Europejskie Stowarzyszenie Klubów opublikowało wczoraj obszerną prezentację na temat pucharów europejskich. Prezentacja zawiera wnioski ze spotkania, które odbyło się w czerwcu tego roku. Kluczowe kwestie dotyczą zmian w europejskich rozgrywkach, ale w dokumencie można również poznać szczegóły dotyczące podziału środków finansowych i kwestii komercyjnych.
Spore zmiany w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy
Dokument, który wczoraj ujrzał światło dzienne, zawiera 70 stron i jest podsumowaniem czerwcowego spotkania członków Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, na którym omawiano przyszłość piłkarskich rozgrywek. Przedstawiciele ponad 200 klubów piłkarskich pracowali m.in. nad kształtem nowej odsłony europejskich pucharów. Dokument przygotowany przez stowarzyszenie nie został jeszcze zaakceptowany przez UEFA, więc prawdopodobnie jest to dopiero nieoficjalna zapowiedź nadchodzących zmian. Pewne aspekty mogą ulec zmianie.
Kluczowym aspektem całego dokumentu wydaj się być informacja, o której UEFA już informowała. Mianowicie chodzi o zmianę fazy grupowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy na fazę ligową. Ponadto liczba uczestników wszystkich rozgrywek zostanie zwiększona z 32 do 36. Jest to odpowiedź na działania dążące do utworzenia Superligi.
Jak to będzie wyglądać w praktyce? Wszystkie drużyny będą klasyfikowane w jednym rankingu, a każdy zespół będzie rywalizował z 8 (LM oraz LE) lub 6 (LKE) innymi klubami. Nie będzie już spotkań rewanżowych na tym etapie.
Kluby, które zajmą miejsca w przedziale 1-8 awansują od razu do 1/8 finału. Drużyny z miejsc 9-24 zagrają między sobą o wejście do 1/8. Klub, który zajmie 9 miejsce, będzie rywalizował z ekipą z 24 lokaty i tak dalej. Dwanaście najsłabszych zespołów zakończy rywalizację w Europie. W fazie pucharowej wszystkich rozgrywek nie będzie już ochrony przed spotkaniami dwóch drużyn z tego samego państwa.
Polskie kluby i puchary europejskie
Przygotowywane zmiany mają również wpływ na ścieżkę eliminacyjną do europejskich rozgrywek, co ma szczególne znaczenie dla drużyn z PKO BP Ekstraklasy. Aktualnie Polska zajmuje 28. miejsce w rankingu ligowym UEFA. Od sezonu 2024/2025 kraje, które znajdują się w przedziale 23-29 będą miały mistrza kraju w I rundzie el. LM, zdobywca krajowego pucharu od I rundy el. LE i dwa zespoły z ligi od II rudny el. LKE.
• mistrz PKO BP Ekstraklasy – I runda el. LM
• zdobywca Pucharu Polski – I runda el. LE
• dwa zespoły z ligi (2/3 lub 3/4 miejsca) – II runda el. LKE
Dotychczas triumfator krajowego pucharu zaczynał rywalizację w LKE, a więc tutaj mamy do czynienia z progresem. Podobnie, jak w przypadku drużyn walczących o awans do fazy grupowej LKE. Dotychczas zaczynały one od I rundy eliminacji.
— W przypadku mistrza Polski jest możliwość lepszego rozstawienia w I i II rundzie, a także większa szansa na awans do fazy grupowej którychkolwiek rozgrywek — zaznacza Jan Sikorski z rankinguefa.pl.
Pełen raport można znaleźć na stronie Jana Sikorskiego, który uważnie śledzi wszelkie informacje związane z działalnością UEFA – prezentacja ECA.
To nie będzie mecz przyjaźni. Szale „Anty Raków” hitem w Poznaniu