Historyczny sukces Urugwaju. Kadra U20 sięga po mistrzostwo świata

12 cze 2023, 07:45

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu dobiegły końca rozgrywane w Argentynie mistrzostwa świata U20. Po raz pierwszy w historii ze złota cieszyła się reprezentacja Urugwaju, która w finałowym starciu wygrała z Włochami dzięki bramce w końcowych minutach.

Urugwaj U20 nowym mistrzem świata

Tegoroczne mistrzostwa świata U20 były rozgrywane po czteroletniej przerwie. Turniej z 2021 roku w Indonezji został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Wielki finał na Estadio Unico Diego Armando Maradona oglądało z trybun ponad 38 tysięcy widzów.

Na przestrzeni całego spotkania Urugwajczycy mieli zdecydowaną przewagę nad Włochami, jednak pomimo wielu ataków nie potrafili przekuć tego choćby w jednego gola. Udało się to dopiero w 86. minucie. Po lekkim zamieszaniu w polu karnym najprzytomniej zachował się napastnik Liverpoolu Montevideo, Luciano Rodriguez, który strzałem z bliskiej odległości zapewnił swojej kadrze historyczny sukces.

Pierwszy triumf Urugwaju w historii

Drużyna Urugwaju miała sporo szczęścia w fazie grupowej. Po zwycięstwie 4:0 nad Irakiem i porażce 2:3 z Anglią, awans do fazy pucharowej wywalczyła dzięki wygranej 1:0 nad Tunezją i bramce w doliczonym czasie gry. W kolejnych rundach Urugwajczycy eliminowali Gambię (1:0), USA (2:0) i Izrael (1:0).

Dla młodzieżowej reprezentacji Urugwaju jest to pierwszy w historii złoty medal MŚ, ale ogólnie czwarty krążek. W 1997 i 2013 roku kadra z tego kraju sięgała po srebro, natomiast w 1979 roku po brąz. Trzykrotnie Urugwajczycy kończyli turniej tuż za podium (1977, 1999, 2017).

Z brązowych medalu podczas rozgrywanego w Argentynie turnieju cieszyli się Izraelczycy, którzy w meczu o trzecie miejsce ograli 3:1 Koreę Południową.

Puszcza Niepołomice w Ekstraklasie. Motor Lublin w 1. lidze! Pełna lista klubów na sezon 2023/34