Po pierwszym od 36 lat awansie do fazy pucharowej mistrzostw świata, w 1/8 finału biało-czerwoni trafili na jednego z najtrudniejszych możliwych rywali. Walkę o grę w ćwierćfinale stoczą z Francją, czyli obrońcą tytułu sprzed czterech lat. Jak wyglądały poprzednie pojedynki tych drużyn? Na kogo warto zwracać uwagę?
Reprezentacja Polski do ostatnich chwil drżała o awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. O jej losie zadecydował mecz Arabii Saudyjskiej z Meksykiem, który zakończył się pomyślnie dla drużyny Czesława Michniewicza. Francuzi z kolei byli już pewni awansu po dwóch kolejkach fazy grupowej, dlatego w trzecim spotkaniu Didier Deschamps dał odpocząć swoim najważniejszym zawodnikom.
Jak Polacy grali z Francuzami?
W historii mistrzostw świata obie reprezentacje grały ze sobą jak dotąd tylko raz. Na mundialu w 1982 roku w meczu o trzecie miejsce lepsi byli biało-czerwoni – po bramkach Andrzeja Szarmacha, Stefana Majewskiego i Janusza Kupcewicza wygrali 3:2. Poza tym czterokrotnie dochodziło do pojedynków w eliminacjach mistrzostw Europy – dwukrotnie padały remisy, a dwukrotnie wygrywali „Trójkolorowi”.
Ponadto polscy piłkarze 11 razy grali z Francją w ramach meczów towarzyskich. Bilans to dwa zwycięstwa, trzy remisy i sześć porażek. Ostatni mecz obu drużyn odbył się w czerwcu 2011 roku. W sparingu lepsza okazała się wówczas francuska ekipa, która wygrała 1:0 po samobójczej bramce Tomasza Jodłowca.
● 1939: Francja 4:0 Polska (mecz towarzyski)
● 1960: Polska 2:2 Francja (mecz towarzyski)
● 1962: Francja 1:3 Polska (mecz towarzyski)
● 1966: Francja 2:1 Polska (el. ME)
● 1967: Polska 1:4 Francja (el. ME)
● 1974: Polska 0:2 Francja (mecz towarzyski)
● 1976: Francja 2:0 Polska (mecz towarzyski)
● 1982: Francja 2:3 Polska (MŚ, mecz o 3. miejsce)
● 1982: Francja 0:4 Polska (mecz towarzyski)
● 1990: Francja 0:0 Polska (mecz towarzyski)
● 1991: Polska 1:5 Francja (mecz towarzyski)
● 1994: Polska 0:0 Francja (el. ME)
● 1995: Francja 1:1 Polska (el. ME)
● 2000: Francja 1:0 Polska (mecz towarzyski)
● 2004: Francja 0:0 Polska (mecz towarzyski)
● 2011: Polska 0:1 Francja (mecz towarzyski)
Kursy bukmacherskie na mecz Francja – Polska
Postawa w eliminacjach do MŚ 2022
Miejsce wśród drużyn zakwalifikowanych na mistrzostwa świata biało-czerwoni musieli wywalczyć dopiero w barażach. Po zajęciu drugiego miejsca w kwalifikacyjnej grupie I (tuż za Anglią), początkowo w półfinale barażów mieli grać z Rosją, ale na skutek sankcji nałożonych na tę reprezentację przez FIFA, od razu awansowali do finału. W nim zawodnicy Czesława Michniewicza wygrali 2:0 ze Szwecją.
Francuzi z kolei nie mieli większych problemów z wygraniem swojej grupy eliminacyjnej. W ośmiu spotkaniach zdobyli 18 punktów, nie notując przy tym ani jednej porażki. Nad drugą w tabeli grupy D Ukrainą mieli aż sześć punktów przewagi i potwierdzając, że w starciach z Finlandią, Bośnią i Hercegowiną i Kazachstanem byli zdecydowanymi faworytami.
Bilans Polski i Francji w grupach kwalifikacyjnych
● Polska: 2. miejsce w grupie I | 10 meczów (6 zwycięstw, 2 remisy, 2 porażki, bramki 30:11) | Baraż: 2:0 ze Szwecją
● Francja: 1. miejsce w grupie D | 8 meczów (5 zwycięstw, 3 remisy, 0 porażek, bramki 18:3) | Bezpośredni awans
Historia występów obu reprezentacji na mundialach
Dla reprezentacji Polski występ w Katarze jest 10. udziałem na mundialu w historii. Debiut zanotowała w 1938 roku, natomiast największe sukcesy święciła w 1974 i 1982 roku, kiedy to kończyła turniej na trzecim miejscu. W pierwszym przypadku, na mistrzostwach w Niemczech pokonała w meczu o brązowy medal 1:0 Brazylię, zaś w drugim, na turnieju w Hiszpanii wygrała 3:2 z Francją.
