Co musi się stać, aby Polska awansowała na Euro 2024? To wciąż możliwe

16 paź 2023, 08:00

Niedzielny wieczór po raz kolejny zapisze się negatywnymi zgłoskami w pamięci kibiców, ale i piłkarzy reprezentacji Polski. Po wstydliwym remisie 1:1 z Mołdawią na PGE Narodowym, kwestia bezpośredniego awansu na Euro 2024 stała się bardzo skomplikowana. Są póki co jednak jeszcze takie możliwości.

Kolejny blamaż polskiej kadry

Reprezentacja Polski po raz kolejny bardzo mocno zawiodła w eliminacjach Euro 2024. Po blamażu w Czechach, Mołdawii i Albanii wydawało się, że październikowe spotkania będą świetną okazją na to, aby mimo wszystko poprawić swoją sytuację w grupie E. Z Wyspami Owczymi częściowo udało się zrealizować ten plan, wygrywając 2:0.

W międzyczasie na korzyść reprezentacji Polski zagrali Czesi, którzy przegrali 0:3 z Albanią. W takiej sytuacji biało-czerwonym wystarczyło zwycięstwo na PGE Narodowym z Mołdawią, aby mieć wszystko w swoich rękach przed bezpośrednim meczem z naszymi południowymi sąsiadami.

Niedzielne spotkanie było jednak fatalne w wykonaniu podopiecznych Michała Probierza. Pierwszą połowę wygrali Mołdawianie po bramce niezawodnego w meczach z Polską Iona Nicolaescu. Osiem minut po przerwie wyrównał Karol Świderski, ale to wszystko, na co było stać reprezentantów Polski w tym pojedynku.

Co musi się stać, aby Polska awansowała na Euro 2024?

Obecnie kwestia bezpośredniego awansu na Euro 2024 nie jest już uzależniona od polskich piłkarzy. Cała nadzieja w Czechach, którzy nie mogą wygrać listopadowego spotkania z Mołdawią. Trzeba także uważać na samych Mołdawian – jeśli wygraną z Czechami i Albanią lub zanotują remis z Czechami i triumf z Albańczykami, to właśnie oni zagrają na mistrzostwach Europy.

Podstawowym warunkiem do tego, aby biało-czerwoni mogli liczyć na awans jest zwycięstwo biało-czerwonych nad Czechami. Jeśli im się to nie uda, pozostanie walka w barażach, które odbędą się wiosną 2024 roku.

Bezpośredni awans Polski na Euro 2024 – potencjalne scenariusze:
1. Polska wygrywa z Czechami, Mołdawia remisuje z Czechami i przegrywa z Albanią,
2. Polska wygrywa z Czechami, Mołdawia wygrywa z Czechami i przegrywa z Albanią.