Włókniarz Częstochowa po rocznej absencji wraca do jazdy w rozgrywkach ligowych. W tym roku częstochowski klub obchodzi swoje 70-lecie i właśnie dlatego chcieliśmy przybliżyć Państwu tą ciekawą i długą historię jaką ma za sobą.
Początek Włókniarza Częstochowa sięga roku 1946. Sport żużlowy w Częstochowie zaczął się rozwijać zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Pierwsze wyścigi miały miejsce na bieżni lekkoatletycznej, która mieściła się w III Alei Najświętszej Maryi Panny. W tym samym czasie rozpoczęto budowę stadionu żużlowego przy ul. Olsztyńskiej. W związku z tym, że czasy były wtedy naprawdę ciężkie, to dyscyplina ta rozwijała się tylko ze względu na zaangażowanie działaczów Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów (CTCiM) i zawodników.
1 września 1946 roku obchodzono czterdziestą rocznicę powstania CTCiM. Z tej okazji na nowo otwarty częstochowskich tor żużlowy zjechali się motocykliści z całego kraju, aby wziąć udział w zawodach o mistrzostwo miasta. Pierwsze zawody na nowym obiekcie obejrzało ponad 10.000 kibiców. Turniej rozgrywał się w systemie pucharowym z podziałem na trzy klasy. Zwycięzcy poszczególnych klas zmierzyli się ze sobą w finale. Tytuł mistrza Częstochowy otrzymał Andrzej Żymirski, który wygrał przed Jerzym Dąbrowskim i Stefanem Seifrytem. Natomiast Jerzy Jankowski ustanowił w tych zawodach rekord toru 2,01 min. 1948 rok to pierwsze zawody ligowe w Częstochowie, w wykonaniu CTCiM. Zespół ten został przydzielony do II ligi. W 1950 roku klub, już pod nową nazwą „Włókniarz”, awansował do I ligi w której jeździł do roku 1954. Kolejne dwa sezony spędził w II lidze. Pierwszy duży sukces częstochowski Włókniarz osiągnął w 1959 roku, kiedy to zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski.
Lata sześćdziesiąte to spadki i ponowne powroty Włókniarza do I ligi. Następna dekada to jednak najwspanialszy okres częstochowskiego klubu. Najpierw w 1971 roku awans do I ligi, a w 1974 złoto DMP. Po nim przyszła kolej na dwa srebrne i dwa brązowe medale w najwyższej wtedy klasie rozgrywek.
Po trzecie złoto Włókniarz siegnął w 1996 roku, którego prowadził trener kadry Polski, Marek Cieślak. Jednak po tym wspaniałym sezonie od razu klub spadł do II ligi. Kolejny awans to rok 1999. Od tej pory do roku 2014 Włókniarz nieprzerwanie znajdował się w najwyższej klasie rozgrywek żużlowych. W tym czasie Włókniarz zdołał jeszcze raz zdobyć DMP w 2003. Rok 2015 to już niestety absencja klubu w rozgrywkach ligowych. Jej powodem było rosnące zadłużenie klubu już od roku 2013. Na kolejny sezon częstochowski klub otrzymał licencję nadzorowaną, jednak działacze nie realizowali przedstawionego planu naprawczego, czego skutkiem była utrata licencji na starty zespołu.
Stowarzyszenie CKM Włókniarz Częstochowa podjęło walkę o żużel w Częstochowie i zgłosiło chęć jazdy w II lidze. Plany te pokrzyżowało jednak zbyt duże zadłużenie spółki, które nie było spłacane. Skutkiem tego było niedopuszczenie częstochowskiego Włókniarza do rozgrywek ligowych, co było dużym ciosem dla działaczy stowarzyszenia, jak i kibiców.
Mimo przeciwności losu klub przetrwał i w sezonie 2016 będzie mógł cieszyć swoją jazdą częstochowskich kibiców. W tym jakże ciężkim dla niego okresie można było jednak obejrzeć w Częstochowie zmagania wrocławskiego zespołu, który walczył o DMP na żużlu.
Działacze zespołu stworzyli naprawdę mocną drużynę i zespół jest jednym z kandydatów do awansu do Ekstraligi. Czy faktycznie Włókniarz powróci na żużlowe salony tak szybko? Odpowiedź na to pytanie na pewno poznamy po zakończeniu sezonu żużlowego w Polsce.