Sukces wioślarskiej czwórki podwójnej. Polacy wywalczyli kwalifikację na IO 2024

7 wrz 2023, 14:43

Kolejni reprezentanci Polski wywalczyli sobie prawo udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Tym razem jest to wioślarska czwórka podwójna w składzie Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski, która zaliczyła świetny występ na MŚ w Belgradzie.

Świetna forma polskiej czwórki podwójnej na MŚ

Męska czwórka podwójna w składzie Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski to mistrzowie świata z 2022 i Europy z 2023 roku. Obecnie rywalizuje na MŚ w Belgradzie i ma za sobą udane zmagania w półfinale. Po spokojnym początku, w drugiej połowie dystansu włączyli piąty bieg i pewnie awansowali do finału.

Polacy triumfowali z czasem 6:16,01, wyprzedzając drugich na mecie Włochów o ponad sekundę. Na trzecim miejscu uplasowali się Niemcy, natomiast w decydującej rywalizacji o medale, która odbędzie się w sobotnie popołudnie, wystąpią również Holandia, Wielka Brytania i Szwajcaria, czyli pierwsza trójka drugiego półfinału.

Pozostałe polskie osady walczą o awans na IO

Dzięki pewnemu zwycięstwu w półfinale i znalezieniu się w finale, polska czwórka podwójna zapewniła sobie jednocześnie kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Będzie to debiut na imprezie tej rangi dla Dominika Czai, który nigdy wcześniej nie wystąpił na IO.

Trzy inne polskie osady również mają szanse na uzyskanie olimpijskiej kwalifikacji. Są to obie dwójki podwójne wagi lekkiej (Martyna Radosz i Katarzyna Wełna oraz Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza), a także czwórka bez sterniczki w składzie: Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner, Olga Michałkiewicz i Joanna Dittmann.

Co prawda polskie załogi nie zdołały awansować do finałów A, wskutek czego nie mają szans na walkę o medale, to awans na IO mogą wywalczyć dzięki zajęciu pierwszego miejsca w finale B (siódme ogólnie).

Półfinały US Open. Jak wygląda drabinka i kto pozostał w turnieju?