Euro U19. Polacy bez błysku, ale ograli Maltę i są w grze o półfinał

6 lip 2023, 23:08

Reprezentacja Polski do lat 19 wygrała 2:0 z Maltą w swoim drugim meczu na tegorocznych mistrzostwach Europy. Choć biało-czerwoni przez około 40 minut grali w osłabieniu, potwierdzili zapowiedzi sprzed meczu i sprostali roli faworyta.

Dwa decydujące ciosy Polaków

Obie ekipy miały po pierwszych spotkaniach zerowy dorobek punktowy. Polacy po słabym spotkaniu przegrali z Portugalią 0:2, natomiast gospodarze mistrzostw Europy nie mieli żadnych szans z Włochami, ulegając im 0:4. Wynik dzisiejszego starcia mógł mieć spore znaczenie w kontekście dalszej walki o awans.

Pierwsza połowa w wykonaniu podopiecznych Marcina Brosza była zdecydowanie poniżej oczekiwań. Na domiar złego od 22. minuty biało-czerwoni grali w osłabieniu po tym, jak drugą żółtą kartkę obejrzał Wiktor Matyjewicz. Polacy nie mieli zbyt wiele okazji podbramkowych i do przerwy był bezbramkowy remis.

Kwadrans po zmianie stron biało-czerwoni w końcu wyszli na prowadzenie. W 59. minucie Igor Strzałek wykorzystał zamieszanie w polu karnym i celnym strzałem wyprowadzić Polaków na prowadzenie. Trzy minuty później siły się wyrównały – bezpośrednią czerwoną kartkę obejrzał bowiem maltański pomocnik Dylan Scicluna.

W 82. minucie podopieczni Marcina Brosza ustalili wynik na 2:0. Po ładnej akcji i zgraniu od Miłosza Brzozowskiego, kompletnie nieatakowany Tomasz Pieńko spokojnym strzałem pokonał maltańskiego bramkarza.

Malta U19 vs Polska U19 0:2
0:1 Igor Strzałek 59′
0:2 Tomasz Pieńko 82′

Po tym zwycięstwie reprezentacja Polski U19 w dalszym ciągu zajmuje trzecie miejsce w tabeli grupy A, ale ma tyle samo punktów co drudzy Włosi. Bezpośrednie starcie pomiędzy tymi zespołami, którego stawką będzie awans do półfinału zostanie rozegrane w niedzielę, 9 lipca.