[WIDEO] Tak wygląda prawdziwa przyjaźń między kibicami i narodami

14 lis 2016, 16:29

Nie od dziś wiadomo, że między polskim i węgierskim narodem istnieje pewna więź. Więź ponadnarodowej, wielkowiekowej przyjaźni. 

„Polak, Węgier dwa bratanki” głosi powielane w Polsce i na Węgrzech hasło. Wspólne koleje historii, walki o niepodległość, wsparcie w czasach wojen, unie personalne. Oba narody od zawsze łączyły przyjazne relacje, a dowód na to, iż znajduje to swoje odzwiedciedlenie w rzeczywistości, dali w ostatnich meczach eliminacji do MŚ 2018 kibice reprezentacji Polski oraz Węgier.

W piątek w Bukareszcie kadra Adama Nawałki pokonała Rumunię. Polskich zawodników z trybun wspierało parę tysięcy kibiców, którzy przez całe spotkanie głośno dopingowali Biało-Czerwonych. W pewnym momecie polscy fani pozdrowili Węgrów znanym okrzykiem: „Ria Ria Hungaria”.

Reprezentacja Węgier swoje eliminacyjne spotkanie z Andorą rozgrywała w niedzielę. Pewnie pokonała swoich rywali 4:0. Madziarzy parokrotnie pozdrawiali Polaków wykrzykując gromkie: „Polska, Polska”.

W czasie EURO 2016 we Francji często oglądaliśmy obrazki, jak Węgrzy wspólnie bawili się z Polakami, bądź kibice obu reprezentacji wymieniali się okrzykami przed i w czasie meczów.

https://youtu.be/LJUPZ9xXbs4

Przyjaźń polsko-węgierska opiera się także na historii i pamięci o ważnych dla obu krajów wydarzeniach.

Niedawno Węgrzy obchodzili rocznicę „Powstania Węgierskiego”, które miało miejsce w 1956 roku. Przy okazji meczu Legii Warszawa z Lechem Poznań na „Żylecie” oraz w sektorze gości znalazły się transparenty, upamiętniające tamto wydarzenie.

„Żyleta” przypominająca o Powstaniu Węgierskim (fot. Facebook).
Kibice Lecha Poznań także pamiętali o Powstaniu (fot. Facebook).

O polskiej historii pamiętają także Węgrzy, którzy parę lat temu, przy okazji ligowego meczu Ferencvarosu Budapeszt, wywiesili transparent, przypominający o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku.

Zdjęcie z meczu Ferencvarosu Budapeszt, podczas którego kibice upamiętniają odzyskanie przez Polskę niepodległości (fot. Facebook).

Oprawę w biało-czerwone paski, układające się w polską flagę oraz hasło dotyczące odzyskania przez nasz kraj niepodległości, wywiesili także kibice węgierskiego DVTK w meczu z Nyíregyháza w 2014 roku.

Kibice Diósgyőri VTK wywiesili transparent dotyczący 11 listopada 1918 roku (fot.hawkfoto.hu)

23 marca jest Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Stosowne uchwały i deklaracje przyjęły polski i węgierski Sejm w 2007 roku.

Praca jednego z uczniów Szkoły Podstawową Nr 15 w Przemyślu o polsko-węgierskiej przyjaźni.

O polsko-węgierskich relacjach, wspólnej historii obu narodów i budowaniu ponadnarodowej przyjaźni na przestrzeni wieków można dowiedzieć się więcej z poniższego filmu.

Oto obie wersje znanego nam wszystkich przysłowia:

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA