1/8 finału LM: Benfica gromi, świetna Chelsea odrabia straty

8 mar 2023, 07:49

We wtorkowy wieczór poznaliśmy dwóch pierwszych ćwierćfinalistów tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Jako pierwsze do tej fazy awansowały Benfica Lizbona i Chelsea, które wyeliminowały odpowiednio Club Brugge i Borussię Dortmund.

Po pierwszym meczu Benfica Lizbona wypracowała sobie wygodną zaliczkę – przed trzema tygodniami wygrała na wyjeździe z Club Brugge 2:0. Chelsea z kolei musiała odrabiać straty, bowiem w pierwszym starciu Borussia Dortmund minimalnie zwyciężyła 1:0.

Festiwał Benfiki i pewny awans

Od początku meczu Benfica pokazywała, że awans do ćwierćfinału będzie dla niej formalnością. Już w drugiej minucie do siatki trafił Joao Mario, ale arbiter słusznie odgwizdał spalonego. Do przerwy gospodarze prowadzili 2:0. W 38. minucie wynik otworzył Rafa Silva, a w doliczonym czasie gry piękną indywidualną akcję golem sfinalizował Goncalo Ramos.

Po przerwie festiwał strzelecki Benfiki trwał. W 57. minucie Goncalo Ramos podwyższył na 3:0, kwadrans później z rzutu karnego trafił Joao Mario, a w 77. minucie piąte trafienie dołożył David Neres. Gości stać było tylko na jednego gola – w 87. minucie pięknym strzałem wynik na 1:5 ustalił Bjorn Meijer.

Benfica Lizbona vs Club Brugge 5:1 (pierwszy mecz 2:0)

Świetnie grająca Chelsea odrobiła straty

W pojedynku na Stamford Bridge zespół Grahama Pottera od samego początku pokazywał, że jest mocno zdeterminowany, aby odrobić straty z pierwszego spotkania. Udało się to tuż przed przerwą – w 43. minucie Raheem Sterling na raty, ale skutecznie doprowadził do remisu w dwumeczu.

Osiem minut po zmianie stron było 2:0, kiedy to Kai Havertz skutecznie wykonał rzut karny. Niemiec miał szczęście – pierwszą próbę przestrzelił, ale arbiter nakazał powtórzyć jedenastkę, ponieważ kilku piłkarzy BVB zbyt szybko wbiegło w pole karne. Goście mieli swoje szanse na gola kontaktowego, który doprowadziłby do dogrywki, ale ostatecznie nie zdołali go strzelić.

Chelsea vs Borussia Dortmund 2:0 (pierwszy mecz 0:1)
1:0 Raheem Sterlin 43′
2:0 Kai Havertz (karny) 53′

W środowy wieczór poznamy dwóch kolejnych ćwierćfinalistów Ligi Mistrzów. Dojdzie wówczas do pojedynków Bayernu Monachium z PSG (pierwszy mecz 1:0), a także Tottenhamu z Milanem (pierwszy mecz 0:1).