Nowoczesne technologie stosowane do usprawniania piłki nożnej

Aktualizacja: 12 sty 2023, 09:20
16 gru 2020, 17:12

Jak zmieniła się piłka nożna wraz z rozwojem różnych technologii?

Nowoczesne rozwiązania wpływają na wszystko. Nieustannie dążymy do tego, żeby wszystko było łatwiejsze, wygodniejsze i szybsze. Co roku na rynek trafiają technologie, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Wszystko dzieje się na tak dużą skalę, że nie ma już znaczenia, czy ktoś ogląda filmy w Internecie, czy sprawdza, co oferuje >strona internetowa do gry w ruletkę online – zawsze korzysta się z nowoczesnych technologii, o których najczęściej nie zdaje sobie sprawy. Warto przyjrzeć się piłce nożnej i jak zmienia się na przestrzeni lat ze względu na nowe technologie.

EPTS – Elektroniczne systemy śledzenia wydajności

http://loans-cash.net

W ostatnich latach pojawiło się bardzo ciekawe rozwiązanie, o którego rzeczywistym działaniu mało kto zdaje sobie sprawę. Z pewnością każdy fan piłki nożnej spotkał się z informacjami o dystansie przebiegniętym przez wybranego piłkarza, całej drużyny i wielu innych interesujących statystykach. Wszystko to jest związane z EPTS, czyli technologią śledzenia poczynań piłkarza, w celu zoptymalizowania jego wyników. Może to być niewielkie urządzenie instalowane na ubiorze piłkarza, specjalny system kamer, zaawansowane systemy pozycjonowania, czy  po prostu GPS.

Wszystkie dane mogą być zbierane przez odpowiednie oprogramowanie, które automatycznie generuje raport. W ten sposób bardzo szybko można dowiedzieć się o mocnych i słabszych stronach zawodnika, żeby wdrożyć odpowiedni trening poprawiający jego możliwości.

Obecnie można spotkać kilka typów EPTS, które różnią się ze względu na technologie, na których się opierają. Wszystkie mają swoje mocniejsze i słabsze strony, dlatego mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Podczas treningów można używać bardziej inwazyjnych metod śledzenia wydajności, jednak podczas meczu piłkarz nie powinien być krępowany żadnymi dodatkowymi urządzeniami.

VAR – system wideo weryfikacji

System VAR zakłada umieszczenie 33 kamer telewizyjnych, które dokładnie, z każdej strony rejestrują wszystkie możliwe zdarzenia na boisku piłkarskim. Dostępne są kamery slow-motion oraz ultra slow-motion oraz offside, które potrafią co do centymetrów określić, czy był spalony, czy nie. Dodatkowy sędzia siedzi w specjalnym pomieszczeniu z kamerami, gdzie na bieżąco weryfikuje działania swoich kolegów na boisku i kontaktuje się z nimi za pomocą zestawu słuchawkowego.

Wideo weryfikacja wzbudza bardzo dużo kontrowersji i wiele osób uważa, że zabija ducha sportu w piłce nożnej. Mimo wszystko każdy Polak pamięta sytuację z 2008 roku, kiedy Howard Webb podyktował rzut karny w 93 minucie meczu Polska – Austria, dosłownie zabierając naszej reprezentacji szansę na wyjście z grupy. Eksperci zgodnie stwierdzili, że sędzia się pomylił, a cała Polska wręcz znienawidziła człowieka, który ośmielił się pomylić. To, że nasza reprezentacja grała wtedy słabo nie miało znaczenia. Gdyby wtedy zastosowano wideoweryfikację, wszystko potoczyłoby się inaczej, a uznany angielski sędzia nie musiałby otrzymywać pogróżek pod swoim adresem. System weryfikacji za pomocą kamer trafia do coraz większej liczby lig piłkarskich i już niebawem stanie się takim samym standardem jak wcześniejsze wprowadzenie dwóch dodatkowych sędziów liniowych.

GTL, czyli technologia określająca, czy padł gol

Piłka kopnięta przez profesjonalnego piłkarza może lecieć nawet z prędkością 150 kilometrów na godzinę. W takim przypadku, jeśli odbije się od poprzeczki lub słupka, mogą dziać się z nią niebywałe rzeczy. Fani piłki nożnej wielokrotnie byli świadkami sytuacji, że futbolówka odbijała się od środka i wyskakiwała. Jeśli sędzia nie znajdował się odpowiednio blisko i nie zauważył danej sytuacji, może bardzo mocno skrzywdzić jedną z drużyn.

Zdecydowano się na wprowadzenie specjalnego systemu, który obejmuje po 7 kamer na każdą bramkę. Urządzenia podłączone są do odpowiedniego urządzenia, które rejestruje obraz, odfiltrowuje wszystkie niepotrzebne obiekty na boisku i przenosi obraz do trójwymiarowego modelu stadionu. Dzięki temu można określić z dokładnością do kilku milimetrów, czy piłka całym obwodem przeszła przez linię bramki. Jeśli tak się stanie, system wyśle wibrację na zegarek sędziego, upewniając go, że rzeczywiście padła bramka. System jest bardzo często wykorzystywany na meczach piłki nożnej, chociaż nie brakuje  głosów, że zbyt duże poleganie na tej technologii może niekiedy mieć zły wpływ na grę. 

Podsumowanie

Piłka nożna jest najpopularniejszą i najdroższą dyscypliną świata. Ogromne pieniądze, które rządzą futbolem, sprawiają, że nie ma w nim miejsca na pomyłki, które mogą kosztować nawet setki milionów euro. Dlatego nowoczesne technologie będą coraz bardziej pomagały w odbiorze gry i usprawnianiu pracy piłkarzy. W najbliższych latach można się spodziewać kolejnych rewolucyjnych rozwiązań.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA