Liga Konferencji Europy. Drugi rok z rzędu trofeum może wywalczyć Polak

7 cze 2023, 17:47

W środę wieczorem poznamy drugiego triumfatora europejskiego pucharu. W zaplanowanym na godzinę 21:00 finale Ligi Konferencji Europy Fiorentina zmierzy się z West Hamem i będzie to okazja do tego, aby w drugim roku z rzędu po trofeum to sięgnęła drużyna z Polakiem w składzie.

Fiorentina zagra z West Hamem w finale LKE

Środowy finał Ligi Konferencji Europy na Fortuna Arena w Pradze będzie miał kilka polskich wątków. O końcowe trofeum powalczy Fiorentina, która w ćwierćfinałowym dwumeczu wyeliminowała Lecha Poznań, a jej rywalem będzie West Ham, w barwach którego występuje Łukasz Fabiański.

Włoska ekipa znalazła się w finale dzięki emocjonującemu dwumeczowi z FC Basel w półfinale rozgrywek. Na własnym stadionie Fiorentina przegrała 1:2, natomiast w rewanżu wygrała 2:1, dlatego o losach starcia decydowała dogrywka. Gol na wagę awansu Antonina Baraka padł w 10. minucie doliczonego czasu gry do drugiej połowy dogrywki.

West Ham z kolei dość spokojnie poradził sobie z holenderskim AZ Alkmaar. W pierwszym spotkaniu zespół Davida Moyesa wygrał przed własną publicznością 2:1, natomiast w rewanżu zwyciężył 1:0 dzięki bramce Pablo Fornalsa w doliczonym czasie gry.

Kolejny Polak z szansą na triumf w LKE

W kontekście czwartkowego finału istnieje szansa, że po raz drugi w historii rozgrywek zapisze się polski piłkarz. Jeśli po trofeum sięgnie West Ham, to będzie to drugi przypadek z rzędu, w którym ekipa z naszym zawodnikiem będzie triumfatorem. W składzie “Młotów” znajduje się bowiem Łukasz Fabiański.

Przed rokiem, w premierowej edycji Ligi Konferencji Europy najlepsza była AS Roma z Nikolą Zalewskim w składzie, która wygrała 1:0 z Feyenoordem Rotterdam. W tym roku włoska ekipa nie zdołała sięgnąć po kolejne trofeum – w finale Ligi Europy przegrała bowiem z Sevillą po serii rzutów karnych.