Wdrożenie sieci 5G, czyli sieci telekomunikacyjnej piątej generacji, to kolejny etap w drodze do znacznego usprawnienia tego, jak wydajnie działają obecnie sieci mobilne. Oferowanie znacznie większej szybkości niż sieci 3G i 4G, eliminowanie wszelkich opóźnień oraz dostarczenie zupełnie nowej jakości przesyłania informacji, to tylko niektóre z zalet, które towarzyszą upowszechnianiu się sieci 5G.
Już podczas implementacji sieci 4G wiadomym stało się, że zmieni to całkowicie sposób, w jaki społeczeństwa korzystają ze swoich urządzeń mobilnych. Sieć 4G przyspieszyła rozwój nowego oprogramowania i aplikacji, a także umożliwiła sprawne przesyłanie strumieniowe filmów wideo, rozrywki takiej jak automaty do gier online czy usług.
Społeczeństwo, technologia, rozwój i sieć 5G
W ciągu ostatnich lat nasze społeczeństwo przeszło ogromną przemianę. Zużywamy coraz więcej danych, zarówno w postaci konsumowanych treści, naszych aktywności na portalach społecznościowych czy korzystając ze streamingów filmów i muzyki. Stały wzrost aktywności, pojawianie się nowych użytkowników oraz mnożąca się w nieskończoność ilość danych sprawiają, że wiele kanałów i pasm komunikacyjnych staje się przepełnionych. W efekcie, niektóre strony czy usługi mogą ulegać przeciążeniu, szczególnie gdy w jednym czasie korzysta z nich duża grupa osób.
Czy Internet w sieci 5G może w jakiś sposób temu zaradzić? Wszystko wskazuje na to, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, dzięki któremu znacząco wzrasta to, jak szybko przesyłane są dane, a dodatkowo, w jednym czasie może być obsługiwana większa ilość urządzeń. Sieć 5G może działać na tysiącach urządzeń jednocześnie. Mowa tu nie tylko o urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, ale także czujnikach, kamerach, czy inteligentnych urządzeniach.
Jaki wpływ może mieć wdrożenie sieci 5G? Przede wszystkim zwiększy to komfort zwykłych użytkowników Internetu, ale co istotne, znacząco wpłynie na dalszy rozwój technologiczny i przemysłowy. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. Internet rzeczy. Jest to nic innego jak podłączenie lamp ulicznych, lodówki, zmywarki czy mniejszych gadżetów do Internetu i przypisanie im nowych funkcji. Wszystkie te elementy, mogą z kolei wpływać na rozwój inteligentnych domów, miast czy samochodów.
Zalety sieci 5G
Eksperci nie mają wątpliwości, że prędzej czy później sieć 5G przyćmi sieć 4G, przewyższając ją pod względem szybkości, wydajności oraz zastosowanych nowoczesnych technologii. Prędkości danych mobilnych, które oferuje 5G, przyspieszą do poziomu, który ciężko porównać z obecnymi sieciami domowymi. Szacuje się, że sieć 5G może być nawet 100 razy szybsza niż 4G. Oto jakie zalety posiada nowoczesna sieć 5G.
Mniej opóźnień
Opóźnienie to czas, który upływa od momentu, gdy wydamy polecenie naszemu urządzeniu aż do momentu, gdy nastąpi oczekiwana akcja. W sieci 5G takie opóźnienia będą nawet dziesięciokrotnie mniejsze niż w 4G, umożliwiając wykonywanie większej ilości precyzyjnych działań w czasie rzeczywistym. Dzięki mniejszym opóźnieniom i zwiększeniu liczby czujników możliwe jest sterowanie maszynami zakładu przemysłowego, sterowanie logistyką czy zdalnym transportem, operacje chirurgiczne, w których lekarz może operować pacjenta znajdującego się na drugim końcu świata przy pomocy precyzyjnego oprzyrządowania zarządzanego zdalnie lub pełne sterowanie zdalnymi systemami transportu bez kierowcy.
Szybkość transmisji
Prędkość transmisji będzie zbliżona do 15-20 GB/s. Użytkownicy będą mogli korzystać z najszybszej dostępnej prędkości, pobierając duże pliki i korzystając ze zdalnych aplikacji bez czekania. Ponadto wzrośnie możliwość dokonywania wielu obliczeń i procesów w chmurze i zmaleje konieczność instalowania wielu aplikacji czy gromadzenia danych. Zdalne oprogramowanie będzie w stanie czerpać więcej informacji prosto z chmury, zmniejszając tym samym konieczność przechowywania plików w pamięci urządzenia.
Prawdziwe doznania
Dzięki szybkiemu połączeniu, ogromnej przepustowości i braku opóźnień, użytkownicy będą w stanie odczuwać wrażenia dotykowe, które będą uatrakcyjniać obrazy i dźwięki, na przykład podczas oglądania filmów. Wszystko to, dzięki dotykowemu sprzężeniu zwrotnemu. W ramach testów firma Ericsson umieściła osobę na miejscu kierowcy samochodu oddalonego o 50 kilometrów. Dzięki systemowi sprzężenia zwrotnego wbudowanemu w krzesło można było poczuć, jak samochód pokonuje się progi zwalniające i zderza się z pachołkami. Dzięki nowej sieci 5G, odczuwanie rzeczy oddalonych o wiele kilometrów będzie coraz bardziej wykonalne i zostanie zastosowane w przemyśle, na przykład do nadzorowania montażu robotów przez ludzi.
Druga strona 5G
Internet 5G będzie charakteryzował się znacznie większą przepustowością i będzie mógł przesyłać więcej danych w szybszym tempie. Oznacza to, że użytkownicy będą znacznie szybciej tracić swoje pakiety internetowe, nawet nie do końca będąc tego świadomym. Zadaniem wszystkich operatorów będzie dostosowanie swojej oferty cenowej do nowych możliwości przesyłania i przetwarzania danych.
Ponadto sieć 5G może również wpływać na długość życia baterii. To kolejne z wyzwań, które czeka producentów telefonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń technologicznych, które są podłączone do Internetu.
Toczą się kontrowersji wokół sieci 5G i posiada ona tyle samo zwolenników co przeciwników. Często podnoszone są kwestie bezpieczeństwa oraz brak szczegółowych badań na temat zagrożeń, jakie mogą towarzyszyć nowym usługom, zwiększeniu się liczby użytkowników oraz szybkości przesyłania informacji.