Absencja Lewandowskiego będzie pozytywnym impulsem? Reprezentacja Polski potrzebuje liderów

Aktualizacja: paź 12 2023, 10:06
paź 11 2023, 23:17

Kapitan reprezentacji Polski nie wystąpi w obu spotkaniach kadry z Wyspami Owczymi i Mołdawią. Uraz, którego doznał w trakcie starcia z Porto w Lidze Mistrzów, wykluczył go z październikowego zgrupowania. Bez wątpienia nieobecność Lewandowskiego będzie widoczna grze Polaków, ale w dalszym rozrachunku ta sytuacja może pomóc zawodnikom Probierza. 

Nowe rozdanie w reprezentacji Polski

Ogrom negatywnych emocji, jakie zgromadziły się wokół kadry narodowej w ostatnich miesiącach, wymagał reakcji ze strony związku. Z tego powodu Fernando Santos przestał pełnić funkcję selekcjonera. Beznadziejne wyniki w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Niemczech przelały czarę goryczy. Przypomnijmy, że Polacy po 5. kolejkach mają 6 punktów i wyprzedzają w tabeli tylko Wyspy Owcze. 

Cezary Kulesza postanowił dać szansę zaufanemu sobie trenerowi, zatem selekcjonerem został Michał Probierz. 51-latek zadebiutuje w nowej roli wyjazdowym pojedynkiem z Wyspami Owczymi. Już na samym początku kadencji będzie musiał zmierzyć się ze sporym wyzwaniem, ponieważ nie będzie mógł skorzystać z usług Roberta Lewandowskiego. 

Ta sytuacja rodzi szanse dla pozostałych zawodników, którzy mają wiele do udowodnienia. Wydaje się, że gorzej już być nie może, gdyż w ostatnim czasie ulegliśmy Mołdawii i Albanii. Nawet obecność napastnika Barcelony na murawie nie uchroniła nas od porażek ze znacznie niżej notowanymi rywalami. Warto jednak wierzyć, że rozpoczynamy nowy etap w historii kadry narodowej, a Probierz wyprowadzi ją z kryzysu.

Pod nieobecność Lewandowskiego opaskę kapitańską otrzyma Piotr Zieliński, który wydaje się naturalnym kandydatem do przejęcia schedy po starszym koledze. Do tego na zgrupowaniu pojawi się kilka nowych twarzy. Szanse debiutu mogą otrzymać: Patryk Peda, Filip Marchwiński, Marcin Bułka, Bartłomiej Wdowik, Patryk Dziczek, czy Jakub Piotrowski. 

Michał Probierz znacznie odmłodził drużynę narodową i właśnie takim działaniem może najwięcej zyskać. Wielu ekspertów stwierdzi, że kontuzja kapitana jest sporym problemem, ale moim zdaniem warto spojrzeć na to z drugiej strony. Dopiero zmierzenie się z kryzysem może pokazać nowe oblicze i zbudować charakter reprezentacji Polski.

Polska może skorzystać na braku Lewandowskiego

Ostatni czas kadry narodowej to pasmo porażek zarówno na boisku, jak i poza nim. Atmosfera wokół drużyny nie jest najlepsza, a najwięcej oberwało się m.in. Lewandowskiemu. Wszyscy oczekują od lidera reprezentacji, że będzie w stanie ponieść za sobą cały zespół, tymczasem Lewy w najważniejszych momentach znikał. Jego starania w przegranych meczach z Mołdawią i Albanią spełzły na niczym.

Niewykluczone, że krótka przerwa od występów w narodowych barwach wyjdzie mu na dobre, a jednocześnie pomoże wykreować nowych liderów. Media słusznie zarzucały naszym piłkarzom brak charakteru i woli walki. Jednak jaka może być reakcja zawodników, kiedy kapitan częściej wymachuje z niezadowoleniem rękami, niż stwarza zagrożenie pod bramką rywali?

Oczywiście nie można winić tylko Lewandowskiego, ponieważ za wynik odpowiada cała drużyna, ale oczy całego kraju skierowane są głównie na niego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że gdyby nie jego dwie bramki w pierwszym spotkaniu z Wyspami Owczymi groził nam upokarzający remis z półprofesjonalistami.

Tym razem w potyczkach z Farerami i Mołdawią mniej oczywiści kandydaci mają szansę wzięcia odpowiedzialności na swoje barki. Nie oszukujmy się, nawet bez Lewandowskiego powinniśmy zwyciężyć i dopisać 6 punktów do ligowej tabeli. Bardziej interesuje mnie, w jakim stylu to zrobimy oraz jaki pomysł na grę Polaków ma nowy selekcjoner.

W poprzednich meczach Polaków doskwierał mi brak entuzjazmu i dodatkowej adrenaliny, podczas oglądania piłkarzy z orzełkiem na piersi. Obecnie czuję mały dreszczyk ekscytacji, ponieważ wierzę w lepsze jutro kadry.

Debiut Probierza i brak Lewandowskiego na boisku dodaje pikanterii pojedynkom nawet z potencjalnie słabszymi przeciwnikami. Wychodzę z założenia, że może być już tylko lepiej, a październikowe zgrupowanie pokaże, jaka czeka nas przyszłość bez jednego z najlepszych polskich piłkarzy wszech czasów.

Wyspy Owcze – Polska (12.10): Zakłady Bukmacherskie i Typy. 300 zł za zwycięstwo Polaków!

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA