Niebieska kartka w piłce nożnej? Przegląd potencjalnych zmian IFAB w przepisach

Aktualizacja: 13 lut 2024, 11:02
29 lis 2023, 16:29

We wtorek 28 listopada w Londynie odbyło się coroczne spotkanie biznesowe Międzynarodowej Rady Piłki Nożnej (IFAB), podczas którego dyskutowano na temat zmiany niektórych przepisów piłkarskich. Wśród omawianych tematów pojawiły się między innymi kwestie rozwoju systemu VAR, marnowania czasu przez piłkarzy oraz 10-minutowej kary polegającej na opuszczeniu boiska (niebieska kartka). Wiążące decyzje zostaną podjęte w marcu 2024 roku.



IFAB jest organem ustawodawczym, który dba o to, aby przepisy gry w piłkę nożną respektowały tradycje tego sportu, ale jednocześnie były jak najlepiej dopasowane do panujących realiów. Wiąże się to z modyfikowaniem przepisów oraz wprowadzeniem innowacji.

W skład IFAB wchodzą cztery brytyjskie związki piłkarskie (angielski, walijski, szkocki, irlandzki) oraz FIFA. Wtorkowe spotkanie (28 listopada 2023 r.) odbywało się pod przewodnictwem Iana Maxwella, dyrektora Szkockiego Związku Piłki Nożnej. Głównymi tematami były wspomniane powyżej kwestie zmierzające do poprawy zachowania piłkarzy oraz zagwarantowania większego szacunku dla sędziów.

„Ławka kar” (sin-bins), czyli 10-minutowe kary dla piłkarzy (niebieska kartka)

Zdecydowanie najpoważniejszy i najbardziej rewolucyjny pomysł, który pojawił się podczas spotkania IFAB. Sprowadza się on do tego, że sędzia miałby prawo wykluczyć zawodnika z gry na 10-minut, przy okazji pokazując mu niebieską kartkę. Tego typu kara groziłaby zawodnikom za wyrażenie sprzeciwu wobec podjętej decyzji przez sędziego lub za faul taktyczny.

IFAB zezwoliło na tego typu rozwiązanie już w 2017 roku w przypadku rozgrywek amatorskich, młodzieżowych, weteranów oraz piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Od sezonu 2019-2020 korzysta z niego chociażby 31 lig amatorskich w Anglii. Wyniki testów wykazały wyraźny spadek sytuacji (o około 40%), w których piłkarz wyraża swoje niezadowolenie z podjętej decyzji. Tego typu rozwiązanie cieszy się zadowoleniem ze strony trenerów oraz samych sędziów.

Frustracja kibiców jest ogromna, gdy widzą, że obiecujący kontratak zostaje przerwany z powodu faulu taktycznego […] Pytanie, czy to wystarczy, aby właściwie karać piłkarzy? Skłoniło to nas do zastanowienia, czy biała kartka również powinna być brana pod uwagę. Celem jest poprawa zachowania graczy na wszystkich poziomach gry – przyznał w rozmowie z agencją AFP Mark Bullingham, dyrektor wykonawczy IFAB.

Zasada sin-bins w przyszłości ma być testowana na poziomie profesjonalnym. W marcu 2024 roku powinno być już jasne, które rozgrywki zdecydują się wziąć udział w testach. Co ciekawe, koncepcja sin-bins w piłce nożnej pojawiła się już w 2014 roku. Wówczas przedstawił ją Michel Platini.



Ograniczony kontakt zespołu z sędzią głównym

Innym omawianym wątkiem były dyskusje piłkarzy z sędziami. IFAB popiera rozwiązanie, które ujrzało światło dzienne w październiku, aby w szczególnych sytuacjach meczowych tylko kapitan mógł kontaktować się z sędzią głównym spotkania.

Arbitrzy będą wyposażeni w kamery

Członkowie IFAB zostali poinformowani o pozytywnym rezultacie testów polegających na wyposażeniu sędziów piłkarskich w kamery, które zostały wprowadzone po to, aby zapobiegać przypadkom skrajnie niewłaściwych zachowań wobec sędziów.

Niekończąca się ewolucja. Krótka historia zmian w przepisach piłkarskich

Ograniczenie marnowania czasu

Nie od dziś jednym z zachowań irytujących kibiców oraz samych piłkarzy, a także wpływających na tempo gry jest marnowanie czasu w sytuacjach, gdy konieczne jest wznowienie gry lub któryś z piłkarzy położy się na murawie z powodu kontuzji. Według nowego pomysłu bramkarze mieliby 6 sekund na rozpoczęcie gry.

Wyjaśnienie przepisów dotyczących zagrań ręką lub ich aktualizacja

Podczas wtorkowego spotkania w Londynie rozważano również potencjalne doprecyzowanie przepisów gry na sezon 2024/2025, w tym możliwą poprawkę Artykułu 12 w punkcie odnoszącym się do zagrań piłki ręką. Ewentualna korekta miałaby sprawić, że takie zagrania, po których podyktowany będzie rzut karny, będą karane w taki sam sposób jak faule.

Zmiany w systemie VAR

Podczas spotkania IFAB poinformowało również o postępach przeglądu protokołu VAR, który odbywa się pod przewodnictwem FIFA. Celem prowadzonej analizy jest ustalenie, czy konieczne są zmiany lub testy zmierzające do poprawy funkcjonowania systemu. Szczególną uwagę zwrócono na przyśpieszenie podejmowania decyzji o spalonych. W najbliższym czasie prowadzone będą rozmowy z czołowymi rozgrywkami piłkarskimi, które mają duże doświadczenie w korzystaniu z systemu VAR.

IFAB odniosło się również pozytywnie do zasady, w której sędzia główny przekazuje informacje o podjętej decyzji bezpośrednio do kibiców (oraz piłkarzy).

Wiążące decyzje zapadną 2 marca 2024 roku

Minione spotkanie IFAB ukształtowało porządek obrad na doroczne walne zgromadzenie, które odbędzie się 2 marca 2024 roku w Glasgow. Wówczas wszystkie proponowane zmiany zostaną rozpatrzone do zatwierdzenia. Aby jakakolwiek zmiana doszła do skutku, dany wniosek musi zostać zaakceptowany przez trzy czwarte wszystkich głosów. Cztery brytyjskie związki piłkarskie mają po jednym głosie, natomiast FIFA dysponuje czterema głosami. Przegłosowane zmiany będą obowiązywały wszystkie konfederacje piłkarskie oraz krajowe związki piłkarskie od 1 lipca 2024 roku



Dlaczego Robert Lewandowski nie strzela już tylu bramek? Analiza gry napastnika FC Barcelony

Źródło:IFAB

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA