Między zgrupowaniami. Świetni bramkarze, Marciniak liderem na Cyprze

5 sty 2016, 12:13

Z nowym rokiem rozpoczynamy cykl „Między zgrupowaniami”, w którym będziemy podsumowywać występy Polaków za granicą. Miniony weekend był udany dla naszych stranieri. Na pochwały zasłużyli głównie nasi bramkarze broniący w Premier League.

Artur Boruc i Łukasz Fabiański, bo o nich mowa, spisali się bardzo dobrze. Pierwszy został bohaterem swojej drużyny zapewniając bezbramkowy remis z wiceliderem Premier League. Drugi natomiast mógł zapewnić remis swojej drużynie. W ostatniej akcji spotkania, przy rzucie rożnym, powędrował w pole karne rywali. Tam wygrał walkę o górną piłkę i groźnie uderzał głową. Przestrzelił jednak o kilka centymetrów.

Wcale nie gorzej spisał się występujący poziom niżej Tomasz Kuszczak. Puścił co prawda bramkę, ale nie zawinił przy niej. Bronił dobrze, a jego zespół wygrał.

Na wyróżnienie zasługuje też forma Adama Marciniaka, który jest filarem defensywy Larnaki, a jego zespół jest liderem ligi cypryjskiej. Natomiast jego kolega klubowy, Mateusz Taudul jest tylko rezerwowym bramkarzem i nie widać perspektyw, żeby mógł przebić się do pierwszego składu.

W tym tygodniu, na minus także Grzegorz Krychowiak i Kamil Grosicki. O ich formę można być jednak spokojnym. W 18. kolejce La Liga, Sevilla przegrała ze znajdującą się tuż nad strefą spadkową Granadą. Krychowiak niestety wpasował się w grę całej drużyny i niczym pozytywnym się nie wyróżnił. W dalszej perspektywie powinien jednak utrzymać dobrą formę z poprzedniego roku.

Podobna sytuacja jest z Kamilem Grosickim. Jego na razie nie można ocenić, bo nie zagrał w meczu 4. rundy Pucharu Francji z Niceą. Tu też jednak nie należy się martwić, bo trener Philippe Montanier dał odpocząć czołowym zawodnikom, do których zalicza się także „Grosik”.

W tym tygodniu czeka nas jeszcze więcej emocji związanych z występami Polaków. Po świąteczno-noworocznej przerwie do gry wraca bowiem Serie A i Ligue 1. Nie gra co prawda Premier League, ale wielu naszych rodaków będziemy mogli zobaczyć w Pucharze Anglii.

Bohater tygodnia: Artur Boruc (AFC Bournemouth) – Obronił rzut karny. Zachował czyste konto i został bohaterem spotkania z Leicester.

Antybohater tygodnia: Mateusz Piątkowski (APOEL Nikozja) – Kolejny raz nie podniósł się z ławki rezerwowych. Jest na wylocie z klubu, podobno interesuje się nim Termalica.

Ligue 1:

Kamil Grosicki (Stade Rennes) – poza kadrą z OGC Nice 1:1 (2:2 po dogrywce, 7:6 po karnych)

Grecja:

Super League:

Krzysztof Król (AEL Kallonis) – grał do 46. minuty i żółta kartka z Iraklisem Saloniki 0:3

Michał Szromnik (Dundee United) – poza kadrą z Dundee FC 1:2

Błażej Augustyn (Heart of Midolthian) – 90 minut i żółta kartka z Kilmarnock FC 2:2