Spadł z Wisłą Kraków do I ligi – będzie grał w LM! Kto jeszcze wywalczył awans?

Aktualizacja: 24 sie 2022, 03:27
24 sie 2022, 01:15

O kim mowa w tytule? Chodzi oczywiście o 28-letniego Jana Klimenta z Czech, który cały zeszły sezon spędził w Wiśle Kraków i po spadku do I ligi odszedł za darmo do Viktorii Pilzno. W rewanżowym starciu z Karabachem strzelił gola na wagę awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Awansowały też Benfika Lizbona oraz Maccabi Hajfa.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Jan Kliment bohaterem Viktorii Pilzno

Kliment przychodząc za darmo do Wisły Kraków przed sezonem 2021/2022 wg serwisu “Transfermarkt” był wart nawet milion euro. Kiepska postawa na polskich boiskach i udział przy spadku polskiej legendy do niższej ligi sprawiły, że jego wartość spadła do 300 tys. Teraz możliwe, że jego wycena znów poszybuje w górę. Wszystko za sprawą awansu Viktorii Pilzno do piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Pięciokrotny reprezentant Czech pojawił się na boisku od razu na początku drugiej połowy i odegrał bardzo istotną rolę w zwycięstwie nad Karabachem, ustalając wynik meczu na 2:1 w 73. minucie. Środkowy napastnik, który okazał się wpadką Wiślaków, odrodził się w Pilźnie jak feniks z popiołów. Osiem dotychczasowych spotkań uświetnił pięcioma bramkami. Co ciekawe, Kliment zmienił na boisku Jana Sykorę, który w ubiegłym sezonie reprezentował barwy Lecha Poznań.

Należy jednak przyznać, że Viktoria miała dużo szczęścia w tym meczu, ponieważ to piłkarze Karabachu byli stroną przeważającą. Nie tylko częściej posiadali piłkę, a też znacznie częściej tworzyli zagrożenie. Nie przełożyło się to na wynik spotkania i pogromcy Lecha Poznań zagrają w Lidze Europy.

Kto awansował, a kto jeszcze może awansować do LM?

Pozostałymi drużynami, które wywalczył awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów we wtorkowy wieczór są Benfika Lizbona oraz Maccabi Hajfa. Piłkarze ze stolicy Portugalii pokonali w dwumeczu Dynamo Kijów Tomka Kędziory aż 5:0. Natomiast Maccabi Hajfa awansowało dzięki bramce samobójczej Crveny Zvezdy w 90. minucie spotkania.

Liga Mistrzów czeka na poznanie ostatnich trzech uczestników edycji 2022/2023. Bodo/Glimt przystąpi do rewanżu na wyjeździe z jednobramkową przewagą nad Dinamo Zagrzeb. Podobnie jak FC Kopenhaga w rywalizacji z Trabzonsporem. Najciekawiej zapowiada się jednak pojedynek PSV Eindhoven z Glasgow Rangers. Pierwszy mecz zakończył się remisem 2:2.

Uczestnicy Ligi Mistrzów 2022/2023: Manchester City, Liverpool FC, Chelsea FC, Tottenham Hotspur, Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Sevilla FC, Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Bayer 04 Leverkusen, RB Lipsk, Eintracht Frankfurt, AC Milan, Inter Mediolan, SSC Napoli, Juventus FC, Paris Saint-Germain, Olympique Marsylia, FC Porto, Sporting Lizbona, Ajax Amsterdam, Club Brugge, Red Bull Salzburg, Celtic Glasgow, Szachtar Donieck, Benfica Lizbona, Viktoria Pilzno, Maccabi Hajfa.

Kiedy losowanie grup Ligi Mistrzów? Możliwa grupa z Bayernem i Barceloną!