Podsumowanie X edycji Lech Conference

8 gru 2017, 22:50

W piątek 8 grudnia 2017 r. odbyła się X edycja Lech Conference, a więc konferencji poświęconej rozważaniom nad szkoleniem młodzieży i wytyczaniem nowych ścieżek rozwoju. Prelegentami byli m.in. Nenad Bjelica, Jacek Magiera czy Czesław Michniewicz.

Konferencja planowo miała rozpocząć się o godzinie 9:00, ale nastąpiło małe opóźnienie, przez co pierwszy prelegent – Sally Needham (FA) rozpoczęła swój wykład dopiero po godzinie 9:30. Przedstawicielka angielskiej federacji podkreślała w nim istotność czterech filarów w procesie kształtowania młodego zawodnika, który są: rozwój taktyczny, rozwój techniczny, rozwój psychologiczny oraz rozwój społeczny. Sally Needham okrasiła swój wykład częścią praktyczną prezentując wraz z jedną z młodzieżowych ekip Lecha kilka ćwiczeń służących poprawie określonych umiejętności.

Po niej nadszedł czas na Czesława Michniewicza, który starał się odpowiedzieć na pytanie, czego brakuje piłkarzom wchodzącym do Ekstraklasy. Selekcjoner kadry do lat 21 podkreślał, że głównie chodzi o brak jasnego przekazu ze strony trenerów dla graczy, a także szybkości podejmowania decyzji przez zawodników, co jest bardzo widoczne przy zderzeniu piłkarza z lepszą ligą. Zaznaczył także, że w dzisiejszej piłce brakuje cierpliwości u młodych graczy. Nikt nie gwarantuje im miejsca w wyjściowym składzie i za każdym razem, gdy trener podejmuje decyzje o niewypuszczeniu młodego gracza na murawę, to powinien z pokorą ją zaakceptować, a nie się burzyć.

Po Czesławie Michniewiczu nadszedł czas na Nenada Bjelicę, który opowiadał o grze z kontrataku. O tym, jak ważny jest sektor boiska, w którym drużyna odbiera piłkę, jaką gra formacją i jakie przewagi się tworzą w poszczególnych fazach kontrataku. Chorwat podzielił się także ciekawymi statystykami. Podczas edycji Ligi Mistrzów 2009/10 oraz w trakcie Mistrzostw Świata w 2010 roku w RPA aż 25% bramek padło z kontrataków, a na Euro 2012 aż 27%.

Tuż przed przerwą na obiad swoje krótkie wykłady przedstawiali przedstawiciele Rehasport Clinic, podkreślając znaczenie medycyny w sporcie. Poruszane tematy dotyczyły profilaktyki uszkodzeń narządu ruchu w piłce nożnej oraz stabilizacji centralnej w procesie treningu i prewencji.

Po naładowaniu baterii podczas przerwy obiadowej przyszła kolej na Jacka Magierę, który w mojej ocenie najlepiej zaprezentował swój wykład. Były szkoleniowiec Legii opowiadał o założeniach taktycznych przed meczem a ich realizacją w trakcie na przykładzie jego Legii z czasów gry w Lidze Mistrzów. Widać było doprecyzowanie każdego szczegółu na wszystkich etapach analizy.

Ostatnie trzy występy to wykłady Stephena Torpeya – trenera grup młodzieżowych Manchesteru City, Rafała Ulatowskiego wraz z trenerami z Akademii Lecha, a także Glenna van der Kranna. Całość można uznać za udane wydarzenie, które z pewnością za rok znowu przyciągnie sporą rzeszę chętnych.

 

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA