Dlaczego przerwano mecz Belgia – Szwecja? Kibice gości ewakuowani przez policję

Aktualizacja: 17 paź 2023, 14:29
17 paź 2023, 01:34

Poniedziałkowy mecz eliminacyjny do EURO 2024 na Stadionie Króla Baudouina w Brukseli pomiędzy Belgią i Szwecją nie został dokończony z powodu zamachu, do którego doszło kilka kilometrów od stadionu. Terrorysta śmiertelnie postrzelił dwóch szwedzkich obywateli. Gdy piłkarze reprezentacji Szwecji dowiedzieli się o wszystkim w przerwie, odmówili powrotu na boisko. Kibice gości obecni na stadionie zostali ewakuowani ze stadionu około północy.

Kibice piłkarskiej reprezentacji Szwecji ofiarami ataku terrorystycznego w Brukseli

Belgijska policja poinformowała, że w poniedziałkowy wieczór w stolicy kraju zastrzelono dwie osoby. Premier Belgii w późniejszym komunikacie oficjalnie potwierdził, że ofiarami są dwaj Szwedzi, którzy mieli na sobie reprezentacyjne koszulki. Podczas przerwy w meczu Belgia – Szwecja do piłkarzy dotarły fatalne wiadomości o wydarzeniach z udziałem ich kibiców. Wówczas goście zdecydowali się nie kontynuować meczu, z czym oczywiście zgodzili się piłkarze gospodarzy. Następnie podjęto decyzję o przerwaniu spotkania. Stadion, na którym odbywał się mecz, jest oddalony około 5 kilometrów od miejsca zdarzenia.

– W związku z podejrzeniem ataku terrorystycznego w Brukseli dzisiejszego wieczoru, po konsultacji z obiema drużynami i lokalnymi władzami policyjnymi podjęto decyzję, że mecz kwalifikacyjny UEFA EURO 2024 pomiędzy Belgią a Szwecją zostanie przerwany. Dalsze informacje zostaną przekazane w odpowiednim czasie – oficjalny komunikat UEFA w tej sprawie.

Stadion Króla Baudouina nie był wypełniony, ale znalazło się na nim ponad 35 tysięcy kibiców, w tym również Szwedzi, którzy wpadli w chaos po doniesieniach o zamachu i zaczęli opuszczać swoje miejsca. Wówczas policja z powodów bezpieczeństwa zatrzymała wszystkich na terenie obiektu, ale finalnie około północy rozpoczęto ewakuację. Belgijscy kibice w czasie tych wydarzeń pozostali na trybunach i skandowali “Wszyscy razem!” oraz “Szwecja, Szwecja!”. Mecz został przerwany przy wyniku 1:1 po golach Gyokeresa oraz Lukaku z rzutu karnego.

Zamachowiec opublikował film w mediach społecznościowych, w którym przyznaje się do tej zbrodnii. Człowiek widoczny na nagraniu zaznacza, że do tych działań zainspirowało go ISIS. W sieci można znaleźć sporą ilość filmów przedstawiających samo zdarzenie oraz zabójce przemieszczającego się po Brukseli na skuterze z karabinem szturmowym w ręku. Policja oraz pozostałe służby nie mogły złapać zamachowca przez całą noc i poranek. Ostatecznie jeszcze przed godziną 10 rano we wtorek pojawiły się informacje, że autor zbrodni zginął w wyniku ran postrzałowych.