworzył Donyell Malen. Jednobramkowe prowadzenie udało się utrzymać do przerwy.

Druga część spotkania rozpoczęła się w dokładnie takich samych składach, ale gra wyglądała już zdecydowanie inaczej niż w pierwszych 45 minutach. Chorwaci przejęli kontrolę nad meczem i wydawało się, że są coraz bliżej trafienia wyrównującego. I tak w końcu się stało. Pod koniec 53. minuty błąd przy przyjęciu bezpańskiej piłki blisko własnego pola karnego popełnił Gakpo, który sekundę później faulował w obrębie jedenastki Lukę Modricia. Sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Kramarić.

Po doprowadzeniu do remisu Chorwaci wciąż wyglądali lepiej niż ich rywale i po niespełna dwudziestu minutach (73. minuta) podwyższyli na 1:2. Ivanusec doskonale zagrał z rogu pola karnego do Pasalicia, który stał na wysokości 9 metra pomiędzy Van Dijkiem oraz Koopmeinersem i mimo tego zdołał bez problemów oddać strzał na bramkę. Od tego momentu Holandia całą siłą rzuciła się na Chorwatów przed własną publicznością na stadionie Feyenoordu Rotterdam.

Każda kolejna próba Holendrów doprowadzenia do remisu paliła na panewce i wydawało się, że to Chorwaci awansują do finału Ligi Narodów. Wszystko zmieniło się pod koniec doliczonego czasu gry. Do remisu po zamieszaniu w polu karnym i sytuacyjnym uderzeniu doprowadził Lang, który zmienił Dumfriesa w 85. minucie.

Chorwacja prowadzi w dogrywce

Chorwaci od początku dogrywki wyglądali na drużynę, która zamierza się skupić na obronie i wyczekiwaniu rzutów karnych. Najwyraźniej taka strategia uśpiła też czujność Holendrów, którzy w 98. minucie musieli trzeci raz wyciągać piłkę z siatki. Gola na wagę awansu do finału Ligi Narodów zdobył wprowadzony na boisku na początku dogrywki Bruno Petković. Napastnik Dynama Zagrzeb po podaniu Modricia łatwo oszukał Frankiego de Jonga i oddał świetny strzał przy prawym słupku.

Piłkarze Zlatko Dalicia kontynuowali ataki i jeszcze w pierwszej części dogrywki mieli dwie niezłe okazje do strzelenia gola. Przy jednej z nich swój zespół uratował de Jong, choć niewiele brakowało, aby wpakował piłkę do własnej siatki. Pierwsza poważna okazja dla Holendrów pojawiła się w 110. minucie. Piłka po interwencji Livakovicia spadła pod nogi Langa, który strzelił wcześniej na 1:2, ale napastnik Club Brugge spudłował.

W 114. minucie Chorwaci byli bardzo blisko zamknięcia meczu, ale piłka po strzale Pasalicia odbiła się od poprzeczki. Jak się okazało, chwilę później trzecia drużyna świata stanęła przed niemal 100% szansą na kolejnego gola. Sędzia Kovacs podyktował drugi rzut karny w meczu po faulu na Petkoviciu, a z jedenastego metra bezbłędnie uderzył doskonały Luka Modrić. Już na sam koniec meczu piłka piąty raz wpadła do bramki Holendrów, ale sędziowie dopatrzyli się pozycji spalonej, co potwierdził VAR.

Rywalem Chorwatów w finale Ligi Narodów w niedzielę będzie reprezentacja Hiszpanii lub Włoch. Drugiego finalistę poznamy w czwartkowy wieczór.

Hiszpania – Włochy: Zakłady Bukmacherskie i Typy (15.06). Kto zostanie drugim finalistą Ligi Narodów?