Strona główna Piłka nożna Lotto Ekstraklasa Ekstraklasa a nowy system kwalifikacji w europejskich pucharach

Ekstraklasa a nowy system kwalifikacji w europejskich pucharach

0
Foto: lechia.pl

Sezon 2017/18 był ostatnim, w którym obowiązywały stare zasady kwalifikacji do Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Następne rozgrywki będą przebiegały według nowego systemu. 

Ekstraklasa zajmuje odległe 20. miejsce w rankingu lig UEFA, a to oznacza, iż żeby mistrz Polski znalazł się w fazie grupowej tych prestiżowych rozgrywek będzie musiał pokonać aż cztery rundy eliminacyjne! A rywale wcale nie będą łatwi. Ligi od 18 miejsca w dół będą zaczynały od 1 rundy eliminacji! Istotna zmianą w kalendarzu rozgrywek jest likwidacja przerwy pomiędzy trzecią runda kwalifikacyjną a fazą play-off. Oznacza to, iż mistrz Polski rozpocznie swoją ścieżkę, jak to wypada w 2018 roku – 10 lub 11 lipca.

Pewne miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów ma 26 zespołów z lig, które znajdują się w pierwszej dziesiątce rankingu UEFA oraz zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy. O pozostałe 6 miejsc będą walczyć mistrzowie federacji, które są sklasyfikowane na miejscach od 11 do 55 w rankingu UEFA (4 miejsca) oraz zespoły z federacji sklasyfikowanych na miejscach 5-15, które w swoich ligach zajęły odpowiednio drugie albo trzecie miejsce (2 miejsca).

Nowością w rozgrywkach Ligi Europy będzie ścieżka mistrzowska. 8 drużyn z niej zagwarantuje sobie udział w fazie grupowej. Wicemistrz Polski będzie rozpoczynał swoje zmagania od pierwszej rundy eliminacji razem z ekipą, która zajmie trzecie miejsce w Ekstraklasie. Inna sytuacja jest w przypadku zdobywcy Pucharu Polski. Ta drużyna zacznie od drugiej rundy eliminacji. Wszystkie te zespoły będą walczyć o jedno z zaledwie 13 miejsc w fazie grupowej Ligi Europy.

Zmiany, o których napisano wyżej obowiązywać będą w latach 2018-2021. Nad systemem rozgrywek w sezonach 2021/22 i następnych UEFA pochyli się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

 

Komentarze