Reklama

Dania chce wyjść z FIFA?! Rozmawia z innymi państwami

Duńska Federacja Piłkarska wycofała swoje poparcie dla reelekcji Gianniego Infantino. Skandynawowie rozważają również opuszczenie szeregów FIFA wraz z kilkoma innymi pańśtwmi. To pokłosie kontrowersyjnych decyzji dotyczących trwających właśnie Mistrzostw Świata w Katarze. 

Niemcy i Duńczycy sprzeciwiają się działaniom Infantino

W lawinowym tempie rośnie liczba przeciwników szwajcarskiego działacza Gianniego Infantino. Przewodniczący FIFA był mocno krytykowany już kilka miesięcy temu, kiedy nie chciał potępić rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jego pozycja jeszcze mocniej osłabła. Ma to związek z mundialem w Katarze.

Infantino jeszcze przed startem turnieju wywołał prawdziwą medialną burzę. Podczas konferencji prasowej w Doha Szwajcar usprawiedliwiał gospodarzy mundialu. Działacz mówił o tym, że Europejczycy nie powinni krytykować działań Kataru, zwłaszcza w kwestii nieprzestrzegania praw człowieka, gdyż sami powinni najpierw przeprosić za 3000 lat swojej historii.

– Jako Europejczycy dostaliśmy wiele lekcji. Ja sam jestem Europejczykiem. Za to, co zrobiliśmy jako Europejczycy przez ostatnie 3000 lat, powinniśmy przepraszać przez kolejne 3000 lat, zanim zaczniemy dawać moralne lekcje – wyznał.

Kolejną kontrowersją było zabronienie europejskim federacjom używania opasek promujących akcję „One Love”. W przypadku, gdyby kapitan danej reprezentacji zdecydował się na założenie takowej, groziłaby mu żółta kartka. Jeszcze przed rozpoczęciem meczu.

Wywołało to falę krytyki. Najpierw komunikat w tej sprawie opublikowała Niemiecka Federacja Piłkarska. Wyraziła w nim sprzeciw przeciwko reelekcji Szwajcara na stanowisko przewodniczącego FIFA. W środę oficjalnie dołączyła do niej Duńska Federacja. Potwierdził to jej przewodniczący Jesper Moller. Dodał również, że jego kraj w skrajnym przypadku rozważa również opuszczenie organizacji.

FIFA zrzesza 211 krajów, z czego aż 207 popiera kandydaturę Gianniego Infantino. Dania nie jest jednak w tym gronie. Nie zamierzamy go popierać. Nie jest to jednak decyzja, którą podjęliśmy dopiero teraz – stwierdził Moller.

Wyobrażam sobie, że mogą pojawić się przed nami wyzwania, jeśli Dania sama wyjdzie z FIFA. Najpierw zobaczmy, czy nie możemy prowadzić dialogu. Muszę pomyśleć o tym, jak przywrócić zaufanie do FIFA. Przedyskutowaliśmy to już w sierpniu z innymi skandynawskimi państwami – dodał.

Surowe kary za założenie opaski „One Love”! FIFA zastraszyła federacjePodobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imięNajnowsze

Reklama

Udostępnij

SOCIAL MEDIA

Reklama