Strona główna Piłka nożna Lotto Ekstraklasa Cupiał trafi do więzienia na 10 lat?!

Cupiał trafi do więzienia na 10 lat?!

0

Właścicielowi Wisły Kraków grozi nawet 10 lat więzienia – informuje Dziennik Polski! Prokuratura oskarża go o przywłaszczenie 67 mln zł.

Akt oskarżenia obejmuje też współpracowników Cupiała Witolda G. i Leszka C. oraz byłych szefów Izby Skarbowej w Krakowie Marka P. i Piotra J., którzy są oskarżeni o to, że rozstrzygnęli wątpliwości na korzyść podatnika, czyli Cupiała, a także aktualnych obecnego kierownictwa tej instytucji – Helenę H. i Wojciecha Zastawniaka.

Cała sprawa dotyczy rozliczeń Bogusława Cupiała i Tele-Foniki z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Samo śledztwo zaczęło się w 2008 r. po doniesieniu prezesa PFRON do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prezes donosił o “przestępstwie, które miałoby godzić w podstawy ekonomiczne państwa”.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Cupiał oraz Tele-Fonika otrzymali zwrot nadpłat w podatku dochodowym za rok 2000 i 2001. Prezes PFRON udowadniał – na podstawie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych – że Cupiał oraz Tele-Fonika powinni te uzyskane od skarbówki środki wpłacić na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (90 proc.) oraz na PFRON (10 proc.), czego do dziś nie wykonali.

Cupiał poprzez Tele-Fonikę od grudnia 1997 roku jest właścicielem Wisły Kraków. Ostatnie 17 lat to najlepszy okres w długiej historii Wisły Kraków.

Źródło: Dziennik Polski.