23. kolejka Ekstraklasy w skrócie. Pogrom Lecha, “bezzębna” Legia i skuteczny Raków

6 mar 2023, 12:31

W 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy drużyny z czołowej trójki zgodnie wygrały swoje spotkania bez straty gola. Z każdym z tych meczów wiążą się ciekawe historie, które wyróżniliśmy w kontekście weekendowej serii gier w polskiej lidze. Zapraszamy na krótki przegląd ostatnich spotkań na krajowym podwórku.

Niewykluczone, że obecny układ ligowego podium utrzyma się do końca rozgrywek. Wydaje się, że Raków i Legia będą się bić o mistrzostwo, natomiast Lech Poznań może być w stanie wypchnąć z czołowej trójki Pogoń Szczecin, która nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego rytmu.

Lech Poznań gromi Lechię Gdańsk

Najważniejszym wydarzeniem 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy wydaje się być łomot, jaki Lech Poznań spuścił Lechii Gdańsk. Mistrz Polski jest na kilka dni przed meczem z Djurgardens IF w 1/8 finału Ligi Konferencji Europy, a mimo to rozgromił drużynę z Pomorza, która jest w coraz większym dołku.

Zdecydowaną przewagę “Kolejorza” można było zobaczyć już w pierwszej połowie, gdy do siatki trafiali Antonio Milić i Michał Skóraś, który skorzystał z ogromnego błędu Dusana Kuciaka. Po przerwie do siatki trafił jeszcze Mikael Ishak i Kristoffer Velde, który po wejściu na boisko w 71. minucie dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

“Bezzębna” Legia wygrywa i nie odstępuje od Rakowa

Poprzednie starcia Górnika Zabrze z Legią Warszawa obfitowały w wiele bramek i choć tym razem padł tylko jeden gol, w sobotni wieczór na stadionie im. Ernesta Pohla działo się bardzo dużo. Legia prowadziła od 38. minuty po trafieniu Tomasa Pekharta, a w dalszych fragmentach skupiła się jedynie na obronie tego wyniku.

Po zmianie stron Górnik miał totalną przewagę, ale nie potrafił tego zamienić na wyrównanie. Nie pomogła również gra w przewadze od 65. minuty, kiedy to drugą żółtą kartkę za symulowanie obejrzał Josue. Obrazkiem meczu było natomiast niepełne uzębienie Rafała Augustyniaka – pomocnik Legii dostał cios od Anthony’ego van den Hurka, w wyniku czego stracił dwa zęby. Mimo to, zdołał rozegrać mecz do końca.

Raków kontynuuje znakomitą passę

Znajdujący się w świetnej dyspozycji od dłuższego czasu Raków Częstochowa wykonał kolejny krok w stronę mistrzostwa Polski. Drużyna prowadzona przez Marka Papszuna zdołała przedłużyć serię ligowych meczów bez porażki do 16, a w meczu z Pogonią Szczecin pomógł jej w tym były gracz “Portowców”.

W 38. minucie Raków wyszedł na prowadzenie za sprawą bardzo ładnego trafienia Władysława Koczerhina. Pogoń co prawda na przestrzeni całego spotkania wyglądała nieco lepiej, ale w 53. minucie dobił ją jej były piłkarz. Jean Carlos popisał się wówczas pięknym wolejem, ustalającym wynik spotkania na 2:0.

Wyniki 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy

● Stal Mielec vs Piast Gliwice 0:2 (Dziczek 80′ [karny], Wilczek 88′
● Lech Poznań vs Lechia Gdańsk 5:0 (Milić 25′, Skóraś 44′, Ishak 67′, Velde 83′, 88′)
● Widzew Łódź vs Warta Poznań 0:2 (Zrelak 12′, Żurawski 65′)
● Korona Kielce vs Wisła Płock 1:0 (Malarczyk 67′)
● Górnik Zabrze vs Legia Warszawa 0:1 (Pekhart 38′)
● Miedź Legnica vs Jagiellonia Białystok 1:1 (Mijuskovic 29′ – Nene 24′)
● Pogoń Szczecin vs Raków Częstochowa 0:2 (Koczerhin 38′, Jean Carlos 53′)
● Cracovia vs Śląsk Wrocław 1:1 (Bochnak 54′ – Bejger 9′)
● Radomiak Radom vs Zagłębie Lubin (06.03.2023, godz. 19:00)