Francja z kolei gra na mistrzostwach świata po raz 17. w historii i jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii. Aż pięć razy kończyła mundial na podium – w 1998 i 2018 roku sięgała po złoto, w 2006 roku zajęła drugie miejsce, natomiast w 1958 i 1986 roku byli trzecią drużyną świata. Podczas turnieju w Katarze będzie bronić tytułu wywalczonego w Rosji przed czterema laty.
Historyczny bilans obu reprezentacji na mistrzostwach świata
● Polska: 10 udziałów | 35 meczów (16 zwycięstw, 6 remisów, 13 porażek, bramki 46:45) | Największy sukces: III miejsce (1974 i 1982)
● Francja: 17 udziałów | 86 meczów (46 zwycięstw, 15 remisów, 13 porażek, bramki 146:98) | Największy sukces: mistrzostwo świata (1998 i 2018)
Kadra Polski i Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata w Katarze
W gronie powołanych na turniej polskich piłkarzy znalazło się tylko trzech przedstawicieli Ekstraklasy – Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa, Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin i Michał Skóraś z Lecha Poznań. Tuż przed turniejem doszło do wymuszonej zmiany – kontuzjowanego Bartłomieja Drągowskiego ze Spezii zastąpił Kamil Grabara z FC Kopenhagi.
Po ogłoszeniu ostatecznej kadry na mundial, Didier Deschamps był zmuszony dokonać kilku zmian. W miejsce kontuzjowanych Presnela Kimpembe i Christophera Nkunku dodatkowo zostali powołani Axel Disasi i Randal Kolo Muani. Ponadto już podczas pobytu w Katarze wykluczony z turnieju został Karim Benzema, który doznał kontuzji.
W niedzielę gramy! 🇵🇱#KierunekKatar pic.twitter.com/KdQQq8ueW4
— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) December 2, 2022
Największe nadzieje w kontekście składu Polaków rzecz jasna należy stawiać wobec Roberta Lewandowskiego. Kapitan polskiej kadry przełamał się w meczu z Arabią Saudyjską, strzelając swojego pierwszego gola na mundialu. W starciu z Francją bardzo ważna będzie natomiast defensywa, której przewodzi rozgrywający świetny turniej Wojciech Szczęsny.
Po stronie Francuzów zagrożenie płynie tak naprawdę ze strony każdego z ofensywnych zawodników. Znakomicie dysponowani Kylian Mbappe, Olivier Giroud, Antoine Griezmann czy Ousmane Dembele w meczu z Polską zapewne co chwilę będą nękać naszą defensywę. Właściwie trudno wymienić piłkarza „Trójkolorowych”, na którego nie trzeba będzie uważać.
Kadra reprezentacji Polski
Bramkarze:
Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (FC Kopenhaga)
Obrońcy:
Matty Cash (Aston Villa), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Mateusz Wieteska (Clermont), Jan Bednarek (Aston Villa), Jakub Kiwior (Spezia), Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Robert Gumny (Augsburg)
Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham City), Damian Szymański (AEK Ateny), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Szymon Żurkowski (Fiorentina), Sebastian Szymański (Feyenoord), Piotr Zieliński (Napoli), Przemysław Frankowski (RC Lens), Michał Skóraś (Lech Poznań)
Napastnicy:
Arkadiusz Milik (Juventus), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Karol Świderski (Charlotte FC), Krzysztof Piątek (Salernitana)
Kadra reprezentacji Francji
Bramkarze:
Alphonse Areola (West Ham United), Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Steve Mandanda (Rennes)
Obrońcy:
Lucas Hernandez (Bayern Monachium), Theo Hernandez (AC Milan), Axel Disasi (AS Monaco), Ibrahima Konate (Liverpool), Jules Kounde (FC Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern Monachium), William Saliba (Arsenal Londyn), Raphael Varane (Manchester United), Dayot Upamecano (Bayern Monachium)
Pomocnicy:
Eduardo Camavinga (Real Madryt), Youssouf Fofana (AS Monaco), Matteo Guendouzi (Olympique Marsylia), Adrien Rabiot (Juventus Turyn), Aurelien Tchouameni (Real Madryt), Jordan Veretout (Olympique Marsylia)
Napastnicy:
Kingsley Coman (Bayern Monachium), Ousmane Dembele (FC Barcelona), Olivier Giroud (AC Milan), Antoine Griezmann (Atletico Madryt), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), Marcus Thuram (Borussia Moenchengladbach), Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt)
Typy bukmacherskie przed Francja – Polska. Sprawdzamy na gorąco