Nowy model podziału pieniędzy w Ekstraklasie. 12 klubów dopięło swego!

Aktualizacja: 15 cze 2023, 18:40
15 cze 2023, 16:50

Ekstraklasa poinformowała o nowych zasadach podziału finansowego dla klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, które wejdą w życie od sezonu 2023/34. Decyzję podjęli przedstawiciele klubów podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Najważniejszą zmianą jest podwyższenie udziału kwoty stałej do 50% budżetu. Wcześniej było to 44%.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Istotna zmiana w modelu przyznawania pieniędzy klubom przez spółkę Ekstraklasy

Temat podziału środków finansowych, jakie spółka odpowiadająca za najwyższe rozgrywki piłkarskie w kraju przekazuje klubom, już od jakiegoś czasu rozbudzał dyskusję. W kwietniu tego roku działacze 12 klubów przesłali pismo do Karola Klimczaka, przewodniczącego Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA. – W związku iż rozstrzygnięto przetarg na prawa do transmisji telewizyjnych, a w najbliższym czasie zostaną zawarte nowe umowy z głównymi sponsorami uważamy, iż jest to odpowiedni moment na zmianę dotychczasowej metodyki podziału środków pieniężnych pomiędzy kluby.

Pod dokumentem podpisały się osoby z Wisły Płock, Korony Kielce, Miedzi Legnica, Stali Mielec, Jagielloni Białystok, Radomiaka Radom, Piasta Gliwice, Warty Poznań, Widzewa Łódź, Górnika Zabrze, Zagłębia Lubin i Śląska Wrocław. Ich głównym postulatem było bardziej solidarne dzielenie pieniędzy poprzez zmniejszenie procentowego udziału rankingu historycznego.

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy kluby zaakceptowały model przygotowany przez specjalny zespół roboczy. Od teraz kwota stała dzielona po równo między uczestników Ekstraklasy wzrośnie z 44% do 50%. Warto zaznaczyć, że te środki są przeznaczane również na szkolenie dzieci i młodzieży. Zmniejszeniu uległ natomiast wspomniany udział rankingu historycznego. Od teraz kwota dzielona między kluby z tego tytułu spadnie z 20% do 14%.

– Utrzymana została premia dla klubów występujących w rozgrywkach UEFA w wysokości 14% dzielonej puli oraz wynagrodzenie z tytułu uzyskanego wyniku sportowego w bieżącym sezonie na poziomie 18,5%. Nie zmieniła się także skala środków przekazywanych przez ligę na program Pro Junior System (2,5%) oraz opłata solidarnościowa dla klubów spadających z ligi (1%) – czytamy w oficjalnym komunikacie ligi.

Nowy podział środków Ekstraklasy

Opłata solidarnościowa będzie jednak wypłacana spadkowiczom pod warunkiem, że kluby co najmniej przez ostatnie dwa sezony występowały w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Gdy taki warunek nie będzie spełniony, niwypłacone środki zasilą pulę wyniku sportowego za dany sezon.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA o zmianach

Pieniądze, a zwłaszcza ich podział zawsze budziły i będą budzić olbrzymie emocje. Dlatego tym bardziej się cieszę, że wspólnie w gronie wszystkich 18 klubów zaakceptowaliśmy kompromisowe rozwiązanie. Daje ono większa stabilizację wszystkim drużynom Ekstraklasy ponieważ 50 procent środków z praw mediowych i marketingowych będzie dzielonych po równo między wszystkie kluby, a z drugiej strony zachowamy promowanie ambicji sportowej i nagradzanie za zajęcie jak najwyższego miejsca w tabeli, w tym zwłaszcza reprezentowanie Polski w Europie. Dziękuje wszystkim klubom zaangażowanym w wypracowanie tego nowego modelu podziału. Decyzją wszystkich klubów został on wpisany do statutu Ekstraklasy. Chcemy zapewnić lidze trwałą stabilizację w tym obszarze – Karol Klimczak, przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Znamy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2023/24. Będą spore zmiany

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA