Po przerwie czas na kolejną dawkę historii na temat polskich klubów, które kiedyś pokazywały klasę na skalę całego kraju, a dziś..no cóż, niewiele się o nich mówi..a właściwie – NIC, bo kto pamięta o Ruchu Radzionków albo chociaż o Odrze Wodzisław?! Jako, że jestem człowiekiem oddanym polskiej piłce – przedstawię sylwetki tych drużyn, bo na takową wzmiankę zasługują.
1) MKS Odra Wodzisław Śląski
Klub został założony w roku 1922. Inauguracyjny mecz rozegrano na łące, w miejscu gdzie obecnie znajduje się stadion, na którym gra Odra. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność klubu. Po zakończeniu wojny w 1945 roku piłka nożna zaczęła się szybko odradzać. W tym też okresie tworzone były fuzje klubów działających w Wodzisławiu Śląskim i w 1948 roku powstał KS Kolejarz. Klub przystąpił do rozgrywek klasy A. W roku 1963 Kolejarz łączy się z Górnikiem Wilchwy i powstaje KS Górnik Wodzisław, który już w kolejnym sezonie awansuje do klasy okręgowej. W 1965 następuje kolejna zmiana nazwy.. W latach 1972-1975 drużyna GKS Wodzisław Śl. występowała w III lidze, a później spadła do klasy okręgowej. W 1974 roku wrócono do dawnej nazwy i od tego roku klub nazywał się GKS ODRA Wodzisław Śląski. Odra ponownie awansowała do III ligi w sezonie 1975/76, by po roku awansować do II ligi. W sezonie 1995/1996 klub awansował do Ekstraklasy.
Pierwszy duży sukces klub z Wodzisławia odniósł w roku 1997, gdy wywalczyła 3 miejsce w Ekstraklasie tuż za znakomitymi drużynami Widzewa Łódź i Legii Warszawa. W tym samym czasie Odra była półfinalistą Pucharu Polski. Uległa w półfinale późniejszemu zdobywcy Pucharu Polski, drużynie Legii Warszawa. Klub reprezentował Polskę w rozgrywkach Pucharu UEFA 1997/1998 oraz trzykrotnie w rozgrywkach Pucharu Intertoto w sezonach 1997, 2003 i 2004. Sezon 2001/2002 był jednym z najlepszych w historii gry Odry w Ekstraklasie, po rundzie jesiennej klub został mistrzem jesieni. Cała drużyna wówczas została pasowana przez trenera Ryszarda Wieczorka na “Rycerzy jesieni”. W sezonie 2008/2009 Odra została finalistą Pucharu Ekstraklasy przegrywając w ostatnim meczu turnieju ze Śląskiem Wrocław 0-1.
W sezonie 2010/2011 w jego połowie Odra zajmowała miejsce w środku tabeli. Jednak wiosną 2011 po kłopotach finansowych Odra po raz kolejny spadła tym razem do II ligi. Komisja ds. Licencji Klubowych II Ligi nie rozpatrzyła wniosku Odry Wodzisław Śląski o grę w II lidze piłkarskiej. Klubowi nie przysługiwało odwołanie od tej decyzji co oznaczało, że Odra nie wystąpi w rozgrywkach II ligi w sezonie 2011/2012. Zadłużony klub postawiony został w stan upadłości, a nowy podmiot, występujący pod nazwą Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław, bazujący na tradycjach klubu Odra Wodzisław, został zgłoszony do rozgrywek C-klasy podokręgu Rybnik Śląskiego Związku Piłki Nożnej.
W pigułce:
Aktualnie: IV liga.
Sukcesy:
3. miejsce w I lidze – 1996/97
finalista Pucharu Ekstraklasy – 2008/09
1/2 finału Pucharu Polski – 1996/97
2) KS Ruch Radzionków
Ruch Radzionków to jeden z najstarszych klubów sportowych na Górnym Śląsku a także jeden ze starszych w Polsce, który istnieje do dziś. Klub został założony jako Towarzystwo Gier i Zabaw 14 sierpnia 1919 roku. 28 maja 1920 roku na Walnym Zebraniu uchwalono decyzję o zmianie nazwy na Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków. W 1924 roku, w Rojcy, Piotr Warzecha założył Klub Sportowy Powstańców Śląskich, jednak po roku został on wchłonięty przez radzionkowski klub. Niestety o działalności klubu w latach 20-tych mało co wiadomo. Nie zachowały się prawie żadne dokumenty klubowe, a lokalna prasa nie była zainteresowana działalnością takich klubów jak Ruch. Istniejący już wtedy Głos Radzionkowski raczej rzadko podawał dokładne opisy i wyniki zmagań sportowych koncentrując się raczej na informacjach o imprezach sportowych. W latach 30-tych sytuacja ulega już poprawie zaś w 1933 roku Ruch posiada już własny kompleks sportowy. Co najmniej od 1932 roku występował w ówczesnej B lidze, która jest odpowiednikiem III ligi (nazewnictwo po reformie rozgrywkowej z 2008 roku) by w 1936 zdobyć jej mistrzostwo i do 1939 roku występować w ówczesnej klasie A, która jest odpowiednikiem dzisiejszej II ligi Piłkarze Ruchu zajęli wysokie jak na beniaminka 5 miejsce. Rok później plasują się “oczko” niżej, a w ostatnim sezonie w roku swego 20-to lecia opuszczają szeregi klasy A. Oprócz tego nasza drużyna rozegrała szereg bardzo popularnych wtedy meczy towarzyskich zarówno z krajowymi potentatami, jak ówczesny Ruch Hajduki Wielkie.
Tak więc w 1952 roku popularne Cidry występują po raz pierwszy w swojej historii na szczeblu ogólnopolskim. W 1953 roku zajmują tam 3 miejsce, a ligę wygrywa Górnik Zabrze, który od tego momentu rozpoczyna swoja drogę ku wielkiej chwale. W 1956 roku Ruch zajmuje 4 miejsce, a rok później wygrywa swoją grupę i staje do eliminacji o II ligę. Rywalizuje tam z drużynami Legii Krosno, Włókniarza Pabianice i Unii Oświęcim, lecz zajmuje w turnieju finałowym dopiero 3 miejsce i nie awansuje z powrotem do II ligi. Rok 1959 to 10. miejsce, które powoduje, że Ruch spada z ówczesnej Ligi Śląskiej do klasy A.
Na początku 1964 roku zdecydowano o połączeniu dwóch radzionkowskich klubów – Ruchu i Górnika – w jeden.
W 1970 roku rozpoczęto budowę stadionu, który służy klubowi do dziś. W latach siedemdziesiątych drużyna występowała w klasie A kończąc kolejne sezony w czołówce tabeli. W 1985 drużyna wciąż walczyła o awans do III ligi piłkarskiej. Udało się to w sezonie 1988/1989. Trenerem piłkarzy był wtedy Paweł Bomba. W III lidze po dwóch sezonach w roli średniego zespołu zajmującego miejsca w środku tabeli, drużyna wyrosła na pretendenta do awansu w sezonie 1991/1992, kiedy została wicemistrzem swojej grupy. W następnym sezonie klub nie spadł jednak o klasę niżej tylko dzięki upadłości Zagłębia Sosnowiec. Po rundzie jesiennej sezonu 1995/1996, zespół zajął pierwsze miejsce w swojej grupie i awansował do II ligi. W sezonie 1996/1997 Ruch zajął szóste miejsce w lidze zdobywając 52 punkty.
W kolejnym sezonie, po rundzie jesiennej Ruch zajmował w tabeli drugie miejsce. W Pucharze Polski klub odpadł w ćwierćfinale przegrywając z Górnikiem Zabrze po rzutach karnych 6:7 – spotkanie po dogrywce zakończyło się wynikiem 1:1. W rundzie wiosennej drużyna przegrała jeden mecz, cztery zremisowała, wszystkie inne wygrała, dzięki czemu została mistrzem swojej grupy II ligi, osiągając ośmiopunktową przewagę nad drugim w tabeli Aluminium Konin. Drużyna po awansie, w nowym sezonie zadebiutowała meczem z Widzew Łódź, w którym wywołała sensację wygrywając 5:0. Nie był to jednak wyjątek, ponieważ w dalszej części rozgrywek piłkarze grając na swoim stadionie m.in. pokonali 4:0 ówczesnego mistrza Polski – ŁKS, zremisowali 1:1 z przyszłym mistrzem Wisłą Kraków i pokonali poznański Lech w ostatniej kolejce sezonu 4:1, kiedy Lech wygrywając mógł zostać wicemistrzem Polski. Drużyna w swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie zajęła szóste miejsce, zostając najlepszym wśród śląskich klubów.
Na skutek problemów finansowych, w których Ruch Radzionków znajdował się od dłuższego czasu, zarząd podjął decyzję o wycofaniu klubu z rozgrywek I ligi w sezonie 2012/2013. Miejsce Ruchu na zapleczu ekstraklasy zajęła Polonia Bytom, która tym samym uniknęła relegacji do II ligi. Władze “Cidrów” postanowiły, że działalność zostanie podtrzymana, ale będzie prowadzona na zasadach amatorskich.
W pigułce:
Aktualnie: III liga.
Sukcesy:
6. miejsce w I lidze – 1998/99
1/4 finału Pucharu Polski – 1997/98