Od 2009 roku obowiązuje w piłce europejskiej nowy system eliminacji do rozgrywek Ligi Mistrzów, a także od tego roku istnieje Liga Europy. Pierwsze rundy startują zawsze bardzo wcześnie, bo już pod koniec czerwca lub na początku lipca. Spójrzmy jak radziły sobie w nich polskie zespoły.
W przypadku Ligi Mistrzów pod lupę bierzemy II rundę eliminacji, gdyż od niej zmagania zaczyna mistrz naszego kraju. Na nasze szczęście nie było i miejmy nadzieje, że nie będzie konieczności rozpoczynania zmagań od I rundy. Jedyną porażkę w tej fazie rozgrywek zanotował mistrz Polski w 2009r. Wisła Kraków sensacyjnie został wyeliminowany przez estońską Levadię. W pierwszym meczu krakowianie szczęśliwe zremisowali na własnym stadionie 1-1, lecz porażka w rewanżu sprawiła, iż pożegnali się z marzeniami o Lidze Mistrzów. Od tej pory jednak za każdym razem mistrzowi naszego kraju udawało się przebrnąć przez tę fazę, a dokonywali tego Lech dwa razy, Legia trzy razy, raz Wisła oraz Śląsk Wrocław.
Jeżeli chodzi o pierwszą rundę Ligi Europy, to dwa razy polski zespół odpadał już na tym etapie. W 2011r. białostocka Jagiellonia została wyeliminowana przez Irtysz Pawłodar z Kazachstanu. Zaliczka 1-0 z meczu w Polsce okazała się zbyt mała, gdyż w odległym, pełnym stepów kraju ,,Duma Podlasia” poległa 0-2. Rok temu Cracovia Kraków zanotowała dużą wpadkę dwukrotnie przegrywając z macedońską Skhendiją Tetovo. Najpierw 2-0 w Macedonii, a później 1-2 przy ulicy Kałuży. To chyba najgorszy występ polskiego zespołu w historii Ligi Europy. W I rundzie 6 razy na 8 prób nasze zespoły wychodziły zwycięsko, a były nimi Lech Poznań, Jagiellonia, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Polonia Warszawa oraz Ruch Chorzów.
Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za nieco ponad 2 tygodnie. Przypomnijmy jeszcze raz pary:
II runda LM : IFK Mannerheim(Finlandia) – Legia Warszawa
I runda LE: Lech Poznań – FK Pelister(Macedonia) oraz Jagiellonia Białystok – Dinamo Batumi(Gruzja)